Sorodniki, ki so v letalski nesreči izgubili zakonce, brate, sestre, otroke in nečake, so zoper Iran in nekatere iranske uradnike, za katere menijo, da so odgovorni za sestrelitev letala, vložili civilno tožbo. Sodišče je odločilo, da mora Iran sorodnikom žrtev plačati 107 milijonov kanadskih dolarjev odškodnine oziroma približno 74 milijonov evrov.
Na kakšen način bodo prejeli odškodnino, še ni povsem jasno. Kot je pojasnil njihov odvetnik Mark Arnold, bodo s sodelavci skušali zaseči iransko premoženje v Kanadi in v tujini. Po njegovih besedah ima Iran v drugih državah tankerje z nafto, njegova ekipa pa si bo prizadevala zaseči čim več, da bi poplačala znesek, ki ga Iran po odločitvi sodišča dolguje družinskim članom žrtev.
Iranska revolucionarna garda je ukrajinsko letalo sestrelila januarja 2020, kmalu po vzletu z letališča v Teheranu. Ubitih je bilo vseh 176 ljudi na krovu, od tega 55 kanadskih državljanov. Posebna skupina kanadskih forenzikov je lani pripravila poročilo, v katerem je Iran zaradi sestrelitve potniškega letala obtožila nesposobnosti in nepremišljenosti. Iran je poročilo označil za "politizirano".
Kot so ugotovili, sestrelitev leta 752 ukrajinske letalske družbe Ukrainian International Airlines sicer ni bila naklepna, a so odgovornost za incident pripisali iranskim uradnikom.
Iran je priznal, da je letalo sestrelil kmalu po vzletu iz Teherana, krivdo za "katastrofalno napako" pa pripisal dejstvu, da je bila vojska v strogi pripravljenosti zaradi napetosti z ZDA. Iran se je takrat bal povračilnih napadov Američanov, potem ko je izstrelil rakete na vojaški oporišči v Iraku, v katerih so bili nameščeni ameriški vojaki. Ameriške sile so napadli po tem, ko so te v raketnem napadu v Bagdadu ubile vplivnega iranskega vojaškega generala Kasema Sulejmanija.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.