Kara-Murza, ki je tudi britanski državljan, je bil obsojen veleizdaje in na 25 let zapora zaradi ostrega in vztrajnega kritiziranja ruskega predsednika Vladimirja Putina ter invazije na Ukrajino.
Prejšnji teden, ko je stekla nenadna izmenjava osmih ruskih disidentov, so stražarji vdrli v njegovo celico. "Mislil sem, da me bodo odpeljali ven in me ustrelili," priznava in dodaja, da so mu pred kratkim naročili tudi, naj podpiše prošnjo za pomilostitev, a je podpis zavrnil, saj da za milost Putina, ki ga označuje za diktatorja, morilca in uzurpatorja, ne bo prosil.
Tik pred izmenjavo so ga premestili v zloglasni zapor v Moskvi, pet dni kasneje so ga z avtobusom, na katerem je zagledal še druge disidente, odpeljali na letališče. Vsak disident je imel ob sebi pripadnika ruske varnostne službe, ki so imeli na glavi črne maske.
Prek mikrofona na avtobusu so jim sporočili, da bodo izvedli izmenjavo zapornikov, več podrobnosti pa jim niso razkrili. "Nihče nas ni vprašal za soglasje. Na letalo so nas naložili kot živino in nato smo odleteli." Ciljna destinacija – Nemčija, kjer je pristal v civilnih oblačilih in natikačih, ki jih je uporabljal v zaporniški kopalnici.
Ko je letalo z zaporniki vzletelo iz Rusije, mu je stražar rekel, naj pogleda skozi okno, saj je najverjetneje zadnjič, ko lahko vidi domovino. "Rekel se mu: Sem zgodovinar, zato sem prepričan, da se bom v svojo domovino vrnil. In to veliko hitreje, kot si misliš."
Zadnjih 11 mesecev preživel v samici
Vsako jutro je moral vstati ob 5. uri in takoj pospraviti posteljo. Pisalo in papir sta mu bila na voljo eno uro na dan. "Z lahkoto izgubiš razum in občutek za čas in prostor. Ne delaš nič, z nikomer ne govoriš, nikamor ne greš. Dan za dnem," je zaupal novinarjem v enem prvih daljših intervjujev po izpustitvi. Stikov z najbližjimi mu niso omogočili, v dveh letih je s svojimi otroki govoril dvakrat.
Danes 42-letni Kara-Murza je sicer pred desetimi leti zaradi neznanega toksina skoraj umrl, posledice zastrupitve pa čuti še danes, saj ima poškodovano živčevje. Septembra mu je zaporniški zdravnik dejal, da ga v najboljšem primeru čaka še 18 mesecev življenja, če bo ostal v zaporu.
Ali ni 16 življenj vredno izpustitve enega morilca?
V okviru ene največjih izmenjav zapornikov po koncu hladne vojne je bilo v Ankari v četrtek izmenjanih 26 ljudi – 10 Rusov, vključno z dvema mladoletnikoma, je bilo predanih v zameno za 16 zapornikov z Zahoda. V izmenjavi je sodelovala tudi Slovenija, ki je izročila dva ruska vohuna.
Kara-Murza izmenjavo sicer ocenjuje kot reševanje življenj, na polemike glede izpustitve Vadima Krasikova, ki je sredi belega dne umoril v berlinskem parku, je dejal: "Ali ni 16 življenj vredno izpustitve enega morilca?" Nemčija glede izmenjave Krasnikova dolgo časa namreč ni bila prepričana, Kara-Murza pa meni, da je prav zamuda morda stala življenje Alekseja Navalnega.
Kara-Murza sicer opozarja, da je v Rusiji zaprtih še veliko političnih zapornikov, nekateri z resnimi zdravstvenimi težavami. Kmalu po pristanku v Nemčiji pa se je znašel tudi pod plazom kritik, ko je izjavil, da bi morale biti sankcije v zvezi z vojno v Ukrajini bolj ciljno usmerjanje, na kar so se ostro odzvali Ukrajinci. 42-letnik je nato priznal, da se je po začetku invazije marsikaj spremenilo, vendar da želi vedeti, zakaj ruski odvetnik za človekove pravice ne sme odpotovati v baltske države na konferenco, lahko pa ruska raketa s čipom, ki je bil izdelan na Zahodu, zadane stanovanjsko stavbo v Ukrajini.
Odgovornost za to, kar počne Putin, je pripisal tudi samemu ruskemu narodu, ki da si zatiska oči pred represijo in zlorabami, hkrati kritizira tudi Zahod, ki je dolga leta sodeloval in posloval s Putinom.
Kljub temu napoveduje, da bo vztrajal pri obsodbah vojne v Ukrajini. "Putinu ne smemo dovoliti, da bi zmagal v tej vojni. Zmagati mora Ukrajina, ki jo mora Zahod podpreti, da bo do te zmage tudi prišlo."
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.