Vodja Boko Harama se je razstrelil v spopadu z rivalsko džihadistično skupino Iswap, so slednji sporočili v avdio posnetku, ki so ga objavili dva tedna po prvih informacijah o njegovi smrti.
"Shekau je raje izbral ponižanje v posmrtnem življenju kot na Zemlji. Razstrelil se je z eksplozivom," je v posnetku, ki ga je neznani vir poslal tiskovni agenciji AFP, dejal glas, podoben vodji Iswapa Abuja Musaba al-Barnawija. Informacije o njegovi smrti so sicer zaokrožile že prejšnji mesec. Takrat je nigerijska vojska dejala, da bo dogajanje preiskala, Boko Haram pa navedb o smrti voditelja ni komentiral.
V videoposnetku predstavnik Iswapa opisuje, kako so njihove sile, ki so jih poslali nad položaje Boko Harama v gozd Sambisi na severovzhodu Nigerije, napadle Shekauja. Nanj so se znesli v njegovi hiši.
"Med bojem je pobegnil in pet dni taval po gozdu. Vendar so ga borci še naprej iskali, dokler ga niso našli," je še dejal glas na vidoposnetku. Ko so ga našli, so ga borci Iswapa pozvali, naj se preda, toda ponudbo je zavrnil in se ubil."Presrečni smo," je poudaril glas in dodal, da je Shekau"kriv za terorizem in nepopisne zločine".
Iswap, ki ga priznava Islamska država, je nastal leta 2016 z ločitvijo od Boko Harama. Nato se je okrepil in postal največja džihadistična skupina na severovzhodu Nigerije.
Kdo je (bil) Abubakar Shekau?
Po prevzemu vajeti Boko Harama, potem ko je leta 2009 umrl njen ustanovitelj, ga je Šekau iz podzemne sekte preobrazil v smrtonosno uporništvo, ki je zajelo severovzhodni del Nigerije. Pod vodstvom Shekaua je Boko Haram izvajal napade, pa tudi ugrabitve. Od leta 2014 je začel aktivno delovati in preplavil je mesto, da bi po šeriatskem pravu ustvaril Islamsko državo.
Shekau je v propagandnih video posnetkih podpiral krvavo džihadistično kampanjo, ki jo je primerjal s stališči Osame Bin Ladna. "Uživam v ubijanju. Tako kot uživam v zakolu piščancev in ovnov," je dejal v enem videoposnetku iz leta 2012. Odkar je prevzel vodstvo, je bilo ubitih več kot 30.000 ljudi in več kot dva milijona se jih je izselilo iz svojih domov.
Najbolj odmevno dejanje skupine je bila ugrabitev stotih deklet iz šole v Choboku v zvezni državi Borno leta 2014, kar je sprožilo mednarodno gibanje, da naj dekleta vrnejo svojim staršem. Številne med njimi so še vedno pogrešane. Kmalu zatem so ZDA Shekauja razglasile za "globalnego terorista" in za njegovo glavo ponudile nagrado v višini sedem milijonov dolarjev (nekaj manj kot šest milijonov evrov). Shekaujev načrt je bil tako radikalen, da ga je Islamska država zavrnila in se leta 2016 ločila od Boko Harama in ustanovila Iswap.
Toda če bi Shekaujevo smrt zares potrdili, ni zagotovo, da bi to pomenilo konec za Boko Haram, pravijo analitiki. Nekateri napovedujejo, da bi njegova smrt lahko pripeljala do konca nasilnega rivalstva med obema skupinama, kar bi Iswapu omogočilo, da prevzame borce Boko Harama, drugi pa napovedujejo, da bodo borci ostali zvesti njegovim idejam.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.