Nadzorni odbor Facebooka je odložil odločitev glede možnosti morebitne vrnitve nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa na Facebook in Instagram. Njegov uporabniški račun sta ti dve družbeni omrežji po januarskih izgredih in napadu na Kapitol namreč blokirali. Odbor je zdaj sporočil, da je za zamudo glede odločitve kriv dolgotrajen postopek podrobnega pregleda več kot 9000 odzivov javnosti na posamične primere. Prvotno predviden datum, do katerega bi morali sprejeti odločitev, je bil 21. april, a je vodstvo Facebooka preko izjave na Twitterju zdaj sporočilo, da bodo odločitev sprejeli "v prihodnjih tednih".
Razsodba bo najpomembnejša odločitev Facebookovega nadzornega odbora, odkar so lani začeli obravnavati tovrstne primere. Ustanovljen je bil sicer za odločanje o težkih ali spornih Facebookovih moderatorskih odločitvah. 20-članski odbor, ki ga je ustanovil prvi mož tega družbenega omrežja Mark Zuckerberg, pogosto imenujejo kar 'vrhovno sodišče Facebooka'. Odbor sestavljajo novinarji, aktivisti za človekove pravice, odvetniki in akademiki.
Doslej so odločali že v devetih primerih, vključno z:
- za muslimane domnevno ponižujočim komentarjem – v objavi uporabnika iz Mjanmara, ki je bil odstranjen zaradi kršenja pravil glede sovražnega govora. Odbor je ugotovil, da objava v takšnem kontekstu ni islamofobična.
- domnevnim citatom Josepha Goebbelsa – v stari objavi, ki jo je nato znova delil uporabnik iz ZDA, ki je bila odstranjena zaradi kršenja pravil glede nevarnih posameznikov in organizacij. Odbor je razsodil, da objava, v kolikor je razumljena v kontekstu, ne podpira nacistične ideologije.
- videoposnetkom o 'zdravilih' proti covidu-19 – razprava odbora je potekala na pobudo Facebooka samega. Odbor je sprejel sklep, da gre za komentar na zdravstveno politiko francoske vlade in ne bi vodil v samozdravljenje posameznikov.
- objavo na Instragramu z osmimi fotografijami simptomov raka dojke – s pomočjo Facebookovega avtomatiziranega sistema za moderiranje je bila objava zaradi zaznave golote samodejno umaknjena. Objava je bila znova obnovljena še pred uradno odločitvijo odbora.
Tehnološki velikani blokirajo Trumpa
(Začasno) blokiran sicer ni samo Trumpov profil. V začetku tega meseca je Facebook svojo prepoved razširil še na uporabniški račun, ki deluje pod imenom Trumpov glas, potem ko je predsednikova snaha in sodelavka Fox Newsa Laura Trump objavila posnetek, na katerem intervjuva nekdanjega predsednika ZDA.
Prav tako Trump brez 'glasu' ni ostal le na tem družbenem omrežju. Za ukrepe so se odločili številni tehnološki giganti in druge družbene platforme – po izgredih v Kapitolu, v katerih je umrlo pet ljudi, več kot 100 policistov pa je bilo ranjenih. Nekdanjega predsednika so obtožili spodbujanja nasilja ter večkratnega in ponavljajočega se širjenja dezinformacij.
'Suspendiran' je tudi na YouTubu, a je tamkajšnja izvršna direktorica Susan Wojcicki sporočila, da bodo prepoved morda odpravili, ko se bo zmanjšala grožnja "resničnega nasilja". Na Twitterju pa je trajno blokiran.
Po podatkih CrowdTangle so bile nekatere Trumpove objave na Facebooku sicer med najbolj priljubljenimi v ZDA.
Zdaj je tako minilo že nekaj mesecev brez Trumpa in njegovih (famoznih, pogosto tudi spornih) zapisov na družbenih omrežjih, nekdanji predsednik pa zaradi grožnje, da bi njegova 'odsotnost' znala biti tudi trajna, razmišlja o ustvarjanju lastne spletne platforme oziroma družbenega omrežja. Tudi Trumpov svetovalec Jason Miller je marca za Fox News dejal, da pričakuje, da se bo nekdanji republikanski predsednik vrnil s svojo "lastno platformo".
Zamuda, ker gre za izredno pomembno odločitev
Analitik James Clayton ocenjuje, da vrednosti, ki jo ima Facebook za Trumpa, ne gre podcenjevati. Prav tako je treba v obzir vzeti način uporabe družbenih omrežij, ki se ga poslužujejo tako Trump, kot njegova 'vojska' zagriženih sledilcev. Ti tovrstne platforme namreč zelo strokovno uporabljajo za širjenje in pridobivanje podpore, meni Clayton. Trumpove objave so tako med najbolj branimi, deljenimi in komentiranimi sploh. Njegova sposobnost, da zaobide tradicionalne medije in neposredno nagovarja ljudi s pomočjo družbenih omrežij, je po mnenju analitika 'odskočna deska trumpizma'. Odločitev Facebookovega nadzornega odbora pa je tako izredno pomembna tudi za Trumpove prihodnje politične ambicije. "In če pogledate odločitve, ki jih je nadzorni odbor že sprejel, ima razlog za optimizem," meni Clayton.
Odbor mora pri sprejemanju svojih odločitev tehtati pravico do svobode izražanja glede na javno varnost. V večini dosedanjih sklepov se je tehtnica sicer nagnila na stran svobode govora.
'Utišanje' Trumpa je medtem učinkovalo. Svet vse od njegovega volilnega poraza namreč še ni slišal veliko. "Vzeli so mu megafon in zelo si ga želi nazaj," karikira analitik. Tudi on se sicer naveže na Trumpovo napoved o vzpostavitvi lastne medijske platforme, "toda izgradnja socialne mreže zahteva svoj čas, pri čemer ni zagotovil za uspeh". Precej lažja pot do vpliva bi zanj tako bila odločitev Facebooka, da mu dovoli nazaj, še sklene.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.