Različica rakete SM-6 – verjetno najdaljše rakete zrak-zrak, kar jih je kdaj imela ameriška mornarica – znane tudi kot RIM-174, je bila opažena na lovcih ameriške mornarice F/A-18E/F Super Hornet med vojaško vajo Rim of the Pacific (RIMPAC), ki poteka vsaki dve leti in je največja mednarodna pomorska vaja na svetu.
Te rakete so označene kot AIM-174B, kar pomeni, da gre za raketo zrak-zrak zelo dolgega dosega, čeprav lahko to orožje zadene tudi visoko prioritetne cilje na tleh, kot so mesta zračne obrambe in bojne ladje.
Fotograf, ki ga kot vir navaja The War Zone, je dejal, da je v bazi Pearl Harbor-Hickam na Havajih opazil F/A-18E, ki je med treningom nosil par teh izstrelkov. Navedel je tudi, da je bil opažen še en Super Hornet kot del iste vaje, in da je vsako letalo nosilo par raket NAIM-174B, pri čemer je 'N' oznaka, da rakete prirejene za testiranja.
The War Zone ocenjuje, da je dejstvo, da so se te rakete pojavile med vajo RIMPAC, "milo rečeno – intrigantno". To bi lahko kazalo na taktična testiranja, lahko pa bi tudi nakazovalo, da bo aktivni AIM-174B uporabljen kot del vaje ali pa, da bodo v okviru vaje potopili odsluženo USS Tarawa.
Kombinacijo Super Horneta in SM-6/AIM-174B so sicer prvič opazili že pred tremi leti, a ameriška mornarica tega ni nikoli uradno priznala.
Projektil so že nekaj časa preizkušali ali vsaj konceptualno ocenjevali. In dejstvo, da je zdaj mogoče videti letala, ki ga nosijo v novi standardni barvi, nakazuje, da orožje prehaja v operativno fazo, menijo. Veliko lastnosti sicer ostaja uganka. Zrak-zrak je očitno ključna zmogljivost, vprašanje pa je, kako je z drugimi, sekundarnimi zmogljivostmi.
Kot raketa zrak-zrak bi AIM-174B Super Hornetu omogočila napad na različne zračne grožnje na razdaljah več sto kilometrov, kar bi bila pomembna prednost pred trenutnim AIM-120 AMRAAM, medtem ko je AIM-260 JATM še vedno v razvoju. Izstrelitev iz zraka pri hitrosti in višini, na kateri delujejo bojna letala, pomeni, da bo imel znatno daljši doseg in izboljšano zmogljivost v primerjavi z različico za izstrelitev s površine.
Takšna raketa dolgega dosega bi bila velika prednost, glede na to, da Kitajska zdaj uvaja svoje rakete zrak-zrak zelo dolgega dosega. Lahko bi bila odgovor na kitajsko radarsko vodeno raketo zrak-zrak velikega dosega PL-15, pa tudi na rusko hiperzvočno raketo zrak-zrak R-37 z zelo velikim dosegom, ocenjujejo pri The War Zone.
"Vse zmogljivosti te rakete bi bile izjemno pomembne v morebitnem konfliktu s Kitajsko v Tihem oceanu, v katerem naj bi po pričakovanjih ameriške vojske prevladovale "verige uničenja" zelo dolgega dosega," dodajajo.
Zaključujejo, da vse kaže, da je različica SM-6, ki se izstreljuje iz zraka, operativna resničnost ali pa bo to kmalu postala, in če bo temu tako, bo ameriška mornarica močno napredovala v svojih zmogljivostih.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.