Tujina

Vrhovno sodišče ZDA dovolilo tožbe, a prepoved splava ostaja

Washington, 10. 12. 2021 17.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
U.Z., STA
Komentarji
8

Vrhovno sodišče ZDA je ohranilo veljavnost teksaškega zakona o prepovedi splava, obenem pa sklenilo, da se proti njemu lahko vlagajo tožbe. Teksaški zakon, ki prepoveduje splav po šestem tednu nosečnosti, je bil sestavljen na način, da bi se izognil tožbam na zveznih sodiščih.

Vrhovno sodišče ZDA je z osmimi glasovi proti enemu sklenilo, da se proti zakonu lahko vlagajo tožbe oziroma da so zvezna sodišča pristojna za odločanje o njem, čeprav je Teksas trdil nasprotno. Praktično to pomeni, da bo zakon obstal v veljavi ali pa se vrnil pred vrhovno sodišče.

Zvezno sodišče v Teksasu je zakon na prvi stopnji blokiralo in to se bo znova zgodilo, nato pa bo konservativno prizivno sodišče v New Orleansu – tako kot doslej že dvakrat – zakon ohranilo v veljavi. Nato ga bo morda spet sprejelo v obravnavo vrhovno sodišče ZDA.

Nasprotniki splava v Teksasu so pri zakonu uporabili izviren prijem, da bi se izognili sodnemu nadzoru. Dosedanje prepovedi splava so v ZDA predvidevale kazenske sankcije za ženske ali tiste, ki izvajajo splav, teksaški zakon pa omogoča le civilne tožbe.

Vsak, ki pomaga pri splavu, na primer pelje žensko do klinike, je izpostavljen civilni odškodninski tožbi kogarkoli, ki se odloči za tožbo in računa na 10.000 dolarjev tiralice. Teksas je pred vrhovnim sodiščem trdil, da ker ni sankcij države, ampak gre za civilne tožbe, zvezna sodišča niso pristojna za odločanje o njem.

Vrhovni sodniki so to zavrnili, vendar s praktičnega vidika ni sprememb. Tako prepoved splava v Teksasu še vedno velja kot od začetka septembra dalje.

Protest proti prepovedi splava v Teksasu
Protest proti prepovedi splava v Teksasu FOTO: AP

Vrhovno sodišče ima v obravnavi še eno prepoved splava, in sicer v Misisipiju, kjer je odločitev pričakovati spomladi. Argumenti obeh strani pred vrhovnim sodiščem so sicer nakazali, da bo konservativna večina sodišča to prepoved prav tako ohranila.

Glede teksaškega zakona se je v četrtek izreklo tudi državno sodišče in ga razglasilo za neustavnega, vendar ga ni blokiralo.

"To, kar delamo, povzroča katastrofalne posledice ženskam, ki želijo uveljaviti svojo ustavno pravico do splava v Teksasu," je kolege vrhovne sodnike okrcala liberalna sodnica Sonia Sotomayor. V Teksasu je zaradi zakona doslej število splavov padlo za 50 odstotkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
10. 12. 2021 19.59
Zdaj splav da ! Ali ne! Ko država nima kaj počet se zateka k splavu! Splav po tolikih tednih morajo omogočiti samo zaradi zdravstvenih razlogov!
Betuul
10. 12. 2021 20.00
Poleg tega bi lahko reševali preživetje živih ljudi, ki komaj preživljajo!
Anon88
10. 12. 2021 19.16
+2
In zakaj vedno pišete v naslovu o prepovedi splava v Teksasu, čeprav je tam splav popolnoma dovoljen, le časovno je omejen na 6 tednov? Kar so naredili je to, da so skrajšali možnost splava na 6 tednov, ne pa prepovedali. Ste pismeni?
MeireMetran
10. 12. 2021 19.13
+2
Ti ki se borijo za umetno oploditev v Ponedeljek so za splav v Torek..?? Spet proti naravi....in spet in spet..in spet in spet..
Clausevitz
10. 12. 2021 18.56
+2
Po drugi strani Texsas je prav tako ena od držav, kjer so kovid passi prepovedani. Splav greš lahko še vedno narest v katero od sosednjih držav.
amigp
10. 12. 2021 18.47
+0
Če je višek feminizma boj za uboj lastnih otrok se nam pač ne piše nič dobrega.
Francoz7
10. 12. 2021 18.46
+4
Ja dandanes so stvari, ki dejansko ščitijo človeka sporne, medtem ko cepiva niso sporna haha
JoniBravo
10. 12. 2021 18.16
+6
Dajte jih raje o kontracepciji podučiti. To je 21 stoletje madona