Na Portugalskem in v Španiji sta junija padla nova temperaturna rekorda, izmerili so kar 46,6 in 46 stopinj Celzija, poroča BBC. Najvišjo junijsko temperaturo v zadnjih 112 letih so zabeležili tudi v observatoriju Fabra v Barceloni, kjer so termometri kazali za junij neobičajno visokih 37,6 stopinje Celzija.
Zaradi vročinskega vala je v Španiji umrlo najmanj 380 ljudi. Po podatkih Inštituta Carlos III. je v Kataloniji zaradi vročinskih razmer v letošnjem juniju umrlo 43 ljudi, kar je največ v tej regiji v zadnjem desetletju. Katalonija je sicer šele na četrtem mestu med španskimi pokrajinami po številu smrtnih žrtev zaradi vročine. Še več smrti so zabeležili v Andaluziji (48), Madridu (52) in Galiciji (77). Kljub rekordnim temperaturam je letošnji junij sicer šele tretji najslabši junij v zgodovini Španije po umrljivosti zaradi vročine. Največ žrtev zaradi vročine so zabeležili junija 2017 (1000 smrti) in junija 2022 (828 smrti).
V zaprtem avtomobilu umrl dveletni deček
V španski provinci Tarragona poročajo o novi tragediji. Iz parkiranega avtomobila so namreč reševali dve leti in pol starega dečka, a so ga reševalci zaman poskušali oživeti. Deček je umrl zaradi vročinske kapi, po tem, ko je bil več ur zapuščen v avtomobilu.
Po navedbah katalonske policije je bil dečkov oče na poti v službo, vmes pa je pozabil na sina in ga je pustil v parkiranem vozilu. Moški je po dogodku doživel šok.
V Španiji naj bi temperature okoli 40 stopinj Celzija vztrajale tudi v prihodnjih dneh.
V Italiji izpadi elektrike zaradi pregretih kablov
Visoke temperature pa so tudi v Italiji zahtevale več smrtnih žrtev. V Bologni je na gradbišču umrl 47-letnik. V Palermu je v ponedeljek med hojo po ulici umrla 53-letna ženska, ki naj bi sicer bila srčna bolnica in je zaradi vročine izgubila omedlela. Kljub hitri prvo pomoči je ženska umrla.
Na območju Vicenze pa sta danes zaradi vročine v bolnišnici pristala dva delavca, eden je v komi. Povsod po državi zaznavajo porast ljudi, ki potrebujejo zdravniško pomoč zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja in dehidracije.
Zaradi ekstremnih razmer so v številnih krajih prepovedali delo na prostem v času najvišjih temperatur.
V Bergamu, Firencah in nekaterih drugih krajih po Italiji sta prekomerna uporaba klimatskih naprav in pregrevanje električnih kablov povzročila izpade električne energije. Številne pisarne, domovi, hoteli in trgovine so ostali brez elektrike, poroča La Repubblica.
Zaprte šole in Eifflov stolp
V Franciji je delno ali v celoti zaprtih več kot 1350 šol. Zaradi težav, ki jih imajo šole pri obvladovanju vročine, se je francoska vlada sestala na kriznem sestanku.
Do jutri bo zaradi visokih temperatur zaprt tudi Eifflov stolp v Parizu, kjer bodo v veljavo stopile tudi dodatne omejitve hitrosti prometa po mestu. Razglasili so tudi rdeče opozorilo, na javnem potniškem prometu pa bodo delili plastenke z vodo.
Popoldne so zaprli tudi spomenik Atomium v Belgiji "zaradi vročine in strukturnih omejitev stavbe". Vremenoslovci namreč napovedujejo temperature vse do 38 stopinj Celzija. Belgijci so znamenitost nazadnje zaprli leta 2019.
Zaradi posledic neurja, ki je Francijo zajelo pretekli teden, pa so začasno ukinili železniško povezavo med Parizom in Milanom. V neurju se je na železniških tirih namreč nabralo veliko blata.
Najvišjo stopnjo opozorila zaradi visokih temperatur so izdali tudi v delih Nemčije in Hrvaške.
V Turčiji je moralo več kot 50 tisoč ljudi zaradi divjanja požarov zapustiti svoje domove.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.