V Srbiji so se ob 20. uri zaprla volišča na predsedniških, parlamentarnih in lokalnih volitvah. Republiška volilna komisija bo končno volilno udeležbo sporočila v ponedeljek po 20. uri zvečer, po njenih ocenah pa naj bi se gibala med 58 in 60 odstotki.
Po podatkih Cesida in Ipsosa na vzorcu 62,5 odstotka glasov so največ glasov osvojile liste Aleksandar Vučić - Skupaj zmoremo vse, ki je dobila 43,6 odstotka glasov, Marinika Tepić - Združeni za zmago Srbije, ki je dobila 12,9 odstotka glasov, in Ivica Dačić - premier Srbije, ki je dobil 11,6 odstotka glasov.
Vučićevi Srbski napredni stranki bo tako pripadlo 121 od 250 poslanskih sedežev, njihovim dosedanjim koalicijskim partnerjem, Dačićevim socialistom, 32 sedežev, vodilni opozicijski listi Združeni za zmago Srbije pa 36 poslanskih sedežev.
Lista Nada za Srbiju je dobila 5,4 odstotka glasov oziroma 15 poslanskih sedežev, Moramo 4,3 odstotka glasov ali 12 poslanskih sedežev, v parlament pa se bosta glede na rezultate vzporednih volitev uvrstila še gibanje Dveri s štirimi odstotki glasov (11 poslanskih sedežev) in stranka Zavetniki s 3,9 odstotka glasov (10 poslanskih sedežev).
Predsedniških kandidatov je bilo osem. Srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću je po podatkih Cesida na vzorcu 55,6 odstotka obdelanih glasov pripadlo 59,8 odstotka glasov, njegovemu najresnejšemu protikanditatu Zdravku Ponošu, predstavniku koalicije Združeni za zmago Srbije, pa 17 odstotkov.
Po podatkih Radio-televizije Srbije, pridobljenih na vzorcu 59,2 odstotka obdelanih glasov, ima Vučić skoraj 60 odstotkov glasov.
V Beogradu zmaga opoziciji
V Beogradu naj bi zmaga pripadla opoziciji. Da ima opozicija večino v beograjski skupščini, je sporočil šef beograjskega volilnega štaba koalicije Združeni za zmago Beograda Bane Kuzmanović.
V Srbiji je po podatkih republiške volilne komisije 6,5 milijona volilnih upravičencev, a poznavalci ocenjujejo, da jih je v resnici več kot milijon manj.
Končni podatki o volilni udeležbi znani v ponedeljek zvečer
Udeležba na današnjih volitvah v Srbiji je po trenutnih projekcijah dosegla 59,7 odstotka, so sporočili iz agencije za javnomnenjske raziskave Ipsos. Republiška volilna komisija (RIK) bo končno volilno udeležbo sporočila v ponedeljek po 20. uri, je nocoj na novinarski konferenci povedal njen direktor Vladimir Dimitrijević.
Dimitrijević je na zadnji nedeljski novinarski konferenci sporočil, da se RIK do ponedeljka do 20. ure ne bo več oglašala. Izrazil je pričakovanje, da se bo volilna udeležba na tokratnih parlamentarnih, predsedniških in lokalnih volitvah gibala med 58 in 60 odstotki.
Srbski analitiki in komentatorji so odločitev RIK, da danes konča delo, označili kot sramoto za demokracijo in precedens. Volivci so glasovali še dve uri po zaprtju volišč. RIK je namreč dovolil, da glasujejo, vsem volivkam in volivcem, ki so na volišča prišli do 20. ure.
V Srbiji so potekale parlamentarne in predsedniške volitve ter lokalne volitve v Beogradu in 11 občinah, podatkih republiške volilne komisije je v Srbiji 6,5 milijona volilnih upravičencev, a poznavalci ocenjujejo, da jih je v resnici več kot milijon manj.
Napad na predsednika opozicijskega Gibanja svobodnih državljanov
Volitve sicer niso minile v mirnem duhu. Pripadniki vladajoče SNS so pred mestnim odborom stranke v Zemunu napadli predsednika opozicijskega Gibanja svobodnih državljanov Pavleta Grbovića. Napad se je po poročanju srbskih medijev zgodil, ker naj bi Grbović opazil, da pripadniki SNS uporabljajo vzporedne volilne sezname. Grbović je dobil poškodbe glave, prek Twitterja pa je že sporočil, da je dobro.
Pojavili so se tudi očitki o fantomskih volivcih. Stranka svobode in pravice (SSP) iz Niša je sporočila, da so v mestu začeli glasovati tako imenovani fantomski volivci, to pa naj bi ugotovili njihovi člani volilnega odbora, poročajo srbski mediji.
Na enem od volilnih mest v občini Palilula je po njihovih trditvah glasovala ženska Zorana Popović, za katero je vabilo na volitve prišlo na naslov enega od članov mestnega odbora SSP. Ker nikoli ni živela niti ne živi na tem naslovu, je član SSP dogodek v sredo prijavil policiji in zahteval pojasnilo, je sporočila predsednica SSP iz Niša Jelena Milošević.
"Danes je ta oseba glasovala na volilnem mestu 10 v Paliluli, in to brez problemov. Fantomski volivci pa so glasovali tudi na volilnem mestu 1 v občini Medijana," je povedala Miloševićeva.
Opazovalna misija organizacije Crta je doslej na policijo vložila pet prijav zaradi volilne korupcije. Odstotek volilnih mest, na katerih beležijo nepravilnosti, pa je po besedah programskega direktorja Crte Raše Nedeljkova 10-odstoten.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.