"Vpeljava uradno priznanega testa je pomemben mejnik na področju dostopnosti testiranja v prizadetih državah," je povedala pomočnica generalnega direktorja WHO Yukiko Nakatani. V WHO dodajajo še, da bo odločilno prispeval k povečanju diagnostičnih zmožnosti v državah, ki se spoprijemajo z epidemijo opičjih koz.
Od razglasitve javnozdravstvene krize globalnih razsežnosti v sredini avgusta je v Afriki za posledicami mpox umrlo več kot 800 ljudi. Po podatkih nadzornega zdravstvenega organa Afriške unije so primere bolezni uradno potrdili v 16 državah na celini.
Uradno priznani test proizvaja ameriško podjetje Abbott Molecular in omogoča zaznavanje virusa mpox na podlagi vzorca bolezensko spremenjenega tkiva. "Z ugotavljanjem DNK v vzorcih gnojnih ran ali izpuščajev bodo v laboratorijih hitro in ustrezno potrdili primere okužbe z mpox," so sporočili iz WHO.
Mpox oziroma opičje koze so nalezljiva bolezen. Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je klinični potek bolezni običajno blag. Simptomi so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Običajno se razvije tudi izpuščaj.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.