Do začetka maja Zadnja generacija načrtuje številne akcije v Berlinu, pred kratkim se je govorilo celo o neomejenih protestih.
Na napoved se je odzvala tudi policija, ki budno spremlja dogajanje – po tem, ko je protestnikom po Nemčiji že večkrat uspelo poskrbeti za prometni kaos, ki se je končal tako, da so dolge kolone vozil dolge ure čakale na to, da protestnike odstranijo. Ob tem pa ni naraščala le jeza voznikov, ampak tudi količina izpustov v ozračje – prav tistih, za katere skupina trdi, da jih želijo preprečiti.
Tiskovni predstavnik policije Martin Halweg je za rbb povedal, da je pri prvi akciji tokrat šlo za mobilno situacijo, kar pomeni, da se noben protestnik ni nikamor prilepil. Je pa policija svoje sile okrepila z dodatnimi 200 pripadniki, ki bodo ukrepali, če bo treba.
To seveda ne pomeni, da ni bilo poskusov aktivistov, da bi protestirali, kot so vajeni. Nekateri naj bi se skušali pritrditi na Mihaelov most, kar so jim preprečili, prav tako naj bi plezali na policijska vozila.
Lokalne oblasti nad njihovim početjem niso navdušene. Iris Spranger, ki bdi nad notranjimi zadevami, je dejala, da želijo aktivisti Berlinčane vzeti za talce in ohromiti mesto.
Po njenem mnenju je Berlin za varstvo podnebja storil že veliko, v osnutku nove koalicijske pogodbe med CDU in SPD je za varstvo podnebja predvidenih za okoli 10 milijard evrov naložb. Podnebni protesti v obliki blokad pa po njenem mnenju niso pravi način. "Kazniva dejanja ostajajo kazniva dejanja. Zavestno se povzroča, da Berlinčani ne pridejo od točke A do B in tega zakon o svobodi zbiranja ne ščiti," je bila jasna.
Je pa voznike pozvala, naj proti protestnikom ne ukrepajo sami, ampak naj pokličejo policijo.
Skupina medtem ne skriva namenov: "Mesto bomo mirno zaustavili." Tako so sporočili, čeprav oblasti proti njim ukrepajo vse odločneje in je bilo vloženih tudi že več ovadb in tožb.
Kaj želijo člani Zadnje generacije?
- Med drugim zahtevajo omejitev hitrosti na 100 km/h na avtocesti,
- stalno vozovnico za devet evrov za avtobuse in vlake,
- socialni svet s 160 izvoljenimi člani, ki naj bi v Nemčiji do leta 2030 načrtoval prenehanje uporabe fosilnih goriv, kot so nafta, premog ali plin.
Znanstveniki in politiki so sicer skeptični, da bo to mogoče tako hitro. Tako bi bilo na primer treba v sedmih letih postopoma ukiniti vse avtomobile z motorji na notranje izgorevanje, vse ogrevalne sisteme na plin in olje ter vse elektrarne na plin in premog.
Podnebni aktivizem je v zadnjih letih doživel razcvet, še posebej po odmevnih akcijah Grete Thunberg. A po začetni podpori se javno mnenje vse bolj obrača proti aktivistom, čeprav ljudje večinoma podpirajo boj za čistejše okolje, a v mejah, ki so racionalno mogoče.
Nemški zvezni minister za gospodarstvo Robert Habeck je ostro kritiziral Zadnjo generacijo: "Zaradi tega protesta varstvo podnebja ne more pridobiti večine, ampak jezi ljudi, deli družbo in v tem pogledu ni koristen prispevek za zaščito podnebja."
Zadnja generacija očitno nima niti podpore Zelenih v nemškem parlamentu. "Zadnja generacija s svojim elitističnim in samovšečnim protestom dela nasprotno od tega, kar potrebujemo v trenutnih razmerah, namreč široko gibanje v družbi za konsistentno politiko varstva podnebja," je dejala Irene Mihalic. Dejanja je kritizirala tudi vodja poslanske skupine Zelenih Katharina Dröge.
Kritiki izpostavljajo, da v nasprotju s Petki za prihodnost, ki so na primer protestirali proti rudarjenju lignita v Lützerathu, Zadnja generacija svojih protestov ni usmerila proti tistim, ki so povzročili podnebno krizo, ampak grenijo življenje običajnim ljudem, ki nimajo veliko opraviti z vzroki in posledicami, poroča Tagesschau. "Ljudje tudi tega ne razumejo in po mojem mnenju je to na koncu kontraproduktivno," je dejala Dröge.
Ali radikalni protest dejansko škodi podnebnemu vprašanju, je težko oceniti, pa pravi raziskovalec Dieter Rucht. Demonstracije Petki za prihodnost so bile pogosto dobro sprejete, niso pa ustvarile pravega pritiska, je povedal za tiskovno agencijo dpa. Zadnja generacija ima ostrejša stališča, do katerih so ljudje sprva skeptični, dolgoročno pa se morajo opredeliti, meni. Ocenjuje, da bo šlo javno mnenje v smeri podpore ostrejšim podnebnim ukrepom.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.