Špansko ministrstvo za zdravje je sinoči sporočilo, da je končan "precej intenziven dan". Ves dan je namreč potekalo izkrcavanje ljudi z ladje, kjer je izbruhnil andski sev hantavirusa.
V manjših skupinah so jih oblečene v zaščitna oblačila in maske s čolni odpeljali v pristanišče Granadilla, nato pa jih z vojaškimi avtobusi prepeljali na letališče, od koder so s posebnimi letali poleteli v različne države. Med 94 doslej evakuiranimi potniki so državljani 19 držav.
Generalni sekretar Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus pa je dejal, da lahko prožnejša pravila ZDA za državljane, ki se vračajo z ladje, na kateri je izbruhnil hantavirus, "prinašajo tveganja".
"Naš nasvet je jasen: od 10. maja dalje 42 dni (karantene) z aktivnim spremljanjem," je izjavil Tedros, ki je na Tenerifu tudi sam sodeloval pri organizaciji evakuacije.
Francozinja in Američan pozitivna na okužbo
Francoski premier Sebastien Lecornu je po poročanju BBC-ja sporočil, da je eden od potnikov med repatriacijo pokazal simptome bolezni. Ti naj bi se mu pojavili med letom s Tenerifov v Pariz, zato je bila peterica evakuiranih "takoj nameščena v strogo karanteno" do nadaljnjega. Prejemajo zdravniško oskrbo in jih testirajo, je dodal.
Davi je francoska ministrica za zdravje Stephanie Rist navedla, da se je francoska državljanka v nedeljo zvečer začela počutiti slabo in je bila pozitivna na testu za hantavirus.
Potem ko je francosko letalo pristalo na letališču Le Bourget, so jih na ploščadi pričakali zdravstveni delavci v zaščitni opremi. Z reševalnimi vozili so jih nato odpeljali v bolnišnico Bichat v francoski prestolnici.
Tam bodo v 72-urni karanteni, strogo jih bodo pregledali, preden bodo poslani domov v 45-dnevno samoizolacijo, je v izjavi sporočilo francosko zunanje ministrstvo.
Proti ZDA je tudi že odletel let z 18 ameriškimi potniki in enim britanskim državljanom, ki prebiva v ZDA. "En potnik ima trenutno blage simptome, drugi potnik je bil blago pozitiven na testu PCR za andski sev," je sporočilo ameriško zunanje ministrstvo. Oba potnika trenutno v domovino na krovu letala potujeta v posebni varovalni opremi, namenjeni izolaciji.
Ameriške potnike, evakuirane z ladje Hondius, bodo ob prihodu odpeljali v specializirani center v zvezni državi Nebraska. Vsi bodo opravili tudi klinični pregled ter prejeli ustrezno oskrbo in podporo glede na njihovo stanje, je še navedlo ministrstvo. O morebitni nadaljnji karanteni bodo odločili glede na oceno tveganja za vsakega pod njih, še navajajo ameriške zdravstvene oblasti.
Danes se je oglasil tudi kapitan ladje Hondius. V video sporočilu na Instagramu se je zahvalil posadki in potnikom za njihovo "potrpežljivost, disciplino in prijaznost" med težko preizkušnjo sredi izbruha hantavirusa na krovu.
"Pretekli tedni so bili za vse nas izjemno zahtevni," je povedal poljski kapitan v sporočilu, ki ga je objavil upravitelj križarke Oceanwide Expeditions. Dodal je, da so ljudje v teh izjemno težkih okoliščinah pokazali "skrb, enotnost in moč". Vsem potnikom je zaželel varno pot domov.
Evakuacija se zaključuje
14 španskih državljanov, ki so bili s Tenerifa prepeljani v Madrid, se prav tako nahaja v obvezni karanteni v vojaški bolnišnici v španski prestolnici.
Pozno v nedeljo je v Manchestru pristalo tudi posebno letalo z 20 evakuiranimi britanskimi državljani. Odpeljali so jih v bolnišnico v bližini Liverpoola, kjer bodo opravili testiranje in ostali v sprva 72-urni karanteni. Nato bodo sprejeli ukrepe za njihovo nadaljnjo izolacijo.
Letalo s 26 potniki in člani posadke, vključno z osmimi nizozemskimi državljani, se je vrnilo tudi na Nizozemsko.
Zadnja dva leta, ki bosta evakuirala ljudi v Avstralijo in na Nizozemsko, bosta odpotovala jutri, ti potniki pa bodo nočjo preživeli še eno noč na ladji. Letalo, ki bo namenjeno v Avstralijo, naj bi v ponedeljek odletelo okoli 18. ure po lokalnem času (13. ure po vzhodnoameriškem času), je dodala García.
Avstralska vlada je pred tem sporočila, da bo šest potnikov, od katerih nihče nima simptomov okužbe, ob vrnitvi za najmanj tri tedne namestila v namenski objekt za karanteno severno od Pertha. Ta je bil zgrajen med pandemijo covida-19.
Po zaključku evakuacije potnikov ob strogih varnostnih ukrepih naj bi tudi ladja Hondius drevi zapustila španske Kanarske otoke in odplula proti nizozemskemu mestu Rotterdam, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po navedbah ministrice je na ladji še 54 oseb. Od tega jih bodo 22 evakuirali, 32 članov posadke pa bo ostalo na ladji, ki bo odplula proti Nizozemski. Na ladji je ostala tudi prtljaga evakuiranih, ki so na letalo lahko vzeli le ročno prtljago. Na Nizozemskem naj bi ladjo razkužili.
Garcia sicer "še ne ve", kdaj točno bo poletel zadnji repatriacijski let za Nizozemsko. Je pa povedala, da je odhod ladje iz pristanišča Granadilla predviden za ob približno 20. uri po srednjeevropskem času, zato bo potnike treba izkrcati pred tem.
Kot je znano, se je ladja v nedeljo zasidrala v pristanišču Granadilla na Tenerifu, medicinske ekipe pa so se vkrcale okoli 7. ure po lokalnem času. S tem se je začel skrbno načrtovan postopek evakuacije potnikov na krovu in njihove repatriacije, ki sta ga zasnovali španska vlada in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Potnike je bilo mogoče od daleč videti, kako se sprehajajo po palubi, vsi z medicinskimi maskami. Medtem ko so jih s čolni in pozneje z avtobusi prevažali na letališče, so nekateri potniki – oblečeni v modre zaščitne obleke – mahali in kazali palec gor, ko so se peljali mimo medijev.

Spomnimo
Ladja Hondius je z okoli 150 potniki in člani posadke na krovu pred tedni odplula iz Argentine proti Zelenortskim otokom. Po izbruhu virusa sta dva človeka umrla na krovu, eden pa v Južni Afriki.
Med osmimi prijavljenimi domnevnimi primeri okužbe s hantavirusom na ladji je bilo doslej potrjenih šest primerov. Pri vseh gre za t. i. andski sev, ki se lahko prenaša s človeka na človeka.
Lokalne oblasti na španskem otočju v Atlantiku so se pred tem sicer odločno uprle vplutju ladje v pristanišče, ki je bila zato nekaj časa zasidrana na odprtem morju.




























































































Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.