Tujina

Evakuacija potnikov z ladje Hondius: zadnja dva leta v torek

Las Palmas, 11. 05. 2026 06.22 5 min branja 99

Evakuacija potnikov z ladje Hondius na Tenerifu

Z luksuzne potniške ladje za križarjenje Hondius, na kateri je izbruhnil hantavirus in je zasidrana v pristanišču Granadilla na otoku Tenerife, so po navedbah španskih oblasti doslej evakuirali 94 od skupno 147 potnikov in članov posadke. Eden od 17 ameriških državljanov je bil blago pozitiven na testu za virus, še en ameriški potnik kaže blage simptome. Po prihodu v domovino je bila na testu pozitivna tudi francoska državljanka. Zadnja dva leta, ki bosta evakuirala ljudi v Avstralijo in na Nizozemsko, bosta odpotovala v torek.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Države sprejemajo potnike z okužene ladje
    02:55
    Iz 24UR ZVEČER: Države sprejemajo potnike z okužene ladje
  • Iz 24UR: Izstop na otoku Sv. Helena
    01:34
    Iz 24UR: Izstop na otoku Sv. Helena
  • Iz 24UR: Hantavirusa v Sloveniji ni
    03:50
    Iz 24UR: Hantavirusa v Sloveniji ni
  • Iz 24UR: Konec evakuacije
    03:26
    Iz 24UR: Konec evakuacije

Špansko ministrstvo za zdravje je sinoči sporočilo, da je končan "precej intenziven dan". Ves dan je namreč potekalo izkrcavanje ljudi z ladje, kjer je izbruhnil andski sev hantavirusa.

V manjših skupinah so jih oblečene v zaščitna oblačila in maske s čolni odpeljali v pristanišče Granadilla, nato pa jih z vojaškimi avtobusi prepeljali na letališče, od koder so s posebnimi letali poleteli v različne države. Med 94 doslej evakuiranimi potniki so državljani 19 držav.

Generalni sekretar Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus pa je dejal, da lahko prožnejša pravila ZDA za državljane, ki se vračajo z ladje, na kateri je izbruhnil hantavirus, "prinašajo tveganja".

"Naš nasvet je jasen: od 10. maja dalje 42 dni (karantene) z aktivnim spremljanjem," je izjavil Tedros, ki je na Tenerifu tudi sam sodeloval pri organizaciji evakuacije.

Francozinja in Američan pozitivna na okužbo

Francoski premier Sebastien Lecornu je po poročanju BBC-ja sporočil, da je eden od potnikov med repatriacijo pokazal simptome bolezni. Ti naj bi se mu pojavili med letom s Tenerifov v Pariz, zato je bila peterica evakuiranih "takoj nameščena v strogo karanteno" do nadaljnjega. Prejemajo zdravniško oskrbo in jih testirajo, je dodal.

Davi je francoska ministrica za zdravje Stephanie Rist navedla, da se je francoska državljanka v nedeljo zvečer začela počutiti slabo in je bila pozitivna na testu za hantavirus.

Simptomi lahko vključujejo vročino, izjemno utrujenost, bolečine v mišicah, bolečine v želodcu, bruhanje, drisko in težko dihanje.

Potem ko je francosko letalo pristalo na letališču Le Bourget, so jih na ploščadi pričakali zdravstveni delavci v zaščitni opremi. Z reševalnimi vozili so jih nato odpeljali v bolnišnico Bichat v francoski prestolnici.

Tam bodo v 72-urni karanteni, strogo jih bodo pregledali, preden bodo poslani domov v 45-dnevno samoizolacijo, je v izjavi sporočilo francosko zunanje ministrstvo.

Proti ZDA je tudi že odletel let z 18 ameriškimi potniki in enim britanskim državljanom, ki prebiva v ZDA. "En potnik ima trenutno blage simptome, drugi potnik je bil blago pozitiven na testu PCR za andski sev," je sporočilo ameriško zunanje ministrstvo. Oba potnika trenutno v domovino na krovu letala potujeta v posebni varovalni opremi, namenjeni izolaciji.

Ameriške potnike, evakuirane z ladje Hondius, bodo ob prihodu odpeljali v specializirani center v zvezni državi Nebraska. Vsi bodo opravili tudi klinični pregled ter prejeli ustrezno oskrbo in podporo glede na njihovo stanje, je še navedlo ministrstvo. O morebitni nadaljnji karanteni bodo odločili glede na oceno tveganja za vsakega pod njih, še navajajo ameriške zdravstvene oblasti.

Danes se je oglasil tudi kapitan ladje Hondius. V video sporočilu na Instagramu se je zahvalil posadki in potnikom za njihovo "potrpežljivost, disciplino in prijaznost" med težko preizkušnjo sredi izbruha hantavirusa na krovu.

"Pretekli tedni so bili za vse nas izjemno zahtevni," je povedal poljski kapitan v sporočilu, ki ga je objavil upravitelj križarke Oceanwide Expeditions. Dodal je, da so ljudje v teh izjemno težkih okoliščinah pokazali "skrb, enotnost in moč". Vsem potnikom je zaželel varno pot domov.

Evakuacija se zaključuje

14 španskih državljanov, ki so bili s Tenerifa prepeljani v Madrid, se prav tako nahaja v obvezni karanteni v vojaški bolnišnici v španski prestolnici.

Pozno v nedeljo je v Manchestru pristalo tudi posebno letalo z 20 evakuiranimi britanskimi državljani. Odpeljali so jih v bolnišnico v bližini Liverpoola, kjer bodo opravili testiranje in ostali v sprva 72-urni karanteni. Nato bodo sprejeli ukrepe za njihovo nadaljnjo izolacijo.

Letalo s 26 potniki in člani posadke, vključno z osmimi nizozemskimi državljani, se je vrnilo tudi na Nizozemsko. 

Zadnja dva leta, ki bosta evakuirala ljudi v Avstralijo in na Nizozemsko, bosta odpotovala jutri, ti potniki pa bodo nočjo preživeli še eno noč na ladji. Letalo, ki bo namenjeno v Avstralijo, naj bi v ponedeljek odletelo okoli 18. ure po lokalnem času (13. ure po vzhodnoameriškem času), je dodala García.

Avstralska vlada je pred tem sporočila, da bo šest potnikov, od katerih nihče nima simptomov okužbe, ob vrnitvi za najmanj tri tedne namestila v namenski objekt za karanteno severno od Pertha. Ta je bil zgrajen med pandemijo covida-19.

Po zaključku evakuacije potnikov ob strogih varnostnih ukrepih naj bi tudi ladja Hondius drevi zapustila španske Kanarske otoke in odplula proti nizozemskemu mestu Rotterdam, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po navedbah ministrice je na ladji še 54 oseb. Od tega jih bodo 22 evakuirali, 32 članov posadke pa bo ostalo na ladji, ki bo odplula proti Nizozemski. Na ladji je ostala tudi prtljaga evakuiranih, ki so na letalo lahko vzeli le ročno prtljago. Na Nizozemskem naj bi ladjo razkužili.

Garcia sicer "še ne ve", kdaj točno bo poletel zadnji repatriacijski let za Nizozemsko. Je pa povedala, da je odhod ladje iz pristanišča Granadilla predviden za ob približno 20. uri po srednjeevropskem času, zato bo potnike treba izkrcati pred tem.

Kot je znano, se je ladja v nedeljo zasidrala v pristanišču Granadilla na Tenerifu, medicinske ekipe pa so se vkrcale okoli 7. ure po lokalnem času. S tem se je začel skrbno načrtovan postopek evakuacije potnikov na krovu in njihove repatriacije, ki sta ga zasnovali španska vlada in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

Potnike je bilo mogoče od daleč videti, kako se sprehajajo po palubi, vsi z medicinskimi maskami. Medtem ko so jih s čolni in pozneje z avtobusi prevažali na letališče, so nekateri potniki – oblečeni v modre zaščitne obleke – mahali in kazali palec gor, ko so se peljali mimo medijev.

Evakuacija potnikov z ladje Hondius na Tenerifu
Evakuacija potnikov z ladje Hondius na Tenerifu
FOTO: AP

Spomnimo

Ladja Hondius je z okoli 150 potniki in člani posadke na krovu pred tedni odplula iz Argentine proti Zelenortskim otokom. Po izbruhu virusa sta dva človeka umrla na krovu, eden pa v Južni Afriki.

Med osmimi prijavljenimi domnevnimi primeri okužbe s hantavirusom na ladji je bilo doslej potrjenih šest primerov. Pri vseh gre za t. i. andski sev, ki se lahko prenaša s človeka na človeka.

Lokalne oblasti na španskem otočju v Atlantiku so se pred tem sicer odločno uprle vplutju ladje v pristanišče, ki je bila zato nekaj časa zasidrana na odprtem morju.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI99

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PEACEMAKER
11. 05. 2026 16.40
Dej please še ena karantena
Noleani
11. 05. 2026 13.22
Smo opozorili, da je tole razpeljevanje ljudi na vse konce sveta nespametno. Sploh pri tako dolgi inkubacijski dobi. Zaenkrat poleg ze znanih okuženih še trije, zaenkrat. Zanima me, kako bodo sploh evropejci in Americani preprečili, da bi ljudje širili naprej ta izjemno nevaren virus. V Avstraliji bodo ljudi dali v poseben objekt kaj pa EU in ZDA, ali resno mislite, da bodo ti ljudje, ko bodo enkrat doma upoštevali nošnjo maske in karanteno. Glede na objave nekaterih posamezniov z ladje gotovo ne. Ne brez stalnega nadzora.
ROMELS
11. 05. 2026 13.02
V času pandemije covida 19 so tudi v Ljubljani demonstranti namerno širili okužbo med prebivalstvom.
Dobro opazujem
11. 05. 2026 12.46
A mogoce delajo paniko, ker bi se agresorji vojn radi resili brez kazni in nas preusmerili k pandemiji. Ljudi je lahko prepricat, sploh labilne, ki verjamejo vse kar jim natvezijo. Ce sam dobro premislis tocno ves ,da je nekaj od zadaj. Kot v covid casu, da ne bi opazili kako so drzave tik pred bankroti, ce ne bi bilo pandemije bi se zaradi nesposonezev tudi zgodili . V casu pandamije so dobro stancali denar,da so z lahkoto to prikrili. Tudi vojne ustvarjajo zaradi tega,da vso njihovo krajo denarja nekako upravicijo, da se malha sprazni. Nimamo pa nobenih usposobljenih novinarskih preizkovalcev oziroma so zaradi lastnikov medijev utisani. To je pac moje mnenje,ki se zelo malokrat zmotim.
OmniLiberalec42
11. 05. 2026 14.38
Države po svetu so vse pred bankrotom. Kaj je rešitev? Napumpati inflacijo z navideznim denarje, nato kompletno ohromiti vsako panogo industrije ki se jo človek sploh lahko zamisli, in od 6-12 mesecev operirati z minimalno gospodarsko zagnanostjo. Ja, genialen plan, res.
Dragica Cegler
11. 05. 2026 12.45
In zaksj vsecte okužene potnike razvažajo okrog ,namesto,da bi jih nastanili nekam za mesec ali 2 kolikor je čas fo izbruha ,?Ali so tolk butasti,ali nalašč.
Rudar
11. 05. 2026 13.33
A tud na medicino se spoznaš?
OmniLiberalec42
11. 05. 2026 14.39
Sori ampak res vsak kekec bi jim lah razjasnil da če se je cel svet lahko samoizoliral in trpel nepredstavljive gospodarske posledice več let skupaj, potem bodo tudi gospodje lahko na/okoli križarke počakali te dva tedna v hotelčku, da se stvar dodobra zajezi. Ampak ne seveda so sončki morali domov, veselo raznašat viruse okoli. "saj je samo prehlad".
LevoDesniPles
11. 05. 2026 12.40
Lhk bi vse te v bruslski parlament brkovih potomcev zapeljali XD
Mušmula
11. 05. 2026 12.29
Super, spet nam ne bo treba it delat, lepo plačan dopust, pa še bone bomo dobili in poceni benzin. Ni vse tako črno.
NeXadileC
11. 05. 2026 12.24
Pozitivna!? Koga sta med tem časom že okužila??? Razvoz potnikov ladje na domače lokacije bi lahko bil, namerno širjenje bolezni, virusa. Kasneje, ko bodo razglašali globalno pandemijo, bodo rekli, da jim virus ušel iz rok,.. podobni scenariji, kot med kovidom.
Razumnež
11. 05. 2026 12.07
Če bomo spet malo doma in bo bencin po 1€..... Zakaj pa ne? :))
Dr.Rugelj
11. 05. 2026 11.49
Mediji spet napihujete zadeve do skrajnosti - pozanimajte se raje koliko teh primerov mišje mrzlice imamo v Sloveniji vsako leto!...
Emil Gyöfi
11. 05. 2026 11.20
Če bi to bili delavci okuženi kjerkoli bi jih takoj zaprli za 2 meseca ali vse dokler ne bi bilo nobene bolezni več mesecev. Edino dobro je v tem da Virusi in Bakterije niso koruptivni. Ne glede na status. 👍👍
zdravkob
11. 05. 2026 11.18
Naše oblasti niso več vredne nobenega zaupanja. Še nikoli niso nikogar izolirali zaradi trebušne gripe. V vsej zgodovini. Zdaj pa takšna panika.
Lark
11. 05. 2026 11.06
Ne razumem. A je vse potnike tako težko zapreti za 1 mesec nekam v izolaciji in nadzirati celotno zadevo? Ne me hecat, če nebi bila "luksuzna križarka", vemo, da bi se to tudi zgodilo...
zasvobodo22
11. 05. 2026 11.01
V vseh poklicih so pokvarjeni brezvestni in brez moralne osebe a od covid natega jih najvec med zdrsvniki in zdravstvenim osebjem takoj za njimi al pa skupaj z njimi pa novinarji te dve skupine so postale zlo sveta politiki res podobno pokvarjeni a ce bi bili ti dve dkupini posteni tud politikom njihovi zlocini nebi uspevali kapa dol redkim zdravnikom.ki nocejo sodelovat v teh gnusnih zadevah
Robby
11. 05. 2026 10.28
Je bil kakšen naš zdravnik na tej križarki? Se že kaj ve?
ČrniGad
11. 05. 2026 10.28
Kor pravi moja profilka: I SUPPORT THE CURRENT THING!
ČrniGad
11. 05. 2026 10.28
geemale
11. 05. 2026 10.11
... trompeta hoče zminirat fuzbal
Animal_Pump
11. 05. 2026 10.11
Sam, ko bereš malo komentarje tud na drugih portalih...jim je pa uspelo folk pripravt do tega, da ne verjamejo niti da malarija obstaja. Ni šans...da se folk cepi proti temu. Izgleda da jim je s covidom uspelo, da se bo zmanjševanje populacije začelo s tem...da dejansko eni ljudje ne bodo več verjel, da so bolani....da je vse nateg.
boslo
11. 05. 2026 10.23
Drži. Covid je sicer pokazal tudi, kako visok delež prebivalstva ima težave z razmišljanjem. Zaskrbljujoč visok delež.
ČrniGad
11. 05. 2026 10.27
Tipičen odgovor v stilu: ''Če nisi 100% z nami, verjameš v ploščato Zemljo.''
kryptix
11. 05. 2026 10.44
Res je animal...ampak verjemi da bo v dveh generacijah (40let) vse po starem. Ko ugotovijo spet da so cepljenja za nekatere primere nujne.
zasvobodo22
11. 05. 2026 11.08
ja a bo to moralo rats ensko kot bilo vcasih preiskuseno in ne nekaj na horuk ki naredilo vec veliko vec skode koristi nic saj mrn nikogar pred nicemur ni obvaroval
zasvobodo22
11. 05. 2026 11.09
pa pac za gripo cepiva nikol niso bila glih uspesna
patria
11. 05. 2026 10.02
Čimprej bi morali postaviti "mobilne-vojaške" bolnišnice. Hitro pošljite fante, ki imajo izkušnje po test-paličice za v nos. Čimprej angažirati Kacina, da nas sproti obvešča o poteku širjenja virusa. Šter naj nemudoma organizira vračanje naših ljudi v domovino. Hojs naj zapre občinske meje, župani naj preprečijo otrokom dostop do igral in mladostnikom do igrišč. Hitro zapreti šole in nadaljevati "šolanje na daljavo". Pozvati vse ljudi naj se čimprej cepijo s toliko odmerki kolikor bo potrebno.
cool_B
11. 05. 2026 10.17
🤣🤣🤣
Patiana
11. 05. 2026 10.01
Lepo so jih porazdelili okužene, da bo panika povsod po svetu.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763