Sodišče v kitajski provinci Hebej je odločilo, da sta se moški s priimkom Jang in njegova žena odločala za otroke z namenom, da jih prodata tistim, ki bi jih pač želeli. Moški je tako prodal vseh pet otrok, dva sinova in tri hčere, med leti 2012 in 2020, cena pa se je gibala med 3.600 in 10.000 evri na otroka.
Štiri otroke, tri hčerke in sina, sta prodala posredniku, ki ga je sodišče identificiralo kot Li in njegovi snahi. Li je za pomoč pri transakciji prejel tudi 500 evrov. Enega sina pa je par prodal ženski, ki je bila skupaj z materjo v porodnišnici, ko je ta rodila dečka.
Posrednika Lija je sodišče za njegovo vlogo pri kriminalnem dejanju obsodilo na sedem let zapora, njegovo snaho, ki se je med srečanji z morebitnimi kupci pretvarjala, da je mati otrok, pa na 21 mesecev zapora. Mati otrok v poročilih sodišča ni omenjena.
"Otroke, za katere bi morali skrbeti in jim nuditi ljubeče okolje, so njihovi starši obravnavali kot predmet in jih dojemali kot orodje za ustvarjanje denarja. Jang je izdal svoje otroke," je zapisano v odločitvi sodišča.
Kitajski mediji poročajo, da je bila v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja trgovina z otroki v državi zelo razširjena, zlasti ko je Kitajska sprejela politiko enega otroka. Ugrabitve otrok in trgovina z ljudmi pa se pojavljajo še danes. Kitajsko ministrstvo za javno varnost je septembra sicer predstavilo statistiko upada števila ugrabitev otrok, ki je padlo za okoli 6000 v letu 2012 na 666 primerov leta 2021.
Na Kitajskem sicer odmevajo tudi druge pretresljive prodaje otrok s strani njihovih staršev. Maja so tako moškega obtožili prodaje dveletnega sina paru, ki svojih otrok ni imel. Zanj je prejel okoli 22.000 evrov, s prejetim denarjem pa si je plačal počitnice.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.