Tujina

Za pospešitev proizvodnje cepiv v Afriki več kot milijarda evrov

Pariz , 20. 06. 2024 18.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na svetovnem forumu v Parizu so donatorji napovedali 1,2 milijarde dolarjev (okoli 1,1 milijarde evrov) sredstev za pospešitev proizvodnje cepiv v Afriki, kjer trenutno proizvajajo samo dva odstotka cepiv, ki jih uporabijo. Francoski predsednik Emmanuel Macron je ocenil, da gre za bistven korak k vzpostavitvi afriškega trga cepiv.

Ob odprtju svetovnega foruma o cepivih, ki se ga udeležujejo voditelji iz Bocvane, Ruande, Senegala in Gane ter več deset ministrov, predstavniki mednarodnih organizacij in farmacevtskih podjetij, je Macron izpostavil, da bo tri četrtine sredstev prispevala Evropska unija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iz Bruslja so sporočili, da je EU s članicami napovedala prispevek več kot 750 milijonov evrov. Od tega je 220 milijonov evrov evropskih sredstev, ostalo pa bodo v glavnem prispevale Francija, Nemčija, Irska, Italija in Luksemburg. Nemčija je napovedala prispevek 318 milijonov dolarjev, Italija pa 150. Med donatorkami so tudi Velika Britanija, ZDA, Kanada, Norveška in Japonska.

Z omenjenimi sredstvi naj bi v naslednjem desetletju kupili več kot 800 milijonov odmerkov cepiv, proizvedenih v Afriki. Omogočila bodo tudi izboljšanje pripravljenosti afriških držav na pandemije in epidemije ter njihovo sposobnost odzivanja nanje, ob tem pa prispevala k svetovni zdravstveni varnosti. Namen je tudi povečanje raznolikosti svetovnih dobaviteljev cepiv, da bi na trg trajno vstopili vsaj štirje afriški proizvajalci cepiv, so sporočili iz Bruslja.

Cepljenje
Cepljenje FOTO: Shutterstock

Predsednik komisije Afriške unije Moussa Faki Mahamat je na vrhu ocenil, da bi lahko ta mehanizem postal katalizator za spodbujanje farmacevtske industrije v Afriki in okrepitev sodelovanja med državami na celini. Izpostavil je, da v Afriki uvažajo 90 odstotkov vseh cepiv po previsokih cenah.

Pandemija covida-19 je osvetlila neenako globalno distribucijo cepiv, ko so bogate države, v katerih imajo sedeže velika farmacevtska podjetja, kupile večino odmerkov cepiv, afriške države pa v tem pogledu pustile daleč za sabo. Namen pobude je prenesti proizvodnjo cepiva v Afriko, da bi celini zagotovili večjo neodvisnost in preprečili, da bi se zgodovina ponovila.

Potrebo po lokalni proizvodnji cepiv je izpostavil tudi ponovni izbruh kolere v več delih Afrike. Samo eno podjetje na svetu, južnokorejski EuBiologics, namreč proizvaja poceni in učinkovito cepivo proti tej smrtonosni bolezni. Macron je danes še napovedal, da bo južnoafriško podjetje Biovac začelo proizvajati cepivo proti koleri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

osservatore
21. 06. 2024 13.49
+2
Namesto, da dajemo miljarde v Afriko za hrano, cepiva, zdravje, podnebne razmere, ... jih lahko vse enostavno preselimo v EU in jih tukaj vzdržujemo na hrani in stanovanju. Delali bomo itak evropejci :-) :-)
Slava Rodu
21. 06. 2024 11.46
+2
Ahahaha, nedaj bože 1 miljardo za hrano, za cepivo pa tako so dobri, skoz pomagajo revežem. Ljudi je preveč govorijo razni globalisti, kot so Bill Gates in podobni, za to hrana odpade, cepivo pa je za njih rešitev.
mario7
21. 06. 2024 08.05
+4
Sedaj so se globalisti spravili še na afriko
periot22
20. 06. 2024 18.23
+6
A zdaj bi pa radi še Afriko razredčili nacisti s cepivi!!!!!!!
gozdar1
20. 06. 2024 19.45
-5
Zato imajo tam odkar se cepijo demografsko eksplozijo. Cepljenje je esen od vzrokov za manj bolezni kot so otroška paraliza, črne koze...vse kar je bilo anticepilcem ravno zaradi cepljenja v preteklosti prihranjeno.
Sixten Malmerfelt
22. 06. 2024 08.17
+1
gozdar, ti se razumeš na bukve, ostalo pusti na miru!
Sixten Malmerfelt
20. 06. 2024 18.09
+8
kako se te zgodbe ponavljajo,,,,,,,!
Sixten Malmerfelt
20. 06. 2024 18.09
+9
he,he, tako kot so zbrali donatorji-beri evropske države 10 milijard ojrov donacij, za pfizer cepivo, preden so ga razvili.....?