Tujina

Zadnji sončni zahod: do 2. avgusta neprekinjen dan

Utqiagvik, 11. 05. 2026 10.21 1 min branja 48

Sončni zahod

Prebivalci najsevernejšega ameriškega mesta so v nedeljo še zadnjič uzrli sončni zahod. Naslednjih 84 dni bodo vseskozi imeli dan, znova pa bo sonce zašlo 2. avgusta.

V mestu Utqiagviku na skrajnem severu ameriške zvezne države Aljaska je v nedeljo sonce zašlo ob 1.48 po lokalnem času, ponovno pa vzšlo ob 2.57.

Prebivalce zdaj čaka neprekinjen dan, vse do 2. avgusta, ko se bo sonce znova spustilo pod obzorje.

Utqiagvik je najsevernejše mesto v ZDA, zaradi svoje lege pa ima v poletnem času neprekinjen dan, pozimi pa več tednov popolne teme. Minulo zimo so bili brez sonca 64 dni.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Omenjeni pojav nastane zaradi naklona Zemlje glede na njeno tirnico okoli Sonca. Okoli 21. junija nastopi sončev obrat, severni pol pa je takrat obrnjen proti Soncu. Z vrtenjem Zemlje okoli svoje osi se zdi, da sonce kroži po nebu, ne da bi padlo pod obzorje, so pojasnili na Fox Weather.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI48

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brusilec
11. 05. 2026 17.02
ja, najbolj smešno pa ploščicarji in njihova razlaga za južni pol... po njihovih "načrtih" zimski čas ni mogoč... po njihovem načrtu tudi sončne ure ne delujejo.. vse se zlomi.. komedijanti
galeon
12. 05. 2026 10.05
Na Zemlji imamo tri skupine znanstvenikov. Eni pravijo, da je zemlja okrogla, drugi elipsa in tretji hruškasta. Pri kateri si ovca?
Komentator aligator
11. 05. 2026 16.01
Sonce je prišlo gor,Janša še ne.
galeon
11. 05. 2026 13.01
In Luna potrebuje za en krog okoli zemlje 27 dni. Mi jo pa gledamo vsak dan kako se polni in prazni. Kdo je zdaj nor?
slovenc59
11. 05. 2026 13.18
galeon
11. 05. 2026 13.31
59 ti pa pojdi k okulistu.
Rafael Kramar
11. 05. 2026 13.43
Kam pa to gledaš to...?!
U1665256761563
11. 05. 2026 13.44
si malo pozabil, da se tudi zemlja vrti okoli svoje osi. Vse štima, nič bat, nihče ni nor ;)
galeon
11. 05. 2026 13.45
Se vrti okol tvoje glave.
U1665256761563
11. 05. 2026 13.49
Ok, vzamem nazaj zadnji del stavka,.... morda se lahko bojiš, ker "nekdo" očitno pa je nor :) :) :)
Ferro
11. 05. 2026 16.16
Poglej 'Truman show' - vse je ravno in sonce po potrebi povlečejo gor tudi ponoči!
brusilec
11. 05. 2026 17.00
galeon.. luna se v 12 urah skoraj nič ne spremeni, samo zasuče se iz vzhoda na zahod, kot sonce, samo malce počasneje, ker kroži okoli zemlje. malce opazuj naravo, ne bodi ovca, da ponavljaš oslarije iz interneta.
daedryk
11. 05. 2026 12.25
zakaj pa ne bi stevanovica po resnici opravljali z besedami "zlomili so ga, ubili so njegovo svobodno duso"? itak ne vemo, kaj se komu mota po glavi.
Kukulkan
11. 05. 2026 12.09
To na Aljaski, sm mislil da so se naši v parlamentu to spomnili in uvedli
Rafael Kramar
11. 05. 2026 11.57
Draga, grem na enga; pred nočjo bom doma...🍻
mmickica
11. 05. 2026 12.59
In draga ti vrne pozimi, ko noč traja nekaj mesecev... "dragi, grem s frendicami žurat, se vrnem do jutra".😅
Rafael Kramar
11. 05. 2026 13.44
...in tako sta srečno živela do konca svojih dni.😉
mmickica
11. 05. 2026 17.03
galeon
11. 05. 2026 11.26
Se priznajte, da se zemlja ne vrti in da ni okrogla, pa bo mir zavladal svetu.
galeon
11. 05. 2026 11.24
Pravljica za ovce. Ste pa lepo napisal, da sonce kroži okoli zemlje. In tukaj ni nobenega se zdi in podobno. To je dejstvo.
BrainDance
11. 05. 2026 11.31
A si pozabu zutr tablete vzet? :D
galeon
11. 05. 2026 11.35
BD te je strah dejstva.
BrainDance
11. 05. 2026 11.38
Kakšnega dejstva? Da si pozabu vzet tablete? :D
Kimberley Echo
11. 05. 2026 11.23
Je pa ta mesec zanimiv pojav, ki ni ravno pogost. To je polna luna 2x v enem mesecu. 1. maja je bila polna luna in bo 31. maja spet kot modra luna.
JanezNovak13
11. 05. 2026 11.06
Kopernik se je potem zmotil, ko je rekel, da se naš planet vrti okoli zemlje. 😊
Alergičen na levake
11. 05. 2026 11.03
Ne moreš verjet, kako je človek uničil naravo, zdaj se mu pa vrača ...
Nidani
11. 05. 2026 11.12
Ja, desnuhi bi še kar na premog...
asdfghjklč
11. 05. 2026 11.01
Ko sem bil teden dni službeno na severu švedske 15 let nazaj, sem imel zelo nestabilen spanec, saj je sonce zašlo ob polnoči, tema bila dobro uro pa pol, potem pa se je že spet delal dan. Za znoreti je bilo... Okno pa še rolet ni imelo... Ravna takrat sem imel edinkrat do danes, da se nisem niti en dan naspal.
Nidani
11. 05. 2026 11.14
Lahko prevod?
vrtnar _
11. 05. 2026 10.59
živi dolgčas 3 mesece... ne hvala
Angelina145
11. 05. 2026 10.56
Sonce nonstop prezivim. Da bi pa prezivela temo 3 mesce. Totalna mora.
vrtnar _
11. 05. 2026 11.00
saj se bi tudi sonca naveličala, verjemi 😉
pa vseeno boljš od teme tri mesece
seter73
11. 05. 2026 10.55
za poleti je za probat kar fora ker gres ven na sport ko se ti zljubi.., pozimi mora biti pa to taka mora da se ti zmesa. Razen seveda ce imas svezo deklico, par meterov drv in polno klet vina
Tir1
11. 05. 2026 10.48
Kako ta pojav razložijo ravnozemljaši? Naklon zemljine osi?
zurc
11. 05. 2026 10.53
to bi bilo pa zanimivo slišat
boslo
11. 05. 2026 10.55
Na robu Zemlje se je sonce zataknilo...
CRF4
11. 05. 2026 11.02
Njihov model predvideva tudi 24 sonce na severnem polu. Ne predvideva pa 24 ur sonca na južnem polu pozimi. Zato glavni ravnozemljaši niso hoteli na brezlačno potovanje na antarktiko lansko leto, kjer so v živo snemali in predvajali 24urno sonce. Iz tega je očitno, da dobro vedo, da zemlja ni ploščata in še naprej mastno služijo na človeški(ploščati) neumnosti.
Alergičen na levake
11. 05. 2026 11.05
Zaradi pretirane uporabe chemtrailsov se je plošča že opazno zvila 😳
MESE?AR
11. 05. 2026 11.06
Verjetno razlagajo, da Sonce nepravilno kroži okoli Zemlje he he he....
ALEX0000
11. 05. 2026 10.44
ah tudi letos....podobno je bilo že leta milijon pr. Kr.
SpamEx
11. 05. 2026 10.43
Pozim pa tema
Definbahija
11. 05. 2026 10.40
Koga to briga USA?
bronco60
11. 05. 2026 10.36
Kako, a ni zemlja ravna plošča🙈
MESE?AR
11. 05. 2026 11.07
Seveda ne, ker to ne more biti. To je tako, kot če bi rekel da imaš možgane v palcu na levi nogi.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763