47-letni Stevan Jambrešić je popolnoma slep že od otroštva. Skupaj s polsestro živi v zahodnem predelu hrvaške prestolnice. Prav tam ga je pred dvema mesecema napadla hrvaška policija. "Odšel sem do ograje, odprl vrata, nato pa je sledilo vprašanje: 'Ali ste Stevo?' Odgovoril sem, da sem," je dogodke tistega usodnega dne pred dvema mesecema opisal Jambrešić.
Njegovo pravo ime je Stevan, a vsi ga imenujejo Stevo. Priimka, dodaja žrtev napada, policisti niso omenili, poročajo hrvaški mediji. Po kratkem pogovoru sta na dvorišče stopila dva policista, ki sta moškega s silo prijela.
"Niti počakali niso, da bi povedal svoj priimek. Odšel sem po osebni dokument, po katerem so vprašali, a so si premislili in me še siloviteje potegnili," se spominja in opiše, da so ga najprej potegnili za ramena, nato pa še za telovnik, da je skoraj padel na tla.
"Ko so me vlekli na dvorišče, so me podrli in začeli udarjati po nogi. Skakali so, dokler nisem začel zaradi bolečine kričati in jim govoriti, da so mi zlomili nogo. Na to se sploh niso ozirali. Še naprej so udarjali in mi zvijali nogo," pravi 47-letnik.
Njegove krike bolečine je slišala tudi soseda Lejla Tataragić, ki je videla, da Jambrešić leži na tleh. Priznala je, da ne ona ne ostali sosedje ne vedo, kaj se je pravzaprav dogajalo. Dodala je tudi, da je pretepeni Jambrešić v policijskem avtomobilu neprestano ponavljal: "Osebna izkaznica, osebna izkaznica." "S seboj ni vzel osebne izkaznice, pa tudi palice za slepe ne," je povedala.
Sosedje so policiste opozorili, da imajo napačnega moškega, a so ga vseeno prijeli ter ga nato obtožili lažnega predstavljanja in žalitve.
Ministrstvo: Policisti so kršili zakon in neupravičeno uporabili silo
Jambrešića so policisti zamenjali z drugim moškim. Policija je iskala osebo romske narodnosti z istim imenom, a drugačnim priimkom, ki naj bi živela na istem naslovu. Neko dekle je namreč na policijski postaji prijavilo očima, ki naj bi jo udaril.
Jambrešićeva polsestra in sosedje so o policijski brutalnosti obvestili Urad varuha človekovih pravic invalidov in Hrvaško združenje slepih. Varuh pa je takoj po prejemu poročila konec aprila letos od policije zahteval izjavo.
Hrvaško ministrstvo za notranje zadeve je priznalo, da so policisti kršili zakon in neupravičeno uporabili silo. V odgovor varuhu, ki je po elektronski pošti prispel 13. julija, a ima datum 28. junij, zatrjujejo, da so 21. junija o vsem obvestili tudi sestro pretepenega moškega.
To pa ni edina nenavadna stvar – v uradni policijski opombi piše, da je zdravnik, ki so ga poklicali na policijsko postajo, potem ko se je moški pritožil zaradi bolečin, ugotovil, da je s 47-letnikom vse v redu.
Reševalci so kasneje moškega odpeljali v bolnišnico Sestre Milosrdnice, kjer so ugotovili, da ima zlomljeno nogo in izpahnjeno roko. V bolnišnici je bil pet dni. "Če pogledamo opis poškodb, gre za hude telesne poškodbe. Neverjetno je, da jih ni bilo mogoče videti in prepoznati na policijski postaji, saj so se zgodile tik pred njegovim prihodom. Žal ne vidimo nobene logične razlage," je dejal namestnik varuha človekovih pravic Darijo Jurišić.
Jambrošičeva sestra je po skoraj treh mesecih prejela odziv policije na pritožbo, ki jo je poslala. Na koncu pa je prejela obtožnico na bratovo ime.
Ministrstvo za notranje zadeve je na poizvedbe RTL odgovorilo, da bo po ugotovljenih okoliščinah obtožnica zoper pretepenega moškega zavrnjena, proti policistom pa bodo uvedli disciplinski postopek. O rezultatih kazenske preiskave bodo poročali državnemu pravobranilstvu, parlamentarnemu odboru za človekove pravice in narodne manjšine ter varuhu človekovih pravic za invalide.
V uradu varuha človekovih pravic še pravijo, da ima oseba pravico vložiti odškodninski zahtevek zaradi povzročitve težkih telesnih poškodb.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.