19-letna Charlotte Pohl in 18-letna Maria Lepere sta 18. marca prispeli v Honolulu na Havajih z načrtom, da bosta pet tednov preživeli na otokih, se nato odpravili v Kalifornijo in nato na Kostariko, poroča nemški časnik Ostsee Zeitung, ki ga povzema The New York Post. A njun načrt se ni končal tako, kot sta želeli.
Čeprav sta Nemki že predhodno pridobili elektronsko odobritev za potovanje (ESTA), so ameriške obmejne oblasti postale sumničave, ker dekleti za čas bivanja na Havajih nista imeli predhodno rezerviranih vseh namestitev. "Zdelo se jim je sumljivo, da namestitev nisva rezervirali za celotnih pet tednov na Havajih," je dejala Pohlova.
Njune počitnice, polne zabave in raziskovanja novih krajev, so se tako spremenile v nočno moro. Na letališču v mestu Honolulu so ju cariniki in mejni uradniki zasliševali več ur, nato pa so ju tudi v celoti preiskali. Kmalu za tem sta po njuni pripovedi dobili zeleni zaporniški uniformi, pristojni pa so ju namestili v celico z drugimi zaporniki, med katerimi naj bi bili nekateri obtoženi tudi hudih kaznivih dejanj.
V celici sta spali na tankih, plesnivih vzmetnicah, stražarji pa naj bi jima dali tudi navodilo, naj se izogibata hrani s pretečenim rokom uporabe. Naslednje jutro sta dekleti izvedeli, da ju bodo deportirali.
V primer je vključeno tudi nemško zunanje ministrstvo, ki najstnicama zagotavlja konzularno podporo. Ob tem pa so sporočili, da bi morala trenutna situacija vsem drugim popotnikom služiti kot opozorilo – čeprav ESTA omogoča potovanje v ZDA brez vizuma za kratkoročno bivanje, to še ne zagotavlja tudi vstopa v ZDA, saj je ta odločitev vedno prepuščena presoji agentom carinske in mejne zaščite.
Nemški turistki sicer nista edini tuji državljanki, ki so ju v zadnjih mesecih pridržali in nato izgnali, ko sta poskušali vstopiti v ZDA. Marca je nekdanja kanadska igralka Jasmine Mooney povedala, da jo je ameriška obmejna in carinska policija pridržala na južni meji, ko je skušala po novembrskem preklicu prejšnjega pridobiti nov delovni vizum.
Nekdanja igralka je opisala, da so jo tri dni zadrževali v hladni sobi, preden jo je aretiral Imigracijski in carinski nadzor ZDA ter jo odpeljal v center za pridržanje Otay Mesa v San Diegu. "Dali so me v celico, kjer sem morala dva dni in pol spati na preprogi brez odeje, brez blazine, ovita z aluminijasto folijo," je dejala.
V zadnjih nekaj mesecih se je število evropskih turistov, ki bi obiskali katero od zveznih držav ZDA, znatno zmanjšalo. In to kljub prizadevanjem ameriškega senatorja Marca Rubia, da bi skrbi med tujci, ki želijo potovati v Ameriko, zmanjšal.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.