Tujina

Zaradi smrti Roma, ki ga je ustrelil policist, v Grčiji nov val protestov

Solun/Atene, 13. 12. 2022 22.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
STA, D.J.
Komentarji
4

Potem ko ga je pred dobrim tednom v glavo ustrelil grški policist, je mladi Rom Kostas Fragulis v bolnišnici podlegel poškodbam. Njegova smrt je dodatno ogorčila številne Grke, ki so se znova odpravili na ulice. V Solunu, kjer je 16-letnik živel, je protestiralo več tisoč ljudi. Protestniki so ulice napolnili tudi v Atenah.

Potem ko so iz bolnišnice v Solunu danes sporočili, da jim kljub vsem naporom mladega Roma Kostasa Fragulisa ni uspelo rešiti, se je jeza protestnikov še okrepila. Protesti in nasilni izgredi mesto Solun  pretresajo že vse od omenjenega incidenta, petega decembra, danes pa se je na ulice odpravilo še več ogorčenih prebivalcev. Jezni Grki so med drugim zažigali gume in postavljali cestne blokade ter se spopadali s policisti. Ustavili pa jih niso niti pozivi voditeljev romske skupnosti k miru. 

O protestih z okoli 2500 udeležencev poročajo tudi iz Aten, v policiste naj bi metali kamne in zažigalne bombe. K protestom so poleg Romov pozvale tudi študentske in anarhistične organizacije.

16-letnega Fragulisa, ki naj bi bil poročen in imel otroka je v glavo ustrelil policist. Ta je 16-letnika lovil, ker je odpeljal z bencinske črpalke, ne da bi plačal 20 evrov za natočeni bencin. Policista so nato aretirali ter obtožili poskusa umora in nezakonite uporabe strelnega orožja.

Grška policija je sicer pogosto tarča kritik zaradi rasizma. Pred letom dni je blizu pristanišča Pirej prav tako ubila romskega najstnika, pred tem pa je javnost leta 2008 šokirala smrt 15-letnega Roma Aleksandrosa Grigoropulosa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Janezx
14. 12. 2022 13.31
+3
To se ne dogaja samo v Grčiji temveč tudi v Sloveniji ampak tega ne pride v javnost.
jutri_pa_res
14. 12. 2022 09.05
+0
Mogoče bi se romske problematike po vsem svetu morala lotiti OZN, niti ni treba izumljati tople vode, problem razseljenega naroda se da rešiti po zgledu Izraela. Se pravi, poiskati kako malo naseljeno območje v Indiji in jim dati svojo državo, kjer bodo živeli v miru v skladu s svojimi izročili in navadami. K preselitvi pa jih mogoče spodbuditi s finančno popotnico, če sicer ne bi kazali interesa.
Janezx
14. 12. 2022 13.38
+0
Mogoče bi bilo bolje da naciste dajo na kak otok pa naj tam širijo to sovraštvo in zlo med sabo
IKOSS
14. 12. 2022 08.01
+2
Za to, da družba lahko normalno deluje, morajo v tej veljati nekatere temeljna pravila. Običajno velika večina prebivalcev s spoštovanjem teh nima težav, za podreditev preostalih pa obstajajo represivni organi. Tu pa družbe pogosto naletijo na kolizijo vrednot. Na eni strani je naslovitev posameznikov z odklonskim ravnanjem za delovanje te nujna, na drugi pa marsikdo težko sprejema posledice izvajanja represivnih ukrepov. Slednji so za prejemnika vedno neprijetni, ne nazadnje je to eden od namenov le teh. V kolikor družba želi, da bodo represivni organi pri svojih nalogah učinkoviti, je treba tem podeliti zadosti velika pooblastila. V kolikor temu ni tako, začnejo družbeno najbolj problematični ogrožati celotno družbo. Družba postane nekakšen njihov talec. Zgornji članek je spisan izrazito nestrokovno, lahko tudi namenoma zavajajoče. To, da je oseba podlegla posledicam ukrepov zaradi 20. evrov je nedvomno tragično in družbeno nezaželeno. Na drugi strani pa to ne pove nič o korektnosti ukrepov, ki jih je izvedel policist. V kolikor je mladenič policista ali okolico resno ogrožal, z ravnanjem policista načeloma ni nič narobe. V članku omenjanje dejstva, da je bil ubiti Rom, ni nujno, da je na mestu, saj to morda ni bil za incident ključen dejavnik. Prav tako je nepomembno dejstvo, da je ubiti imel otroka. Kar se tiče samih protestov pa pove dovolj dejstvo, kdo so organizatorji teh. Anarhistične organizacije imajo zelo nenavaden pogled na družbeni ustroj. Njihov namen namreč ni tvorno ustvarjanje boljše družbe. Prav tako bi se morala romska skupnost vprašati, zakaj se njeni pripadniki vedno znova znajdejo v težavah, razloge za to pa iskati ne le v okolici, temveč tudi v ravnanju njenih pripadnikov. Korektno spisan članek bi se osredotočil predvsem na potek incidenta ter neposredno ravnanje akterjev le tega in ne poudarjali insinuacij ter gradili na emotivnem odzivu bralcev z neključnimi navedbami.