Sojenje dvema belgijskima najstnikoma, Vietnamcu in Kenijcu, ki so jih minuli mesec prijeli zaradi suma tihotapljenja zelo iskanih mravelj, je potekalo 7. maja, četverica pa je na sodišču krivdo priznala.
Najstnika sta sicer dejala, da je zbiranje mravelj njun hobi ter da se jima ni zdelo nezakonito, piše BBC. David, ljubitelj mravelj, ki ima doma v Belgiji 10 kolonij, je na sodišču dejal, da je 2500 mravelj kupil za okoli 177 evrov, takrat pa so ga aretirali. Lodewijckx pa je dejal, da je mravlje kupil zaradi svojega zanimanja za entomologijo, da pa jih ni nameraval prodati.

A sodnica je v sredo poudarila, da gre za zelo dragoceno vrsto mravelj ter da jih je četverica posedovala na tisoče, ne le peščico. "5000 mravljic ne moremo več označiti za hobi," je dejala sodnica Njeri Thuku ter poudarila, da je svet "zaradi pohlepa izgubil že številne živalske vrste". "Čas je, da temu naredimo konec," je odločila ter zagotovila, da bo sodišče naredilo vse, kar je v njihovi moči, da zaščiti tako velika kot mala bitja.
Pristojni so ob aretaciji zasegli na tisoče velikih rdečih mravelj, ki izvirajo iz vzhodne Afrike. Nekateri trgovci v Združenem kraljestvu bi za vsako posamezno žuželko odšteli tudi do 195 evrov.
Kenijske oblasti so pri 19-letnih belgijskih državljanih Lornoyu Davidu in Seppu Lodewijckxu našle 5000 mravelj, v stanovanjih Vietnamca Duha Hunga Nguyena in Kenijca Dennisa Ng'ang'aja pa več kot 300. Mravlje so bile zapakirane v več kot 2000 epruvet, napolnjenih z vato, v katerih bi lahko preživele tudi več mesecev.

Belgijska najstnika sta v Kenijo vstopila s turističnim vizumom, bivala pa sta v Naivashi - mestu, ki je med turisti priljubljeno zaradi živalskih parkov in jezer. 23-letnega Nguyena je sodišče opisalo kot "kurirja", saj naj bi v Kenijo odpotoval zgolj po mravlje, oseba, ki ga je tja poslala, pa mu je plačala tudi letalsko karto. 26-letni Ng'ang'a pa naj bi kot poznavalec mravelj po besedah sodišča deloval kot "posrednik".
Vsi štirje so prejeli podobne obsodbe - leto dni zapora ali denarno kazen v višini dobrih 6800 evrov. Sodišče je odredilo tudi, da se morajo trije tujci po plačilu denarne kazni oz. po prestani zaporni kazni vrniti v svojo domačo državo. Moški imajo sicer še 14 dni časa za pritožbo zoper sodbo.
Kenijska služba za divje živali (KWS) je razsodbo pozdravila. "Gre za prikaz ničelne tolerance Kenije do trgovine s prosto živečimi živalmi," so dejali ter poudarili ekološki pomen velikih afriških mravelj. Opozorili so tudi, da bi njihova odstranitev iz ekosistema lahko ogrozila zdravje tal in biotsko raznovrstnost.
V Keniji so mravlje zaščitene z mednarodnimi pogodbami o biotski raznovrstnosti in trgovina z njimi je strogo regulirana.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.