Prehitra vožnja po ulicah Pariza, posledično pa vse več nesreč in smrtnih slučajev so botrovale odločitvi županje Anne Hidalgo, da v podroben pregled vzame električne skiroje. Razpisan je bil namreč referendum kot odziv na te številne nesreče, vendar se ga je udeležilo manj kot osem odstotkov upravičencev.
Uradni rezultati so sicer pokazali, da je skoraj 90 odstotkov glasov, podprlo prepoved električnih vozil, kar bo nedvomno zadalo velik udarec upravljalcem skirojev, poroča BBC. Po uradnih podatkih se je referenduma udeležilo nekaj več kot 103.000 od 1,38 milijona ljudi, ki so vpisani v mestni volilni imenik. Od tega jih je več kot 91.300 glasovalo proti e-skirojem.
Odločitev o prepovedi pa se je kuhala kar nekaj časa. Kot poroča BBC, je bilo po ulicah Pariza v zadnjih mesecih vse bolj pogosto opaziti voznike na električnih vozilih, ki so neprevidno vijugali skozi promet, ogrožali pešce in vozili s hitrostjo tudi do 27 kilometrov na uro. Pogosto ti vozniki niso uporabljali čelad, s čimer so ogrožali tudi sebe. Še bolj zaskrbljujoče pa je to, da so e-skiroje lahko najemali tudi otroci, stari le 12 let.
Poleg tega so postali problem tudi odvrženi skiroji, ki jih je bilo vedno več v mestnih parkih in na trgih. Neupoštevanje prepovedi parkiranja na mestih, ki niso za to ustrezno označena je sicer kaznovano z globo v višini 35 evrov, vendar je bila to bolj izjema kot pravilo.
Nesreč je bilo čedalje več. Leta 2021 je 31-letna Italijanka umrla, ko je vanjo priletel voznik na skiroju, na katerem sta bili še dve osebi. Italijanska je ob padcu z glavo udarila ob pločnik, pri čemer je doživela srčni zastoj. Kljub temu in podobnim dogodkom, so upravljalci skirojev še naprej trdili, da ta vozila predstavljajo le majhen delež vseh prometnih nesreč v mestu. A oblasti se s tem nikakor niso strinjale.
Županja in vodja socialdemokratov Hidalgova, ki je zelo naklonjena kolesarjem, je podpirala prepoved in glasovanje napovedala že januarja, da bi ljudem omogočila, da imajo več časa, da premislijo o svoji odločitvi. "Zavezana sem k spoštovanju odločitve volivcev," je dejala novinarjem, ko je oddala svoj glas. "Ne samo, da je nevarno, je tudi zelo drago. Pet evrov za deset minut," je dodala.
V strahu, da se njihove večinoma mlade stranke ne bodo udeležile glasovanja, so trije glavni ponudniki e-skirojev – Lime, Dott in Tier – uporabili družbene medije in pozvali ljudi, naj glasujejo v njihovo korist, v nedeljo pa so ves dan ponujali še brezplačne vožnje, a jim ta podvig ni uspel.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.