Območje, ki ga je zajela vremenska katastrofa, pod katero se je podpisal ciklon Boris, ki se je nad Evropo ustavil in noče naprej, je vsak dan večje. Poplave so dele Avstrije, Češke, Madžarske, Poljske, Romunije in Slovaške prizadele po obilnem deževju, ki ga je minuli konec tedna a sabo prinesel ciklon Boris. Ponekod so poplavne vode povzročile pravo opustošenje in po zadnjih podatkih terjale najmanj 21 smrtnih žrtev. Pet ljudi je umrlo v Avstriji, sedem v Romuniji, šest na Poljskem in trije na Češkem.
Kot bi v središču poljskega mesta razneslo bombo
Podobno kot v Jeseniku na Češkem, o katerem smo poročali včeraj, je tudi središče malega poljskega mesta Klodzko, ki leži približno 100 kilometrov od Vroclava, videti, kot bi tam eksplodirala bomba. Razdejanje je povzročila reka Nysa Klodzka, pritok Odre.
Evakuirati so morali tudi bližnje mesto Nysa, kjer je voda vdrla v urgentni center tamkajšnje bolnišnice. Z napihljivimi čolni so rešili 33 pacientov, tudi otroke in nosečnico. V jezu na jugozahodu države so odkrili razpoko, lokalne oblasti so nemudoma odredile evakuacijo vseh nižjeležečih delov mesta Paczkow. "Nihče je more zagotoviti, da bo jez zdržal," je zagotovil župan.
Vlada v Varšavi je na kriznem sestanku v Šleziji razglasila izredne razmere, odlok bo v veljavi 30 dni in pristojnim organom daje več pristojnosti za izdajanje ukazov. Oblasti lahko na primer lažje odredijo evakuacijo določenih krajev, območij ali objektov, državljanom pa prepovejo zadrževanje na določenih mestih.
Na prizadeta območja so poslali skoraj 5000 vojakov. Premier Donald Tusk je obljubil več kot 230 milijov evrov državne pomoči.
Češka vojska bo pomagala vse do konca oktobra
Za aktivacijo vojske se je odločila tudi Češka, do 2000 jih bo civilnim službam pomagalo vse do konca oktobra, je potrdilo obrambno ministrstvo. Vojaški helikopterji na krizna območja na severovzhodu države dovažajo osnovne zaloge pitne vode in hrane. Prizadeta so tudi vodovodna, električna in mobilna omrežja.
Bregove je prestopilo več rek, za zdaj so potrjene tri smrtne žrtve, na seznamu je tudi sedem pogrešanih. Narasli reki Odra in Opava sta prizadeli tudi jez v Ostravi, tretjem največjem češkem mestu.
Potok je postal reka
Nadaljnjega pokanja jezov se bojijo tudi v sosednji Avstriji. Samo v ponedeljek so se na 21 krajih v deželi porušili jezovi. Celoten obseg škode za zdaj še ni znan, sanacija bo trajala več tednov.
Skupno so poplave v Avstriji zahtevale pet smrtnih žrtev. V nedeljo je med intervencijo v okrožju Tulln umrl gasilec, tam so danes našli še truplo 81-letne ženske, ki je umrla v svojem poplavljenem domu. Včeraj so doma našli dva starejša moška v njunih poplavljenih hišah v dveh različnih vaseh v Spodnji Avstriji, pozneje pa truplo še ene osebe v Klosterneuburgu.
Najbolj prizadeta je dežela Spodnja Avstrija, ki obkroža tudi prestolnico Dunaj. Nanjo se je v zadnjih dneh zlilo 370 litrov dežja na kvadratni meter, nekajkrat več kot je sicer povprečna mesečna količina. Zaprtih je 270 cest, evakuirati so morali 1800 objektov.
Težave z javnim prevozom so tudi v prestolnici. Poročali smo že o poplavljeni avtocesti A2, delno ohromljen je tudi sistem podzemne železnice. Rečica Wien, ki skozi Dunaj običajno mezi na dnu globokega kanala, je postala deroče besnilo.
V prestolnici se poplavne vode počasi nižajo, začeli so čistilne akcije, prebivalci se vračajo na svoje domove. Še vedno pa je ohromljen javni promet.
Težki spomini na čas pred 22 leti
Proti sosednjim državam zaskrbljeno pogledujejo tudi Nemci, ki jih vodni val čaka z zamikom. Na Saškem, ki leži na skrajnem vzhodu Nemčije, napeto spremljajo dogajanje na Češkem in na reki Labi. V Dresdnu je običajni vodostaj 1,4 m, že zdaj je visoka skoraj štirikrat toliko, čez dan pa se pričakuje, da bo Laba v mestu presegla šestmetrski mejnik, ko bo razglašena tretja stopnja poplavne ogroženosti.
Med stoletnimi poplavami je Laba leta 2002 denimo narasla kar na 9,40 metra.
V okolici Bratislavi s supom
Narašča tudi vodostaj Donave v Bratislavi. V središču slovaške prestolnice ponoči dosegel 963 centimetrov, predmestje Devin je zaradi poplav odrezano od sveta.
Madžari sprožili evropski mehanizem za odzivanje v krizi
Tudi na Madžarskem se pripravljajo na poplave. V okviru mehanizma za odzivanje v krizi (IPCR) je za danes napovedan sestanek nacionalnih strokovnjakov za obvladovanje nesreč s pristojnimi institucijami in službami EU, vključno s Centrom za usklajevanje nujnega odziva (ERCC).
Črn seznam v Romuniji
V Romuniji, ki so jo poplave prizadele najprej in so ves konec tedna potekala dramatična reševanja, pa so našli še sedmo žrtev. Odkrili so jo v vasici Grivita v prizadeti pokrajini Galati na vzhodu države. Poplavljenih je približno 6000 kmetij, številne v odročnih vaseh.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.