Napetosti na Bližnjem vzhodu zaradi umora vodje Hamasa Ismaila Hanije in ključnega poveljnika libanonske militantne skupine Hezbolah, Fuada Šukra, ostajajo izredno visoke. Vse več je pozivov k maščevanju z ene strani in diplomaciji z druge.
Iranski ajatola Ali Hamenej je obljubil "strogo kazen", ki bo doletela Izrael, Pentagon pa se je nemudoma odzval in na območje poslal dodatne sile, poroča BBC. Nove sile naj bi "izboljšale zaščito ameriških sil, povečale podporo obrambi Izraela in zagotovile pripravljenost ZDA na različne nepredvidene dogodke," piše v uradni izjavi Pentagona.
Po navedbah Pentagona bi nova razporeditev vključevala dodatne križarke in rušilce, ki so sposobni obrambe pred balističnimi raketami. Ameriška vojska je svoje sile okrepila tudi malo pred napadom Irana na Izrael 13. aprila.
"Mislim, da smo zelo neposredni v naših sporočilih, da vsekakor ne želimo, da se napetosti povečajo, in verjamemo, da obstaja izhod iz te situacije, in to je sporazum o premirju," je dejala tiskovna predstavnica Pentagona Sabrina Singh.
Da se razmere zaostrujejo, priča tudi dejstvo, da si mednarodni diplomati vse bolj prizadevajo, da bi preprečili regionalno vojno. Zaradi groženj je več večjih letalskih družb, med njimi Lufthansa, Delta in Air India, odpovedalo polete v Tel Aviv ali Bejrut. Francija je v petek pozvala svoje državljane, naj zapustijo Iran, Ciper pa je sporočil, da je razširil načrte za podporo obsežni evakuaciji z Bližnjega vzhoda, če bi se konflikt stopnjeval.
Tudi Izrael je pripravljen na težek razplet dogodkov. Izraelski mediji so poročali, da je vlada ministrom razdelila satelitske telefone, če bi Iran s povračilnimi ukrepi onemogočil komunikacije.
V napadu na šolski kompleks v Gazi najmanj deset mrtvih
V izraelskem napadu na šolski kompleks v mestu Gaza je bilo ubitih najmanj deset ljudi, številni so ranjeni, je sporočila agencija za civilno obrambo na območju Gaze. Napad je potrdila tudi izraelska vojska, ki je sporočila, da je zadela poveljniški in nadzorni center palestinskega gibanja Hamas v kompleksu.
Po navedbah predstavnika agencije za civilno obrambo so bili v kompleksu nastanjeni Palestinci, ki so bili v vojni med Izraelom in Hamasom pregnani s svojih domov. Izraelska vojska po drugi strani trdi, da Hamas uporablja kompleks za proizvodnjo orožja in kot "skrivališče za Hamasove teroriste".
Izraelska vojska je Hamas večkrat obtožila, da civilne objekte uporablja kot poveljniške in nadzorne centre ali za skrivanje svojih poveljnikov in borcev. Palestinsko gibanje te očitke zavrača.
Vojna v Gazi je izbruhnila po napadu Hamasovih borcev na Izrael 7. oktobra lani, v katerem je umrlo okoli 1200 ljudi, večinoma civilistov. Hamas je zajel tudi okoli 250 talcev, med njimi jih je 111 še vedno v ujetništvu gibanja na območju Gaze. V izraelskih povračilnih napadih je bilo po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi ubitih najmanj 39.550 ljudi.
Iran pričakuje, da bodo povračilni napadi Hezbolaha segali globoko v Izrael
Kot je danes sporočila iranska misija pri ZN, je izraelski napad na stanovanjsko območje v Bejrutu, v katerem je bil ubit Šukr in še pet civilistov, spremenil pravila igre. Hezbolah in Izrael sta doslej upoštevala določena pravila, napade sta izvajala na vojaške cilje na obmejnem območju, a je napad v Bejrutu ta pravila prekoračil, ocenjujejo v misiji.
"Pričakujemo, da bo Hezbolah izbral več ciljev in da bo v svojem odgovoru udaril globlje," je dejal predstavnik misije in dodal, da Hezbolah svojega odziva ne bo omejil na vojaške cilje, poroča iranska tiskovna agencija Irna.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.