Državni sekretar ZDA Antony Blinken je ob obisku Grenlandije izpostavil, da tam nikakor ni zato, da bi kupil otok, ampak se je tam po štiridnevnem potovanju srečal z zunanjimi ministri držav, ki mejijo na Arktiko. Kot poroča Guardian, je na vprašanje, ali lahko potrdi, da so ZDA dokončno opustile željo po nakupu Grenlandije, z nasmehom dejal: "Lahko potrdim, da to drži."
Trump razburil z napovedjo, da bo kupil Grenladijo
Pred več kot letom dni je razburila novica, da si takratni predsednik ZDA Donald Trump prizadeva, da bi ZDA kupile Grenlandijo. Trump se je zanimal za naravne vire in geopolitični pomen otoka, ki ga večinoma prekriva led. Mnogi so idejo razumeli kot šalo, pa tudi žalitev Danske in prebivalcev Grenlandije.
To sicer ne bi bilo prvič, da bi kak ameriški predsednik skušal kupiti ta otok. Leta 1946 so ZDA Danski za Grenlandijo ponujale sto milijonov dolarjev (slabih 90 milijonov evrov), še prej pa so razmišljale o tem, da bi zamenjale dele Aljaske za strateške dele Grenlandije. Novica je tedaj vznemirila grenlandsko vlado, ki je v odzivu zapisala, da Grenlandija ni naprodaj.
Danska je v 18. stoletju kolonizirala dva milijona kvadratnih kilometrov otoka, kjer danes živi 57.000 ljudi, piše STA. Leta 1953 je postal sestavni del Danske, od 1978 pa ima samoupravo. Večina prebivalcev je pripadnikov avtohtone inuitske skupnosti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.