"To je zločinska in neizzvana agresija Rusije na naš narod, katere cilj je zavzeti ukrajinsko ozemlje in vire," je dejal Zelenski in pozval, naj se Rusiji odvzame pravica do veta v VS ZN. To je označil za ključno reformo tega organa.
"Vojne je nemogoče ustaviti, ker agresor ali tisti, ki agresorja odobravajo, na vsa prizadevanja vložijo veto," je poudaril in dodal, da je pravica do veta v rokah agresorja tisto, kar je ZN potisnilo v slepo ulico.
"Žal so ta sedež v Varnostnem svetu, ki ga je Rusija po razpadu Sovjetske zveze nezakonito zavzela z zakulisnimi manipulacijami, zasedli lažnivci, katerih naloga je beljenje agresije in genocida," je nadaljeval ukrajinski predsednik.
Ob tem je pozval k širitvi VS ZN na več stalnih članic, vključno z Nemčijo. "Nemčija je postala ena ključnih svetovnih varuhinj miru in varnosti," je ocenil in dodal, da bi morali biti v organu stalno zastopani tudi Latinska Amerika in Afriška unija, večjo prisotnost pa bi si po njegovih besedah zaslužila tudi Azija.
Rusko invazijo obsodila tudi Antonio Guterres in Antony Blinken
Pred Zelenskim je v VS ZN med drugim spregovoril generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je prav tako ostro obsodil ruski napad na Ukrajino. Ta po njegovih besedah povečuje geopolitične napetosti in delitve, ogroža regionalno stabilnost, povečuje jedrsko grožnjo in ustvarja globoke razkole v vse bolj multipolarnem svetu.
Izrednega zasedanja se udeležuje tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki je Rusijo obtožil, da v Ukrajini vsakodnevno izvaja vojne zločine in zločine proti človečnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Iz udobne razdalje te dvorane je res lahko izgubiti izpred oči, kakšno je življenje ukrajinskih žrtev ruske agresije," je dejal, a izrazil prepričanje, da se Ukrajinci ne bodo predali. "In tudi mi ne bomo obupali," je dodal.
Izrednega zasedanja VS ZN o Ukrajini se ni udeležil nobeden od voditeljev stalnih članic, Francije, Velike Britanije, ZDA, Kitajske in Rusije, je pa na njem prisotna predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Slovenija se namreč pripravlja na prevzem sedeža v VS ZN, potem ko je bila junija izvoljena za nestalno članico organa v letih 2024 in 2025. Že z oktobrom letos bo dobila status opazovalke in se bo lahko do konca leta udeleževala večine srečanj.
Slovenija je prejela povabilo Zelenskega
Da si bo Slovenija še naprej prizadevala za pravičen in trajen mir v Ukrajini, ki bo še naprej tudi tema razprav v Varnostnem svetu ZN, je v New Yorku dejala tudi zunanja ministrica Tanja Fajon.
Ministrica je dejala, da je težko napovedati, kdaj bo konec vojne, vendar slovensko stališče ostaja, da nihče ne more z orožjem posegati v ozemeljsko celovitost neke države, in če mir pomeni umik ruskih sil, bo Slovenija delovala v tej smeri. Slovenija je tudi prejela povabilo na vrh za iskanje formule za mir predsednika Zelenskega in bo sodelovala, je dejala ministrica.
Na čelo prioritet dela Slovenije v Varnostnem svetu je uvrstila vprašanje podnebnih sprememb, pa tudi žensk, mir in varnosti. Omenila je še opolnomočenje žensk, utrjevanje pravnega reda in demokracije. "Naše vodilo bo v skladu s sloganom, ki smo ga imeli – krepimo prihodnost, krepimo zaupanje – potem še vodna diplomacija in druge niše, kjer lahko naredimo kakšen preboj tudi za slovensko gospodarstvo."
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.