Podjetja, ki so sodelovala v preizkusu, so večinoma nastanjena v Združenih državah Amerike in na Irskem, rezultat pa je bil zelo pozitiven. Delavci so bili več kot zadovoljni, približno 97 odstotkov je izjavilo, da želijo nadaljevati s svojim štiridnevnim urnikom. Med preizkusom so bili manj izpostavljeni stresu, bili so manj utrujeni, nespečnost ni predstavljala tako velike težave, izgorelosti skoraj ni bilo, izboljšalo pa se jim je tudi telesno in duševno zdravje.
Glede na raziskavo so se povprečni prihodki v primerjavi z enakim obdobjem lani povečali za 36 odstotkov, delavci pa so poročali o večji produktivnosti, ki je posledično peljala v uspešnost. Skoraj nobeno podjetje, ki je kasneje izpolnjevalo anketo, ni izjavilo, da se nameravajo vrniti k svoji prejšnji petdnevni rutini.
Študijo je opravila neprofitna organizacija 4 Day Week Global, sodelovali pa so z raziskovalci na fakultetah v Bostonu, Dublinu in Cambridgeu. Juliet Schor, profesorica sociologije na Univerzi v Bostonu in glavna raziskovalka poskusa, je dejala, da zaposleni niso poročali o povečanju intenzivnosti svojega dela. "To nakazuje, da je strategija reorganizacije dela uspela in da uspešnost ni bila dosežena s pospešitvijo, kar ni niti vzdržno niti zaželeno," je dejala.
Jon Leland, glavni strateški direktor Kickstarterja, spletnega mesta za množično financiranje, je preizkus opisal kot "resnično zmagovalen".
"Štiridnevni teden je preobrazil naše podjetje in naše ljudi. Osebje je bolj osredotočeno, bolj angažirano in bolj predano, kar nam pomaga doseči naše cilje bolje kot prej," je dejal.
Organizacija 4 Day Week Global pa je ta mesec delala še ločen preizkus v Združenem kraljestvu, kjer je sodelovalo 70 podjetij in 3300 delavcev. Gre za največji poskus na svetu, rezultati bodo znani meseca februarja. Delavci so že med poskusom opisovali, da jim je novi urnik spremenil življenje na bolje, imeli so namreč ves časa za opravke, hobije ali preprosto preživljanje časa z družino.
Pozivi k skrajšanju delovnega tedna so v zadnjih letih vse močnejši. Ko je na milijone zaposlenih med pandemijo prešlo na delo na daljavo – s čimer so skrajšali zamudni čas in stroške vožnje – so ti pozivi le še glasnejši.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.