Iz Kanade prihajajo novice, da bo njihov premier Justin Trudeau svoje delo dva tedna opravljal od doma, v samoizolaciji, saj je njegova žena Sophie Grégoire Trudeau zbolela za novim koronavirusom.
Kot so zapisali v izjavi kabineta premierja, se Grégoire Trudeau kljub bolezni počuti dobro, njeni simptomi pa so mili. Simptome, podobne gripi, je pri sebi opazila v sredo, ko je bila v Veliki Britaniji. Epidemiologi iščejo vse, s katerimi je bila v tem času v stiku, so še zapisali v izjavi.
"Premier je zdrav in nima nobenih simptomov. Preventivno in zaradi upoštevanja navodil zdravnikov, bo v izolaciji ostal dva tedna," so sporočili. Ker nima simptomov, so se zdravniki odločili, da testiranje ni potrebno. Prav tako iz istega razloga niso v nevarnosti tisti, s katerimi je bil premier v stiku. S svojimi službenimi dolžnostmi bo nadaljeval, Kanadčane pa bo danes nagovoril preko videa. Kot so še sporočili iz premierjevega kabineta, bo ta "preživel dan z brifingi, telefonskimi klici in virtualnimi srečanji od doma".
Trudeaujeva žena Sophie se je zahvalila vsem, ki so izrazili skrb za njeno zdravje. "Čeprav se spopadam z nekaterimi neprijetnimi simptomi virusa, bom kmalu nazaj na nogah. To, da sem v karanteni doma, ni nič v primerjavi z drugimi kanadskimi družinami, ki se prav tako spopadajo s tem in za tiste, ki imajo še hujše skrbi glede zdravja," je dejala.
Kanada ima sicer 147 potrjenih primerov koronavirusa in eno smrtno žrtev. Za spopadanje s pandemijo koronavirusa in njenimi posledicami bo Kanada sicer namenila milijardo kanadskih dolarjev (okoli 648 milijonov evrov). S tem denarjem bodo poskušali financirati tudi nadaljnjo raziskavo koronavirusa, vključno z razvojem cepiva.
Zbolel tudi avstralski minister
S koronavirusom se je okužil tudi avstralski minister za notranje zadeve Peter Dutton. "Zbudil sem se z vročino in bolečim grlom," je svojo izkušnjo opisal Dutton, ki sicer sporoča, da je njegovo stanje stabilno. Politik se je pred kratkim sicer vrnil z Washingtona, kjer se je srečal tudi s hčerko ameriškega predsednika Donalda Trumpa, Ivanko Trump.
Trump se ne bo testiral
V samoizolacijo se je podal še republikanski senator iz Južne Karoline Lindsey Graham, ki je bil na istih dogodkih s Trumpom na Floridi kot nekaj drugih članov kongresa, ki so se že podali v samoizolacijo zaradi stikov z okuženo osebo.
Trump se ne bo testiral, čeprav ima za razliko od velike večine Američanov to možnost. ZDA krepko zaostajajo pri testiranju za drugimi državami, zaradi česar so številke o okužbah in smrtnih primerih nizke. Raziskovalci v zdravstvenem centru Cedars Sinai v Los Angelesu so ocenili, da je bilo okuženih že pred dvema tednoma najmanj 9000 ljudi.
Tudi po sedmih tednih od prvega odkritega primera koronavirusa v ZDA sistem ni sposoben okrepiti testiranja, kar je v kongresu priznal direktor Nacionalnega inštituta za nalezljive bolezni Anthony Fauci. ZDA nimajo centraliziranega zdravstvenega sistema, ampak nepovezano omrežje javnih in zasebnih ustanov, ki neredno poročajo Centru za nadzor nad boleznimi (CDC) in njegove številke krepko zaostajajo za dejanskimi.
Okrepljeno testiranje je nujno za učinkovito spopadanje s pandemijo, kar dokazuje Južna Koreja, ki s svojim avtomatiziranim sistemom opravi po 15.000 testov na dan, v ZDA pa javni laboratoriji na primer opravijo le po 100 testov na dan.
Priključitve testiranja za koronavirusom v obstoječi sistem testiranj za gripo še niso zagnali, kljub trditvam vlade, da bodo do konca tedna po državi poslali najmanj milijon kompletov za testiranje. Nihče pa ne ve, ali se je to dejansko zgodilo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.