Žene pripadnikov ISIS-a pogosto obtožujejo, da so sodelovale pri grozodejstvih, ki so jih izvajali njihovi možje, da so krive terorizma in zločinov nad človeštvom. A zagotovo se je življenje ene izmed nevest razlikovalo od ostalih. Umm Hudaifa. Prva žena Abuja Bakra al-Bagdadija, brutalnega vodje ISIS. BBC je dobil dostop do nje v iraškem zaporu in opravil intervju, v katerem je Hudaifa podrobno opisala življenje z zloglasnim teroristom.
Poleti leta 2014 je z možem živela v Raki, takratni trdnjavi ISIS v Siriji. Al-Bagdadi je kot vodja skrajne džihadistične skupine čas pogosto preživljal na drugih lokacijah. Ob eni izmed teh priložnosti je poslal po svoja sinova. "Rekel mi je, da gresta na izlet, da bi ju naučil plavati," se spominja Hudaifa. Možu ni verjela, a kakšno izbiro je imela? Zavrniti ga ni mogla, zato se je sprijaznila s tem, da sta sinova odšla.

Hudaifa je bila povsem odrezana od sveta, novice do nje niso prišle, nikjer ni mogla zaslediti, kaj se dogaja. V hiši je sicer bila televizija, včasih jo je gledala na skrivaj. "Prižgala sem jo, ko ga ni bilo doma," je dejala in pojasnila, da je al-Bagdadi mislil, da je televizija pokvarjena. Od leta 2007 ji je bilo prepovedano gledati televizijo ali uporabljati mobilne telefone. A nekaj dni po tem, ko sta sinova odšla, je prižgala televizijo in videla nekaj, česar ni pričakovala. Videla je svojega moža, ko je nagovoril zbrane v mošeji al-Nura v severnoiraškem mestu Mosul in se prvič predstavil kot vodja samooklicanega islamskega kalifata. To je bilo le nekaj tednov po tem, ko so borci prevzeli nadzor nad območjem. Posnetek al-Bagdadija je preplavil družbena omrežja in je pomenil ključen trenutek za ISIS, ki se je nato hitro razširila.
Hudaifa pa je bila doma, presenečena, da sta njena sinova v Mosulu, namesto da se učita plavati, kot ji je bilo rečeno. V času pogovora z BBC-jem se je opisala kot žrtev, ki je večkrat poskušala pobegniti od moža, in zanika, da bi bila vpletena v brutalne dejavnosti ISIS. A to je v popolnem nasprotju s tem, kar za njo trdi tožilstvo. V sodnem postopku, katerega pobudniki so bili jazidi, ki so jih ugrabili in posiljevali pripadniki ISIS, jo obtožujejo sodelovanja pri spolnem zasužnjevanju ugrabljenih deklet in žensk.
Med intervjujem Hudaifa ni niti enkrat dvignila glave, oblečena pa je bila v črno burko.

Hudaifa se je rodila leta 1964 v konservativni iraški družini in se leta 1999 poročila z Ibrahimom Awadom al-Badrijem, ki je pozneje postal znan pod psevdonimom Abu Bakr al-Bagdadi. Na univerzi v Bagdadu je končal študij šeriatskega prava in Hudaifa je dejala, da je sicer bil "veren, a ne ekstremističen".
Leta 2004, po invaziji na Irak, ki so jo vodile ZDA, so ameriške sile prijele al Bagdadija in ga približno leto dni zadrževale v centru za pridržanje Camp Bucca, skupaj z drugimi moškimi, ki so pozneje postali vodilni možje ISIS in drugih džihadističnih skupin. In ko so al Bagdadija izpustili, se je začel obnašati drugače. "Bil je nagnjen k izbruhom jeze," je potrdila Hudaifa. Nekateri so sicer trdili, da se njegov ekstremizem ni začel z izhodom iz centra, temveč mnogo prej, sodeloval naj bi tudi z Al Kaido.
"Začel je imeti psihološke težave," je dejala Hudaifa. "Ko sem ga vprašala, zakaj, mi je odgovoril, da je bil izpostavljen nečemu, česar ne morem razumeti."
Takrat je Hudaifa posumila, da je bil v centru podvržen spolnemu nasilju. V iraških centrih in zaporih to namreč ni bilo nič presenetljivega. V istem času, ko je bil zaprt al Bagdadi, so na dan prišle slike iz drugega iraškega zapora, ki so prikazovale zapornike, ki so bili prisiljeni simulirati spolna dejanja in se postavljati v ponižujoče položaje.
Po tem se je družina pogosto selila pod lažnimi identitetami, njen mož pa se je poročil še z eno žensko. Hudaifa je zahtevala ločitev, na kar je sicer pristal, a le pod pogojem, da otroci ostanejo z njim, česar pa ni sprejela. Zato je navsezadnje ostala. Sumila ga je, da pripada kakšni ekstremistični skupini, čeprav je to sam vedno zanikal. A ko je Irak padel v krvavo vojno, ki je trajala od leta 2006 do 2008, ni bilo več dvoma. Leta 2010 je postal vodja ISIS, ta je bila ustanovljena leta 2006 kot krovna skupina iraških džihadističnih organizacij.
"Januarja 2010 smo se preselili na območje Idliba v Siriji, tam mi je postalo jasno, da je bil emir (vodja)," je dodala. Islamska država v Iraku je bila ena od skupin, ki so se pozneje združile v širšo skupino, ki je dve leti kasneje razglasila kalifat – islamsko državo, v kateri v skladu s šeriatom vlada nekdo, ki velja za božjega namestnika na Zemlji. Spremembe so bile očitne, al Bagdadi je začel nositi drugačno obleko, pustil si je tudi rasti brado.
Ko so se razmere močno poslabšale, med državljansko vojno v Siriji, sta se preselila na vzhod, v mesto Raka, kar je pozneje veljalo za dejansko prestolnico kalifata.
Brutalnost skupin, ki so se združile v ISIS, je neopisljiva. Preiskovalna skupina ZN je poročala, da je ISIS zagrešil genocid nad iraško manjšino jazidov, izvajal zločine proti človeštvu, vključno z umori, mučenjem, ugrabitvami in zasužnjevanjem. In veliko svojih grozodejstev so prenašali na družbenih omrežjih v živo.
Hudaifa je grozodejstva opisala kot "nečloveška" in dodala, da so prestopili vse meje. Kot je dejala, je možu velikokrat očitala, da ima na rokah "kri nedolžnih ljudi", in mu svetovala, naj v skladu z islamskim pravom stori kaj drugega. Večkrat naj bi poskušala pobegniti, a so ji to venomer preprečili oboroženi moški na kontrolnih točkah.
Al Bagdadi je njuno 12-letno hčerko Umaimo poročil s prijateljem Mansurjem, Hudaifa pa je to skušala preprečiti, a brez uspeha. Umaima naj bi bila sicer že enkrat poročena, pri osmih letih, vendar razmerje ni bilo spolno. Avgusta 2014 je Hudaifa povila še eno hčerkico, ki je imela prirojeno srčno napako, v istem času pa je Mansur v hišo pripeljal devet jezidskih deklet, starih od devet do 30 let.
Hudaifa je takrat spoznala ugrabljeno humanitarno delavko Kaylo Mueller, ki je bila talka ISIS kar 18 mesecev, v ujetništvu je tudi umrla. Okoliščine njene smrti še do danes niso znane, ISIS je trdil, da je bila ubita v jordanskem zračnem napadu, ZDA pa ravno obratno.
Leta 2019 so ameriške sile napadle kraj, kjer se je al Bagdadi skrival z nekaterimi člani svoje družine. A vodja ISIS-a ni čakal, da bi ga ujeli. Razstrelil je eksplozivni jopič, pri tem ubil sebe in dva otroka. Dve od njegovih štirih žena sta bili ubiti v izmenjavi ognja. Hudaife tam ni bilo. Pod lažnim imenom je živela v Turčiji, kjer so jo leta 2018 aretirali. Zdaj v iraškem zaporu čaka na odločitev sodstva, skupaj z najstarejšo hčerko Umaimo. Eden od njenih sinov je bil ubit v ruskem zračnem napadu v Siriji, drugi je umrl skupaj z očetom, najmlajši deček pa je v sirotišnici.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.