Takole naj bi Iron beam uničeval Hamasove izstrelke nad Izraelom:
A zelo kmalu se je izkazalo, da gre znova za "ponaredek" iz videoigrice, ki pa niti ne prikazuje Iron beama, pač pa delovanje Iron domea. Relativno realistični prikazi iz računalniške igrice Arma 3 so bili že večkrat predstavljeni kot resnični posnetki z bojišča. Enega izmed posnetkov, ki naj bi prikazoval uničenje konvoja upornikov v Siriji, je septembra 2018 celo predvajala ruska državna televizija. Med drugo vojno v Gorskem Karabahu leta 2020 je bilo zabeleženih več podobnih lažnih objav, ki pa so razcvet doživele ob začetku ruske invazije na Ukrajino, kjer so predvsem proukrajinski, a tudi uradni profili, objavili več tovrstnih posnetkov sestrelitve letal in helikopterjev ter uničenja konvojev. Šlo je za posnetke, ki so nabrali več 10 tisoč ogledov in so jih nato ponovno objavili tudi nekateri večji mediji.
Kaj je Železni žarek?
Pa vendar naj bi bil Izrael od uvedbe laserske zračne obrambe oddaljen dve do tri leta. Iron beam so Izraelci prvič predstavili na vojaškem sejmu v Singapurju februarja 2014. Zasnovalo ga je priznano podjetje Rafael Advanced Defense Systems. Sistem je zasnovan za uničevanje raket kratkega dosega, artilerije in minometnih min, prestrezal pa bi lahko tudi brezpilotna letala. Njegov domet je sedem kilometrov, kar bi dodatno okrepilo izraelsko protiletalsko obrambo pred izstrelki, ki jih Iron dome (Železna kupola) zaradi bližine težje učinkovito prestreza.
Iron Beam uporablja laser z vlakni za uničenje tarče v zraku. Deloval naj bi lahko kot samostojen sistem ali pa kot sistem z zunanjim nadzorom. Kot navaja The National Interest, grožnjo sprva zazna nadzorni sistem, ki informacijo pošlje mobilnim platformam, te pa se nato spopadejo s ciljem.
Iron Beam naj bi tako predstavljali t. i. šesti element izraelskega integriranega sistema zračne obrambe poleg sistemov Arrow 2, Arrow 3, David's Sling, Barak 8 in omenjenega Iron Doma.
The Washington Post predvsem izpostavlja cenovno učinkovitost sistema. En izstrelek oz. žarek naj bi namreč stal pičle tri ameriške dolarje, medtem ko se salvo sodobnih protiletalskih sistemov meri v milijonih dolarjev.
Lasersko orožje: Ideja, ki je (bila) naprednejša od razpoložljive tehnologije
Pri laserskem orožju gre torej za delovanje usmerjene energije. Kljub desetletjem raziskav in razvoja od leta 2023 pa tovrstno orožje zaenkrat ostaja v eksperimentalni fazi.
Ena glavnih težav z laserskim orožjem je terestična oz. zemeljska refrakcija. Kot pojasnjuje naš hišni meteorolog Rok Nosan, "gre za posledico dejstva, da spremembe v temperaturi vplivajo na gostoto zraka, s tem pa tudi na lomni količnik. Segreti zrak ima drugačen lomni količnik od hladnejšega zraka, kar povzroči spremembo smeri svetlobe, to pa vpliva na pot laserskega žarka."
Delovanje laserja se dodatno poslabša, če so prisotni megla, dim, prah, dež, sneg in smog. Laser ustvarja svetlobni žarek, ki za delovanje potrebuje čist zrak ali vakuum, piše ameriška digitalna znanstvena revija Popular science.
Naštete težave so torej zaenkrat onkraj tehnološkega znanja, ki je na razpolago svetovnim vojskam, čeprav so orožje v 'idealnih' pogojih poleg Izraela že večkrat uspešno testirale ZDA in Sovjetska zveza oz. Rusija. Kitajska naj bi medtem vlagala v razvoj tehnologij za protilasersko obrambo, saj naj bi bil njihov razvoj precej cenejši od razvoja laserskega orožja, pojasnjuje South China Morning Post.
ZDA so tako že v 80. letih razvijale Projekt Excalibur. Šlo je za raziskovalni program vlade ZDA za razvoj rentgenskega laserja za obrambo pred balističnimi izstrelki. Sovjetska zveza je v istem času razvijala več projektov, med drugim tudi izdelala prototip laserske pištole, ki bi jo lahko v breztežnostnem prostoru uporabljali kozmonavti. Sovjeti in Američani so razvijali različne tipe orbitalnih platform za uničenje sovražnih satelitov z megavatnim laserjem z ogljikovim dioksidom. Znani so tudi poskusi nameščanja laserskega orožja na letala, na primer Boeingov YAL-1 na Boeing 747 in Beriev A-60, nameščen na letalo Il-76MD.
V izraelski vojski sicer že 'služi' Light Blade (Svetlobno bodalo), lasersko orožje za sestreljevanje balonov, Britanci razvijajo lasersko mornariško orožje Dragonfire. Ameriška mornarica pa preizkuša sistem Helios in še nekatera druga laserska orožja. Rusija je leta 2019 sporočila, da je njihov sistem laserske zračne obrambe Peresvet že v uporabi, čeprav razen predstavitvenega videa v javnosti ni dodatnih informacij, ki bi potrdile takratne besede načelnika generalštaba Valerija Gerasimova.
Če ima vojska velike težave pri razvoju orožja in po mnenju skeptičnih strokovnjakov le malo upanja, da ji bo v bližnji prihodnosti uspelo razviti učinkovit sistem, pa so nekateri varnostni organi že preizkušali laserje kot nesmrtonosno orožje za onesposobitev osumljencev, čeprav lahko povzročijo trajne poškodbe vida. Protokol o oslepljujočem laserskem orožju iz leta 1995 prepoveduje uporabo orožja, namenjenega povzročanju trajne slepote.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.