Nemiri so se začeli po pobegu zloglasnega šefa tolpe, znanega pod imenom Fito. Ko je policija, ki je imela nalogo, da ga premesti v drug zapor znotraj istega kompleksa, v nedeljo zjutraj prišla v njegovo celico, njega tam več ni bilo, poroča BBC.
Fita, čigar pravo ime je Adolfo Macias Vilamar, in je bil v oddelku z najvišjo stopnjo varnosti, do sedaj še niso uspeli najti. Zapornik naj bi bil prehodno obveščen o tem, da ga bodo premestili iz zapora La Regional, kjer je prebival v "lepi" celici, pobarvani z živahnimi barvah in okrašeni s stenskimi slikami. Pobegnil je le nekaj ur pred napovedano premestitvijo, dva paznika pa sta že bila pridržana zaradi suma, da sta mu pri pobegu pomagala.
Fito že 12 let ždi za celicami zapora La Regional. Avgusta so ga za kratek čas premestili v zapor La Roca, ki je manjši zapor in velja za varnejšega zaradi manjšega števila zapornikov. Za njegovo premestitev je bilo potrebnih več tisoč vojakov.
44-letni Fito vodi razvpito zaporniško tolpo Los Choneros, ki naj bi stala za številnimi smrtonosnimi izgredi in zaporniškimi pretepi, ki so v zadnjih letih izbruhnili v ekvadorskih zaporih. Čeprav je vodja tolpe deloval izza rešetk, pa moč tolpe ni omejena le na zapor. Člani tolpe se namreč ukvarjajo tudi z naročenimi umori, izsiljevanjem in preprodajo drog po vsej državi. Skupina je uspela skleniti zavezništvo tudi z močnim mehiškim narkokartelom Sinaloa, ki tihotapi kokain iz sosednje Kolumbije prek ekvadorskih pristaniških mest v ZDA in Evropo.
Fito je vodenje tolpe prevzel potem, ko je bil prejšnji vodja Jorge Luis Zambrano leta 2020 ubit. Najprej je bil razmeroma tih, nedejaven in se o njem ni prav dosti govorilo. Nato pa je izšla balada "narcocorrido", ki hvali njegove kriminalne podvige in v kateri se je zdelo, da se posmehuje oblastem. V videospotu nastopata dva pevca in Fitova hči ter poudarjata njegovo predanost družini in tistim, ki so mu zvesti.
V spotu je opaziti tudi samega Fita, in sicer kar na zaporniškem dvorišču, čeprav ni jasno kako so ga tam uspeli posneti, saj so v zaporu prepovedani mobilni telefoni.
No, njegov pobeg je velik udarec za vlado predsednika Daniela Noboa, ki je zmagal na volitvah, potem ko je bil umorjen predsedniški kandidat Fernando Villavicencio. Slednji naj bi le nekaj dni pred smrtjo dejal, da mu grozi prav Fito. Čez nekaj dni pa je bil ustreljen v glavo potem ko je zapuščal volilno zborovanje v ekvadorski prestolnici Quito.
Oboroženi moški vdrli v televizijski studio, univerzo in na podzemno postajo
Noboa je po Fitovem pobegu razglasil dvomesečne izredne razmere po vsej državi in nočno policijsko uro, da bi zajezil nasilje, ki je izbruhnilo. Ekvadorski mediji namreč poročajo tudi o številnih eksplozijah v mestu Cuenca, v bližini kraja dogodka pa so bili odvrženi letaki, ki zahtevajo "konec premestitev zapornikov".
Danes pa so oboroženi moški vdrli v studio televizijske postaje v kraju Guayaquil in grozili osebju. V ozadju je bilo slišati streljanje in kričanje. Ekvadorska nacionalna policija je na družbenem omrežju X sporočila, da so se na dogodek že odzvale specializirane enote.
Oboroženi člani tolpe naj bi vdrli tudi v univerzo v mestu Guayaquil, kjer so študenti bežali pred njimi. Nekaj trenutkov kasneje naj bi vdrli tudi na podzemno železnico. Ekvadorski predsednik je že mobiliziral vojsko.
To sicer ni prvi Fitov uspešen pobeg iz zapora. Leta 2013 je skupaj s 17 drugimi zaporniki pobegnil iz zapora La Roca in se s čolnom podal po reki Daule. Ubežnika so, skupaj z bratom, ujeli štiri mesece pozneje na domu njune matere v mestu Manta.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.