Letalo mig-21 hrvaških zračnih sil je strmoglavilo med načrtovano vajo na območju pri Slatini na Hrvaškem. Izvedeni so bili vsi ukrepi za reševanje posadke, so sporočili z ministrstva za obrambo. Mig-21 je strmoglavil na nenaseljenem gozdnatem območju okoli 14. ure, kot poroča Večernji.hr, pa naj bi lovcu odpovedal motor. Pilota dvosedežnega letala sta v stabilnem stanju, izven življenjske nevarnosti in prepeljana na zdravniški pregled v bolnišnico, poroča hrvaški N1. Eden od pilotov ima poškodovani obe nogi.
Polkovnik Zvonimir Milatović in major Ivan Lukan sta izkušena pilota. Eden je bil inštuktor letenja in imel skupaj 1800 ur letenja, drugi pa več kot 2000 ur letenja, je povedal poveljnik hrvaških zračnih sil brigadir Michael Križanec.
Ivan Lukan, pilot lovske eskadrilje je bil odlikovan z medaljo za izjemne podvige s strani takratne predsednice Republike Hrvaške Kolinde Grabar-Kitarović. Incident z migom pa se mu je zgodil že prej in sicer 15. marca, ko je letel nad brodsko-posavsko županijo in mu je v nekem trenutku nenadoma ugasnil motor. Toda po zaslugi njegove zbranosti in izkušenosti mu je uspelo znova zagnati motor.
Polkovnik Zvonimir Milatović je enako medaljo prejel leta 2008, potem ko se mu je na vaji pred slovesnostjo ob dnevu Oboroženih sil Republike Hrvaške pokvaril motor in je odpadel del levega krila, oziroma zakrilca na letalu MiG-21. Odlikovanje mu je podelil takratni predsednik Stipe Mesić, v obrazložitvi pa je zapisano, da si je odličje zaslužil zaradi izkazane spretnosti pri letenju letala v izjemno težkih okoliščinah, s čimer je preprečil strmoglavljenje letala ter zaščitil življenja mnogih.
Enega izmed pilotov so našli približno deset kilometrov od samega mesta strmoglavljenja letala. Pilotu je pomagala Anđa Ašić, krajanka vasi Voćin. "Iz gozda je prišel popolnoma dezorientiran. Rekel je, da se ničesar ne spomni. Takoj smo poklicali policijo in reševalce, ki so hitro prišli in mu pomagali," je povedala.
Drugega pilota je našel vojni veteran Mika Matić iz Voćina, ki je reševalcem pomagal navigirati na nedostopnem območju. "Začel sem pomagati, ker sem videl, da to območje preletava helikopter. Ponudil sem pomoč reševalcem, ker se tu dobro znajdem. Tako sem prvi prišel do pilota. Ležal je na hrbtu. Živ, a poškodovan," je dejal domačin Matić.
Križanec je predstavil podrobnosti samega dogodka na tiskovni konferenci in dejal, da naj bi danes potekalo urjenje s petimi letali v istem trenutku v zračnem prostoru, ampak je prvi "klic v sili" bil ob 13.44, nato pa so čez štiri minute pilota sporočila, da se bosta izstrelila "zaradi težav z motorjem".
Čez natanko 30 minut je iz Lučke vzletel prvi helikopter z ekipo pripadnikov poveljstva specialnih sil, nato še drugi helikopter, ob 15.28 pa sta posadki opazili padala, kar je potrdilo, da sta se pilota oba katapultirala.
Letalo naj bi iz najzahtevnejšega 200-urnega pregleda prišlo pred 20 urami, Križanec pa pravi, da zaradi tega dogodka ne bodo prizemljili vseh migov, na voljo imajo namreč enosede in dvosede. Ta v incidentu je bil dvosed. "Gre za dvosedežnega miga, ki se zelo razlikuje od enosedežnih migov, ki so zdaj v naši dežurni eskadrilji lovskih lovcev. Preiskava naj bi pokazala, ali je dvosedežnike varno še naprej uporabljati za šolanje," je dejal poveljnik.
Križanec je poudaril izkušenost obeh pilotov ter se zahvalil občanom širše okolice Voćina, ki so pilotoma priskočili na pomoč, ter kolegom iz ameriškega, madžarskega in francoskega letalstva, ki so ponudili pomoč in izrazili podporo.
Na kraj nesreče sta bila takoj poslana dva helikopterja hrvaškega letalstva mi-171 SH, pripadniki polka vojaške policije in brezpilotno letalo z nalogo iskanja in reševanja. Angažirane so bile tudi operativne sile sistema civilne zaščite: intervencijske enote državne civilne zaščite, gasilci, hrvaška gorska reševalna služba, na teren pa so bili napoteni policisti in lovci. Hrvaška gorska reševalna služba je sporočila, da so našli tudi letalo.
Na terenu je bilo okoli 50 oseb, ki so sodelovale pri iskanju. Na voljo so imeli iskalne pse in drone, ki so jih uporabili glede na ocene in vremenske razmere na terenu, je dejal vodja hrvaškega HGSS Josip Brozičević za jutarnji.hr.
Na mesto padca hrvaškega lovca sta se, v dogovoru s predsednikom vlade Andrejem Plenkovićem, že odpravila obrambni minister Mario Banožić in načelnik generalštaba Oboroženih sil Republike Hrvaške Robert Hranj, skupaj s poveljnikom hrvaških zračnih sil Michaelom Križancem. Zastopnik skrajno desne stranke suverenistov in član parlamentarnega odbora za obrambo Željko Sačić je dejal, da bi obrambni minister Banožić moral zaradi incidenta odstopiti.
Banožić je na novinarski konferenci dejal, da so se opozicijski poslanci med iskanjem pilotov "ukvarjali z malenkostno politiko".
"S tem so povedali več o sebi kot o meni oziroma o resorju, ki ga trenutno vodim, pa naj tako tudi ostane," je dodal.
"Zdaj bo gotovo sledila preiskava. Izvedel sem, da naj bi se oba pilota katapultirala iz letala. Predvidevam, da je prišlo do tehnične težave, a vse je mogoče," je za index.hr pojasnil vojaški pilot Ivan Selak.
"Glede letal je vseeno, ali so nova ali stara, važno je, ali so primerna ali neprimerna. Ni možnosti, da bi nekdo odobril let na pokvarjenem letalu, dogajajo se namreč tudi padci F-35 letal, najnovejših modelov," je zaključil Selak.
Po novici, da je pri Slatini strmoglavil mig-21, je o tem spregovoril tudi predsednik parlamentarnega odbora za obrambo Franko Vidović.
"Ker je ministrstvo za obrambo sprožilo akcijo iskanja in reševanja pilotov, neuradno pa je slišati, da se je en pilot javil, drugi pa ne, želim najprej povedati, da upam, da bosta oba pilota na koncu v redu. Kaj naj rečem? Presenečen sem, tako kot vsa javnost. A po drugi strani tudi to kaže, kako upravičena je bila odločitev za nakup novih letal. Žal naši piloti letijo na starodavnih napravah in vsaka njihova spretnost je zaman, vse je zaman, če ta naprava ne deluje pravilno. Zagotovo bo stekla preiskava in takrat bomo izvedeli vse podrobnosti. Moje misli so v tem trenutku z družinama pilotov. Kar je zdaj najbolj pomembno, upam, da bodo oba pilota našli živa in zdrava," je dejal Vidović.
Odzval se je hrvaški premier Plenković, ki misli, da je šlo za tehnično napako. "Pred časom sem govoril z Banožićem, ki se pelje na kraj nesreče. Oba pilota sta živa, eden je poškodovan. Šlo je za redni let, očitno gre za tehnično okvaro, bo pa to ugotovila preiskava," je pojasnil.
V zadnjih 12 letih je bilo na Hrvaškem več letalskih nesreč, tokratni mig pa je bil kar sedmi po vrsti
Septembra 2010 sta na vaji letalstva in protizračne obrambe na vadišču padli dve letali mig-21, ki sta trčili med letom. Nesrečo pripisujejo neizkušenosti pilota in neugodnim vremenskim razmeram. Samo dve leti kasneje je ravno tako migu-21 v bližini zagrebškega letališča med poskusnim letom odpadla pilotska kabina.
Na dan zmage in domovinske hvaležnosti leta 2014 je še en mig-21 zagorel in strmoglavil blizu Zagreba, šlo bi naj za okvaro hidravličnega sistema.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.