"IFJ je organizacija, ki temelji na mednarodni solidarnosti, načelih sodelovanja med sindikati članicami in spoštovanju pravic vseh novinarjev. Dejanja zveze ruskih novinarjev, ki je ustanovila štiri podružnice v priključenih ukrajinskih regijah, so očitno razbila to solidarnost in zasejala delitve med sestrskimi organizacijami," je dejala predsednica IFJ Dominique Pradalie.
Članstvo RUJ je bilo suspendirano po glasovanju izvršnega odbora. Gre za najostrejšo sankcijo v okviru pristojnosti odbora, sprejeta pa je bila zaradi delovanja v nasprotju z načeli te mednarodne zveze novinarjev. RUJ se lahko zoper odločitev pritoži.
V skladu s pravili IFJ lahko končno odločitev o izključitvi podružnice sprejme le kongres zveze.
"Nekateri pravijo, da bi morali ukrepati hitreje. Za nas je pomembno predvsem to, da smo delovali strogo v skladu z našimi pravili in ustavo, ki zagotavlja, da nobena članica ni podvržena samovoljnim zlorabam moči. Prejeli smo pritožbo, jo preiskali in na podlagi dejstev ukrepali tako, da smo RUJ izključili," je dodala Pradalie.
Poudarila je, da bo sedaj treba iskati načine, kako še naprej podpirati neodvisne novinarje v Rusiji, zagotavljati solidarnost dvema ukrajinskima članicama in sodelovati s štirimi članicami, ki so napovedale izstop iz IFJ.
V začetku meseca so namreč novinarski sindikati Danske, Norveške, Finske in Islandije napovedali izstop iz IFJ, ki ji med drugim očitajo pomanjkanje transparentnosti in premalo strogo držo do Rusije.
Kot so v prošnji na komentar, odgovorili z Društva novinarjev Slovenije, je DNS član tako evropske kot mednarodne zveze novinarjev, vendar pa v nobeni od organizacij nima člana v organih upravljanja: "Odločitev o suspenzu ruskega novinarskega sindikata je sprejel izvršni odbor mednarodne zveze, ukrep je zaenkrat začasen, potrditi ga mora skupščina organizacije. Na skupščini bo gotovo opravljena poglobljena razprava o suspenzu in sprejeta končna odločitev. Suspendirana članica ima tudi možnost pritožbe."
Kot pojasnjujejo, so na spornost odločitve ruskega novinarskega sindikata, da bo ustanovila lokalne podružnice na ukrajinskih zasedenih ozemljih, so opozarjale predvsem nordijske novinarske organizacije, ki so od mednarodne zveze zahtevale tudi odločnejše ukrepanje. V društvu novinarjev smo prepričani, da je bila ta odločitev dobro pretehtana. Članice morajo spoštovati pravila organizacije in če so ta kršena, so predvideni tudi postopki, ki so v tem primeru stekli.
Kot dodajajo, Društvo novinarjev ni seznanjeno z vsemi podrobnostmi delovanja ruskega sindikata; odločitev, da bo organiziral tudi novinarje na ukrajinskem ozemlju, ki ga je Rusija zasedla, pa se tudi njim zdi sporna: "Poznavajoč razmere na področju medijske svobode v Rusiji, si ne moremo predstavljati, da bi bilo ustanavljanje sindikalnih podružnic na zasedenih ozemljih možno brez soglasja ruske oblasti. Sodelovanje z oblastjo, ki nasilno tepta medijsko svobodo, pa je v nasprotju z načeli, pod katerimi se združujemo novinarske organizacije v okviru naših mednarodnih zvez. Verjamemo, da bosta mednarodna in evropska zveza novinarjev še naprej zagotavljali vso podporo ruskim neodvisnim novinarjem, ki večinoma delujejo v izgnanstvu in se združujejo v sindikatu novinarjev in medijskih delavcev (JMWU), ki ga je moskovsko sodišče likvidiralo in svoj pravni status trenutno poskuša urediti v Franciji."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.