Alenka Bratušek, predsednica istoimenske stranke, ki ji delni neuradni izidi na današnjih predčasnih parlamentarnih volitvah kažejo na okoli petodstotno podporo, je z rezultatom zadovoljna. "Rezultat je pričakovan. Smo zadovoljni. Zadovoljni smo s kampanjo, zadovoljni smo, da so nas ljudje nagradili za to, kar smo obljubljali in bomo v nadaljevanju lahko tudi naredili," je dejala Bratuškova.
O morebitni koaliciji s SDS, ki bo relativna zmagovalka volitev, je dejala, da v njeni stranki zagovarjajo socialno-liberalno smer in na prvo mesto postavljajo človekove pravice, "brez poniževanja, hujskanja". "Mislim, da bi SDS oziroma Janez Janša na kaj takšnega težko pristal," je povedala. Na vprašanje, kakšna koalicija bi bila za njih sprejemljiva, je Bratuškova že ob objavi rezultatov vzporednih volitev odgovorila: "Zdravstvo, upokojenci, mladi ter Slovenija brez groženj in brez izključevanja je naš cilj in verjamem, da bo Slovenija dobila vlado, ki bo vse to lahko zelo dobro naredila."
O tem, da bo verjetno na drugem mestu stranka z nekaj več kot 12-odstotno podporo (Lista Marjana Šarca), ki ji sledijo tri s po okoli 10-odstotno (SD, SMC, Levica), in da bi bilo potrebne veliko politične modrosti za oblikovanje koalicije, je povedala, da tudi leta 2013, ko je uspela sestaviti politično večino in "zelo dobro, odločno vlado, ki je Slovenijo popeljala iz krize", marsikdo ni zaupal v njene sposobnosti. Tako da "ni korektno že vnaprej dajati mnenj, kako in kaj". Želi si, da Slovenija dobi dobro levosredinsko vlado.
Morebitnih pogovorov o oblikovanju koalicije doslej še ni bilo, je dejala v volilnem štabu pred odhodom v tiskovno središče na Gospodarskem razstavišču. "To, glede na naš rezultat, ni odvisno od nas, ampak od tistih, ki so bolj na vrhu kot mi." Sodelovali bi v vladi, v kateri bi bile prioritete zdravstvena reforma, upokojenci in mladi.
O volilni udeležbi – po preštetih skoraj 99 odstotkih glasov je bila 51,5-odstotna – je dejala, da imajo volivke in volivci vedno prav. "Žal mi je, da je volilna udeležba nizka, da ljudje volitev ne razumejo kot praznika demokracije in kot možnosti, da odločajo o svoji prihodnosti," je dejala in dodala, da se bodo morali to, zakaj je tako, vprašati tako politiki kot volivci.
Dosedanja poslanka te stranke Mirjam Bon Klanjšček, ki na teh volitvah ni kandidirala, je po razglasitvi rezultatov vzporednih volitev (ki so kazali na podobno podporo kot delni neuradni izidi) v volilnem štabu dejala, da so pričakovali rezultat več kot pet odstotkov. "Sem izjemno zadovoljna. Upam, da bo še boljše," je povedala o pričakovanjih glede končanih rezultatov. O sestavljanju vlade ni želela ugibati. "Počakajmo rezultate in bomo videli," je dejala.
Župan Bohinja in kandidat stranke na današnjih volitvah Franc Kramar je ocenil, da je rezultat "glede na dejstvo, da so stranko že velikokrat odpisali", zelo dober. Ocenil je, da bo Janez Janša težko sestavil koalicijo. V tem primeru bi bil kot drugi na vrsti Marjan Šarec, tako da bo po Kramarjevi oceni Slovenija dobila levosredinsko vlado.
Finančni minister v vladi Alenke Bratušek Uroš Čufer, ki sicer ni član stranke, ji je pa pomagal pri pisanju programa, je ocenil, da je rezultat štiri ali pet sedežev v parlamentu, na kolikor je kazalo po vzporednih volitvah in kaže po 99-odstotkih preštetih glasov, dober. "Kaže pa, da bo v parlamentu velika razdrobljenost, tako da se 'zabavni del' šele začenja," je dodal. O oblikovanju koalicije ni želel ugibati. O tem, da bi bil znova minister, če bi stranka prišla v vlado, ni razmišljal, je povedal.
V njenem volilnem štabu se je pred razglasitvijo vzporednih volitev, ki jih je pripravila agencija Mediana, zbralo približno 30 do 40 ljudi. Vzdušje je bilo ob razglasitvi precej prešerno.
Stranka Alenka Bratušek je na predčasnih volitvah leta 2014 dobila 4,4 odstotka glasov ali štiri poslance. Poleg Bratuškove, predsednice vlade v letih 2013 in 2014, je bila poslanka DZ v zadnjem sklicu še Mirjam Bon Klanjšček. Nekdanji poslanec te stranke Peter Vilfan je sredi leta 2015 prestopil v stranko DeSUS, Jani Möderndorfer pa januarja 2016 v SMC.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.