Slovenija

Človekove pravice ali profit? Morda oboje?

Ljubljana, 15. 11. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ali so naše stranke pripravljene ogroziti gospodarsko sodelovanje s Kitajsko, da bi tako opozorile na kršenje človekovih pravic v tej državi? Na tehtnici sta torej dve ključni vprašanji – ali braniti človekove pravice ali pa misliti na gospodarsko sodelovanje, s katerim bi naša država dobro profitirala.

Kandidatom na predčasnih parlamentarnih volitvah smo postavili vprašanje, ali bi ogrozili gospodarsko sodelovanje s Kitajsko, ki je najhitrejša razvijajoča se gospodarska sila, da bi opozorili na kršenje človekovih pravic v tej državi. Prosili smo jih, da so kratki in jasni. Njihove odgovore objavljamo v celoti. 

DeSUS

"V DeSUSu menimo, da gospodarske blokade in zamrznitve gospodarskega sodelovanja niso primerna orodja pritiska na druge države. Sami imamo nekaj negativnih izkušenj iz pokojne Jugoslavije, ko so bile prekinjene gospodarske vezi, kar je škodilo vsem. Seveda pa ne moremo biti brezbrižni do primerov kršitev človekovih pravic, moramo pa najprej pomesti pred lastnim pragom. V primeru očitnih kršitev človekovih pravic na Kitajskem ali v kateri koli drugi državi, pa moramo uporabiti politična sredstva. Pri tem Slovenija ne more solirati, ampak moramo podpreti akcije Evropske unije in Združenih narodov."

Tibetanski otroci. Protesti Tibetancev proti kitajski okupaciji se stopnjujejo, kitajske oblasti pa jim odgovarjajo s stopnjevanjem represije. Budistične menihe na primer pošiljajo na "patriotsko prevzgojo" in podobno. Kitajske oblasti državam, ki jih opozarjajo na kršitve pravic v Tibetu, odgovarjajo, naj se ne vmešavajo v njihove notranje zadeve.
Tibetanski otroci. Protesti Tibetancev proti kitajski okupaciji se stopnjujejo, kitajske oblasti pa jim odgovarjajo s stopnjevanjem represije. Budistične menihe na primer pošiljajo na "patriotsko prevzgojo" in podobno. Kitajske oblasti državam, ki jih opozarjajo na kršitve pravic v Tibetu, odgovarjajo, naj se ne vmešavajo v njihove notranje zadeve. FOTO: Reuters

Državljanska lista Gregorja Viranta

"Kitajska je zelo pomemben zunanjetrgovinski partner EU. EU pa si v okviru svojega delovanja prizadeva za opozarjanje na nujnost spoštovanja človekovih pravic. Tem prizadevanjem se bomo pridružili, hkrati pa enako kot druge države tudi pragmatično gradili gospodarsko sodelovanje."

DSD (Demokratična stranka dela)

"Mislimo, da je na kršenje človekovih pravic upravičeno in potrebno opozarjati, sem pa prepričan (predsednik stranke Franc Žnidaršič, op. p.), da to ne bi bistveno vplivalo na razvoj gospodarskega sodelovanja."

Gibanje za Slovenijo

"Nesmiselno je ogroziti kakršno koli gospodarsko sodelovanje, ki temelji na zdravih temeljih, saj je slovenski trg premajhen za lastno samooskrbo."

LDS

"Vprašanje človekovih pravic je za našo stranko izjemno pomembno, vendar se moramo vprašati, ali je izolacija takšne države, kot je Kitajska, pravi način za doseganje rezultata na področju spoštovanja človekovih pravic v tej državi. Nenazadnje se stopnja zaščite človekovih pravic na Kitajskem izboljšuje, kar je predvsem rezultat dialoga med zahodnim svetom in Kitajsko in ne rezultat izolacije."

Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija

"Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija je zavezana k spoštovanju človekovih pravic tako doma kot v svetu. Prav tako je naše izhodišče, da je pri vodenju države potrebno slediti interesu gospodarskega napredka in razvoja Slovenije. Morebitno kolizijo obeh interesov je potrebno reševati od primera do primera na način, da noben od njiju ne prevlada."

Ameriška aktivistka kaže fotografijo Kitajke, ki je umrla med prisilnim splavom. Bila je v šestem mesecu nosečnosti. Kitajske oblasti imajo namreč striktno družinsko politiko, v kateri je opredeljeno, koliko otrok lahko rodi ženska. Če se omejitev ne drži, sledijo finančne kazni, prisilni splavi, prisilna sterilizacija, prisilna vstavitev materničnim vložkom podobnih kontracepcijskih sredstev in podobno. Kitajke, ki so zbežale v tujino, poročajo tudi o fizičnem obračunavanju predstavnikov družinske komisije oziroma policije z nosečimi ženskami in njihovimi svojci, ki so jih skušali zaščititi pred aretacijo in prisilnim splavom. Številne imajo zaradi nestrokovno opravljenih splavov močno poškodovana rodila, tako da ne bodo nikoli več zanosile. Oblastem je popolnoma vseeno, v katerem mesecu nosečnosti opravijo splav. O teh kršitvah, poniževanjih, mučenjih in lahko bi rekli posilstvih je novembra letos pred ameriškim kongresom spregovorila Kitajka Ji Yeqing, ki je zbežala v ZDA. Tamkajšnji zdravniki so ji iz maternice odstranili materničnemu vložku podobno kontracepcijsko sredstvo, zaradi katerega je leta trpela bolečine. Pregled je pokazal, da bo izredno težko zanosila, saj je med dvema prisilnima splavoma in prisilni vstavitvi kontracepcijskega sredstva utrpela hude poškodbe rodil.
Ameriška aktivistka kaže fotografijo Kitajke, ki je umrla med prisilnim splavom. Bila je v šestem mesecu nosečnosti. Kitajske oblasti imajo namreč striktno družinsko politiko, v kateri je opredeljeno, koliko otrok lahko rodi ženska. Če se omejitev ne drži, sledijo finančne kazni, prisilni splavi, prisilna sterilizacija, prisilna vstavitev materničnim vložkom podobnih kontracepcijskih sredstev in podobno. Kitajke, ki so zbežale v tujino, poročajo tudi o fizičnem obračunavanju predstavnikov družinske komisije oziroma policije z nosečimi ženskami in njihovimi svojci, ki so jih skušali zaščititi pred aretacijo in prisilnim splavom. Številne imajo zaradi nestrokovno opravljenih splavov močno poškodovana rodila, tako da ne bodo nikoli več zanosile. Oblastem je popolnoma vseeno, v katerem mesecu nosečnosti opravijo splav. O teh kršitvah, poniževanjih, mučenjih in lahko bi rekli posilstvih je novembra letos pred ameriškim kongresom spregovorila Kitajka Ji Yeqing, ki je zbežala v ZDA. Tamkajšnji zdravniki so ji iz maternice odstranili materničnemu vložku podobno kontracepcijsko sredstvo, zaradi katerega je leta trpela bolečine. Pregled je pokazal, da bo izredno težko zanosila, saj je med dvema prisilnima splavoma in prisilni vstavitvi kontracepcijskega sredstva utrpela hude poškodbe rodil. FOTO: Reuters

NSi

"Bi! Ne pozabimo, v kakšnih okoliščinah je nastala Slovenija. Svetovne velesile niso bile naklonjene razpadu Jugoslavije. Če takrat ne bi imeli držav, ki bi bile sposobne gledati preko svojih gospodarskih interesov in opozoriti na kršenje človekovih pravic, potem danes ne bi imeli lastne države. Slovenija izhajajoč iz svoje lastne zgodovine mora biti na strani šibkih in zatiranih."

SD

"V SD menimo, da se gospodarsko sodelovanje in hkratno odpiranje vprašanja človekovih pravic s Kitajsko ne izključujeta. To je bil način dela že v tem mandatu, ko sta državi izmenjali številne obiske na visoki ravni, vključno z obiskom predsednika vlade Pahorja v Pekingu in Šanghaju. Tudi število slovenskih podjetij na Kitajskem, kitajski interes za investicije v Sloveniji in menjava med državama naraščajo. S Kitajsko je potrebno še naprej razvijati vsestranske politične, gospodarske in medosebe ("people-to-people") odnose. Slovenija pa mora, v skladu s svojimi načeli in vrednotami, v pogovorih še naprej odpirati tudi vprašanja človekovih pravic ob upoštevanju nujnosti vzajemnega spoštovanja."

Slovenska delegacija leta 2008 na obisku v uradnemu Pekingu. Na fotografiji slovenski predsednik Danilo Türk s kitajskim kolegom Hu Jintaom.
Slovenska delegacija leta 2008 na obisku v uradnemu Pekingu. Na fotografiji slovenski predsednik Danilo Türk s kitajskim kolegom Hu Jintaom. FOTO: Reuters

SDS

"Razvili bomo kvalitetno gospodarsko sodelovanje z državami skupine BRICS (mednje sodi poleg Brazilije, Rusije, Indije in Južne Afrike tudi Kitajska). Stanje na področju človekovih pravic v vseh državah, vključno s Kitajsko, nameravamo skrbno spremljati, stališča pa oblikovati skupaj z ostalimi državami članicami EU, zveze NATO, OZN in drugih mednarodnih forumov."

SLS

"Problematika kršenja človekovih pravic na Kitajskem je izjemno zahtevno in resno vprašanje, saj ji po mnenju SLS ravno nespoštovanje človekovih pravic, predvsem delavskih, omogoča tako hitro gospodarsko rast. Dejstvo je namreč, da se zaradi cenejše delovne sile, kar je tudi posledica nespoštovanja delavskih pravic, vse več multinacionalk in tudi slovenskih podjetij odloča za selitev proizvodnje v Azijo, največ ravno na Kitajsko. Tudi blagovna menjava med državama vsako leto narašča, kar je za slovensko gospodarstvo pozitivno, seveda pa se po drugi strani odpira še veliko drugih vprašanj, ki so predvsem etične narave. V SLS ocenjujemo, da je na problematiko kršenja človekovih pravic na Kitajskem treba opozarjati, prepričani pa smo, da je treba te korake speljati v okviru institucij EU. Slovenija sama je po našem mnenju premajhna, da bi se sama spopadala s Kitajsko, seveda pa je vedno lahko pobudnik pri opozarjanju na tovrstne krivice. EU je namreč v preteklosti že nekajkrat jasno pozvala Kitajsko k spoštovanju človekovih pravic, predvsem na območju Tibeta, in to kljub dejstvu, da je Kitajska za EU najpomembnejši trgovinski partner. V SLS zato ocenjujemo, da je treba opozarjati na kršenje človekovih pravic, tudi na račun ogrožanja gospodarskega sodelovanja, saj gospodarstvo kot tako ne sme temeljiti na izkoriščanju človekovih in delavskih pravic, vendar pa morajo biti tovrstni ukrepi premišljeni in usklajeni znotraj EU."

SMS – ZELENI

"DA. Na kršitve človekovih pravic in drugih mednarodno pravno zavezujočih dokumentov je potrebno opozarjati in vztrajati na njihovem spoštovanju. To so civilizacijske norme, ki ščitijo tako človeštvo in posameznika."

Protest v podporo kitajskim odvetnikom, ki so zaprti zaradi sodelovanja v boju za spoštovanje človekovih pravic na Kitajskem.
Protest v podporo kitajskim odvetnikom, ki so zaprti zaradi sodelovanja v boju za spoštovanje človekovih pravic na Kitajskem. FOTO: Reuters

SNS

"Kitajska je definitivno najhitreje gospodarsko razvijajoča država na svetu in doživlja izjemen razcvet. Kot ena izmed najbolj razvitih držav na svetu je "v ozadju" že izpodrinila ZDA kot svetovno velesilo, vendar je pri tem hitrem razvoju in napredku znala ohraniti svojo individualnost. V Slovenski nacionalni stranki smo prepričani, da obstaja ena sama Kitajska in to je Ljudska republika Kitajska, kakor smo tudi prepričani, da je vprašanje Tibeta in Tajvana notranja zadeva Ljudske republike Kitajske, v kar se nikakor ne bi vmešavali."

TRS (Stranka za trajnostni razvoj Slovenije)

"Kršitev človekovih pravic zajema vrsto držav in Kitajska ni najhujši problem. Kadar gospodarska rast temelji na brutalnem izkoriščanju ljudi, vztrajamo na trdnem stališču, da je takšna izkoriščanja potrebno preprečiti in da morajo vse države spoštovati pravice zaposlenih."

ZARES – socialno liberalni

"Slovenija kot majhna država je v svojih načelnih odgovorih lahko bolj odločna od velikih držav, to velja za odnos do vseh držav, kjer so človekove pravice kršene."

Serija člankov "Osem vprašanj za stranke"

Preberite tudi: 1. vprašanje: Stranke smo povprašali, katere reforme bi se v primeru zmage najprej lotili in zakaj. Je to pokojninska reforma? Morda davčna? Se bo kdo lotil bančnega sistema? Preberite njihove odgovore.

2. vprašanje: Živimo v časih, ko se je treba boriti za vsak cent. Ljudje ne preživijo s plačo, za katero so garali cel mesec. Drugi si želijo dela, a tega ne dobijo. Si ljudje res zaslužijo takšno življenje? Stranke odgovarjajo na vprašanje, kako se nameravajo spopasti z revščino v naši državi.

3. vprašanje: Pahorjeva vlada je začela z uresničevanjem številnih projektov, med njimi pa so bili tudi takšni, ki so dvignili veliko prahu. Katere nedokončane projekte bo zmagovalec tokratnih volitev popolnoma opustil? O katerem projektu imajo skoraj vse stranke negativno mnenje?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alessioo
20. 11. 2011 18.21
Clovekove pravice so mocno krsene v Sloveniji in ni treba iti na kitajskooooooooo
francfejstbukov
30. 11. 2011 19.17
...kršijo tudi dostojanstvo nas Državljanov, ko nas nagovarjajo in pitajo z lažmi...
Dante Kersi
20. 11. 2011 12.35
krsenje pravic na kitajskoj ili krsenje pravic na world streetu si ogledamo vsak dan ne netu je podobno sicer u zda su krsenja še hujsa prav za prav največ krsenja pravic delaju eu in zda oziroma multi kompanije in lobiji a o eu in zda pohlepi bankarja da ne povedam
M_teorija
17. 11. 2011 14.50
Zadeva je rešljiva, le če standarde sprejme celotna zahodna hemisfere. Standardi po katerih ne bi izključevali držav, ampak lastnike prizvajalce, katerih izdelki niso posledica izkoriščanja. Torej v EU in ZDA lahko pridejo katerikoli izdelki za katerim so dobro plačani delavci, pa naj je to iz Tonguzije ali Kitajske. Tako ne bi posploševali, izolirali tudi tiste, ki znajo, hočejo v katerikoli državi deladi v skladu z moralnimi in nsploh vrednotami, kjer niso kršene človekove pravice. Slovenija samo lahko naredi malo. Največ s prizadevanji, da to sprejmejo vse Zahodne države!
Danijel Fric
17. 11. 2011 13.00
Človekove pravice ali profit? Morda oboje? Če bi Kitajska svoje ljudi-delavce plačala pošteno, bi stanje bilo bistveno drugačno. Oni so že davno pokazali koliko pri njih pomeni človek, naj si pogledajo kako še njihovi ljudje živijo in to v 21 stoletju. To državo bi bilo treba gospodarsko blokirati, dokler ne uredi osnovnih človekovih pravic. Naj mi kdo razloži kakm pelje vse skupaj, po mojem v uničenje človeštva......
marjanovec
17. 11. 2011 10.07
Tibetance preselit na 3glav!
Tonček Balonček
15. 11. 2011 19.02
Pa kdo nas nateguje s temi neumnostmi, lepo vas prosim! ?
jacfive
15. 11. 2011 17.04
Ali so naše stranke pripravljene ogroziti gospodarsko sodelovanje s Kitajsko, da bi tako opozorile na kršenje človekovih pravic v tej državi? --- Če trgujemo z ZDA, potem ne vidim nobenega razloga, zakaj ne bi s Kitajsko...
hint
15. 11. 2011 16.52
Mene bolj zanima naša država in ne kitajska
Tonček Balonček
15. 11. 2011 14.15
A torej Gorenjevih televizorjev ne bo več tukaj? PA štekarjev in puš od tistega Lemuta iz Kranja? Bomo kupovali le še zelje in španske paradajze ter akustiko s Tajvana?
byteME
15. 11. 2011 14.01
pa kaj je za te kravatarje človeško življenje še sploh kaj vredno se vprašajmo???!!!
Oreel
15. 11. 2011 13.49
saj vendar že skoraj vse izdelujejo na kitajskem in ne v sloveniji in evropi potem se pa čudimo zakaj smo v recesiji saj ima gorenje,iskra itd.., skoraj vse obrate na kitajskem ali pa na balkanu kaj od vsega kar izdeluje gorenje,iskra itd..., pa je sploh narejeno v sloveniji in pa še druge drževe polnijo z davki namesto da bi ohranjali proizvodnjo v sloveniji pa sploh ne bi zapadli v recesijo vendar jim je pomemben samo denar in nič drugega. !
godhead
15. 11. 2011 13.21
mislim, da bi janši kar ustrezala kitajska demokracija, s predpostavko, da je on glavni.
godhead
15. 11. 2011 13.19
mislim, da bi kitajska demokracija janši kar ustrezala
Geronemo
15. 11. 2011 12.48
Jao ste vsi pametni... Ko se krši pravica enega samega posameznika je to problem družbe in ne političnega odločanja ali iskanja neke zlate sredine to kar počne svet danes.. Vsi po svetu se izgovarjajo: Da kršenje človekovih pravic je slabo ampak mi skrbimo samo za naše gospodarstvo.. A gospodarstva ne predstavljajo ljudje katerim so tudi kršene pravice??? Sram vas naj bo ko obračate hrbet z izgovorom da je to interni problem države... TO JE PROBLEM CELOTNE DRUŽBE in nobeno življenje se ne more in ne sme vrednostit skozi ideale višje razvitih skupin. In to boste volili... sva čast...
santamaura
15. 11. 2011 11.36
Tonček Balonček15.11.2011, 11:071 Problem je v tem, da se že sedaj slovensko robo izdelujejo Kitajci
Ecislav
15. 11. 2011 11.22
Človekove pravice ali profit? Štos je, da imajo od Kitajske pri nas profit večinoma le posamezniki, ostale pa je kitajsko neupoštevanje človekovih pravic spravilo na prag revščine, saj so kitajski delavci bistveno bolj poceni kot naši. EU kar naprej bluzi nekaj o vlaganju v znanost, da bomo lahko spet konkurirali kitajski proizvodnji. Škoda samo, da je vlaganje v znanost drag špas in si to lahko privoščijo le države z dobro ekonomijo. Skratka. Človekove pravice in profit gresta z roko v roki in se ne moremo odločati med enim ali drugim. Sicer je pa tako. Tudi, če Kitajska podleže pritiskom EU, se bo pa proizvodnja magari preselila v kako drugo nerazvito deželo. Svet potrebuje enotno gospodarsko politiko. Sicer bo kapitalizem še naprej sinonim za izkoriščanje revnih.
billie_jean
15. 11. 2011 11.12
Po logiki večine izmed kandidatov se tudi nihče ne bi uprl Hitlerju, ker je bil premočen!
Tonček Balonček
15. 11. 2011 11.07
Pa kakšne izmišljene dileme so pa to, saj ves svet posluje s Kitajsko, ta je pa dobra! A mi bi bili ap bolj papeški od papeža? Kot z Libijo! Iz Pahorja so s enorčevali, Francija in ZDA ter VB so mu prodajali orožje, on je pa financiral njihove volilne kampanje. Mis mo dobili pa kamelo, pa še te ni v Sloveniji! Mi raje urejajmo človekove pravice v Sloveniji, sicer bomo imeli tu sami Kitajsko čez par let, bomo potem bojtotirali slovensko robo, ker bodo delavci postali sužnji?
Jimi1
15. 11. 2011 11.05
comment12315.11.2011, 10:22.... Tudi neplačevanje dela po podjetjih je suženjstvo, pa neplačane nadure tudi... Če bi npr. hotel delati kot S.P. razvojnik, mi postavljajo pogoje, da bi na svojih 10% slabo plačanega dela moral še 90% investicije vnaprej kriti, pa seveda mi ne bi nič plačali na koncu..... Pod takšnimi pogoji se mi trenutno sploh ne splača delati. S to državo "spoštovanja" elementarnih človekovih pravic sem posledično za vedno zaključil.....
santamaura
15. 11. 2011 10.57
Večina kandidatov je za sodelovanje z Kitajsko čeprav se zavedajo, da je kitajska vlada odgovorna za pobijanje in suženjstvo v Tibetu. Na to bi samo opozorili in Slovenija se jim zdi premajhna, da bi jih kdo poslušal. Te kandidate bi bilo zanimivo vprašati ali bi sodelovali z slovenskimi tajkuni, goljufi, tatovi in morilci. Če bi bil njihov odgovor ne potem niso vredni naših glasov, ker so dvolićni