Ekonomistov rezultati volitev niso presenetili, saj so ti skladni s politično sliko v zadnjih mesecih. Ne glede na to, kakšna bo nova vlada, bo morala državo pripraviti na pretrese v prihodnosti, ki nedvomno prihajajo. Ali bo nova vlada bolj usmerjena v trošenje ali v varčevanje, pa bo treba počakati na izoblikovano koalicijo.
"Vplivov volitev na gospodarstvo oziroma kapitalske trge ni pričakovati. Razmere v gospodarstvu so odvisne od razmer v Evropi in po svetu, ki so zaenkrat dobre. Kapitalski trgi pa tudi v preteklosti niso reagirali na politične razmere, le posredno preko morebitnih privatizacijskih špekulacij," je povzel vodja oddelka analiz in glavni ekonomist skupine Alta Sašo Stanovnik.
Slovenija je dobila tako imenovani mavričen parlament oziroma parlament, ki je zelo segmentiran, je menil analitik KD Skladov Primož Cencelj. Po njegovem mnenju se bo izoblikovala leva ali levosredinska vlada. Pri njej bo ena prvih na vrsti odločitev, kako nahraniti apetite zlasti javnega sektorja, ki je zamrznil stavko - ali bo vlada nagnjena k trošenju ali bo te apetite zavirala in se posvetila zniževanju dolga.
Očitno bodo za sestavo vlade potrebne štiri ali pet strank, kar vodi v "komplicirano vlado", je menil. A zanjo je pričakovati, da ne bo bistveno spremenila kompasa, ki ga je imela država v preteklih štirih letih, je dodal. "Takšno vlado bo verjetno težko sestaviti, še težje voditi, še posebej, če bi si želeli sprememb - potrebnih bo veliko kompromisov in usklajevanja," je dodal Stanovnik.
"Slovenija potrebuje stabilno, razvoju in gospodarstvu naklonjeno vlado, ki bo znala nasloviti ključne izzive prihodnosti," je izpostavil ekonomist Mitja Kovač in pojasnil, da potrebuje vlado, ki bo razumela, da brez gospodarstva, ekonomske rasti in svobodnih trgov ne more biti blaginje in ne napredka.
Nova vladna koalicija bo po njegovem morala nasloviti ključna razvojna področja, skrbeti za fiskalno stabilnost, vzdržnost, nuditi vso mogočo podporo slovenskemu gospodarstvu, je ocenil ter posvaril pred "ideološko utopičnimi programi ekstremnih levičarskih strank".
"Nova vlada bo morala pripraviti državo na morebitne svetovne finančne in gospodarske pretrese prihodnosti, ki nedvomno prihajajo," je sklenil Kovač. Stanovnik je ocenil enako: "Ključno je, kakšno vlado bomo imeli ne za čas ugodnih ekonomskih razmer, temveč v naslednji recesiji, ki bo slej ko prej prišla." Kot je pridal Cencelj, se v svetu krepijo grožnje trgovinskih vojn. Če se bodo zaostrili odnosi med ZDA in Nemčijo, bo to kmalu občutila tudi Slovenija.
Gospodarstveniki: Čim hitreje do stabilne vlade z jasnim programom
Tudi gospodarstvenikov vseh stanovskih združenj rezultati volitev niso presenetili. Bo pa veliko kombinatorike pri sestavljanju vlade. Vsi si želijo, da bi se ta oblikovala čim prej ter da bo imela nova koalicija jasno zapisane prednostne naloge, ki se jih bo nato tudi držala.
To, da so volitve prinesle veliko zahtevne kombinatorike, sta se strinjala tako generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Sonja Šmuc kot generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole. "Z zanimanjem bomo počakali na možne kombinacije," je dejala Šmučeva. Po mnenju predsednika Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branka Meha je pomembno, da bo vlada čim prej operativna.
A pri tem bo najbolj pomembno to, kakšen bo program oziroma ključni cilji vlade, sta ocenila Šmučeva in Smole. "Zavzemamo se za stabilno, močno vlado z dobrim in jasnim programom," je izpostavila Šmučeva. Tudi po Smoletovem mnenju ni pomembno to, ali bo vlada bolj desna ali bolj leva, temveč to, kakšna bo "koalicijska pogodba in kako se jo bo vlada držala v praksi".
Tudi v Združenju Manager so ocenili, da bo sestava koalicije težavna. A želijo si konstruktivnega sodelovanja pri ključnih razvojnih vprašanjih, sta izpostavila predsednik združenja Aleksander Zalaznik in izvršna direktorica združenja Saša Mrak.
Ker bo vlado težko oblikovati, so po mnenju izvršnega direktorja Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Gorana Novkovića možne ali nove predčasne volitve ali velika čezideološka koalicija. "V nasprotnem primeru bodo največji poraženci prebivalci Slovenije," je ocenil.
Za SBC je najbolj pomembna stabilna vlada z odločnimi ukrepi. "Potrebujemo pragmatično, in ne ideološko vlado," je menil Novković in dodal: "Vlada bo morala odpraviti težave v zdravstvu, ovire na področju podjetništva ter biti pozorna na geostrateška tveganja v svetu."
Za OZS je ključno to, da bo nova vlada "umaknila polovico birokratskih ovir ter da bo postorila vse, da pride do reform zdravstva, trga dela in do pokojninske reforme". Prizadevajo pa si tudi za ministra za malo gospodarstvo ali vsaj za državnega sekretarja za to področje, saj je bilo malo gospodarstvo v zadnjih letih po njihovem spregledano.
Tudi v Združenju Manager si želijo debirokratizacije, ob tem pa še razbremenitev plač, prožnejšo delovno zakonodajo ter ureditev zdravstvenega resorja. "Da bo gospodarska politika spodbujevalno delovala na gospodarsko rast zato, da novo krizo, ki bo prej ali slej prišla, pričakamo v boljši kondiciji, kot smo zadnjo," so izpostavili.
Pri razbremenitvi plač se zavzemajo za načelo višji neto za vse z uvedbo razvojne kapice, možnostjo višje splošne davčne olajšave ali spremembe dohodninske lestvice vključno z ukinitvijo 50-odstotne dohodninske stopnje ter nadaljnje zmanjšanje obdavčitve 13. plače in nagrad iz uspešnosti, so navedli v združenju.
Po Smoletovih besedah pa bo za delodajalce ključno, kakšni bodo ministri za finance, gospodarstvo in socialo, saj so ta področja za njih ključna.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.