V tednu, ko bomo odločali, kdo in kako bo vodil državo prihodnja štiri leta, je včeraj na naši televiziji potekalo drugo veliko soočenje predsednikov strank, ki jim po javnomnenjskih anketah najbolje kaže in gospodarstvenikov na drugi strani.
Pomembno soočenje, sploh ker dobra gospodarska kondicija pomeni več davčnih prilivov in posledično boljše javne storitve. Ali bodo predsedniki strank kos izzivom, komu lahko gospodarstvo najbolj zaupa, kako so se odrezali in ali se jim že pozna nervoza pred volilno nedeljo?
V 24UR ZVEČER so analizirali soočenje z gosti, Sonjo Šmuc, generalno direktorico Gospodarske zbornice Slovenije, z ekonomistom Jožetom Damijanom, rednim profesorjem na ljubljanski Ekonomski fakulteti, z gospodarstvenikom Francijem Pliberškom, lastnikom in direktorjem podjetja MIK Celje in strokovnjakom za retoriko Zdravkom Zupančičem iz Šole retorike.
Gospodarstveniki prepričljivi, politiki pa ...
Na vprašanje, kdo je bil najbolj prepričljiv, Šmučeva odgovarja, da so jo prepričali štirje gospodarstveniki v studiu. "Se vidi, da točno vedo, o čem govorijo. Tisti, ki prihajajo iz strank, ki so dlje na sceni, nekoliko več vedo o gospodarstvu. Novejši pa se izogibajo konkretnim odgovorom."
Tudi Jože Damjan se strinja, da novejše stranke še nimajo izdelanih programov. V etabliranih pa je problem, da so imeli svojo priložnost in so jo slabo izkoristili.
To, kar so gospodarstveniki predstavili na soočenju, kaže na dejstvo, da država ne funkcionira, pa je prepričan Pliberšek. Meni, da država ni naklonjena slovenskim podjetnikom ter da pogoji dela niso pravi. Po njegovem mnenju se spet pogovarjamo, da je treba zagnati gospodarstvo. "Veliko govorimo, a je premalo dejanj, premalo akcije," je prepričan Pliberšek. Če bodo naredili mavrično koalicijo, kot je namignil Pečečnik, naj naredijo, kar je najbolje za Slovenijo, še dodaja.
Kaj pa birokracija in davki?
Na soočenju so govorili tudi o birokratizaciji. Šmučeva je prepričana, da je treba ločiti med tistimi, ki so pripravljeni več prispevati, ki so se pripravljeni odločati. Poudarila je, da je treba nekaj narediti za spremembo sistema. Da se ne dogaja to, da lahko uradniki na tretjem nivoju blokirajo razvojne stvari, ki so pomembne za družbo.
Pliberšek meni, da imamo v državi preveč policistov in vojakov, ki so premalo plačani. Vsi delavci v javni upravi bi morali biti plačani tako kot v podjetjih, po rezultatih dela, meni.
Damjan pa je izpostavil, da bo treba spremeniti davčno lestvico. Zelo hitro namreč z nizko plačo padeš v srednji razred. Srednji sloj je najbolj obdavčen. Kot nadaljuje, od leta 2006 kakšnih resnih reform na področju davkov ni bilo.
Ocenjuje, da je imela Cerarjeva vlada veliko srečo, saj je prišla na oblast leta 2014, zatem, ko je bila izvedena davčna sanacija, že v drugi polovici 2013 se je začela gospodarska rast in to se je na koncu pokazalo v večjih prilivih v proračunu in malo manjših odlivih in proračun je postal pozitiven.
Janša se v dvoboje ni spuščal
Kar se tiče samega nastopa, so bili politiki precej suvereni, pojasnjuje Zdravko Zupančič oziroma vsaj tisti, ki so že dolgo časa v politiki. Strokovnjak za retoriko ocenjuje, da Cerar nenehno ponavlja eno in isto, ker drugega mu v tej situaciji niti ne preostane. "Njegova prepričljivost, tudi z glasom, ki mu ne služi najbolje, v retoričnem smislu, ni bila na zavidljivi ravni."
"Janša je čakal, ostali so igrali tekmo, on si je vsake toliko časa namestil žogo za prosti strel," ocenjuje Zupančič. Spoštljivost do ostalih sogovornikov lahko dvigne točke, a to Cerarju ne pomaga, pojasnjuje. "Nasmehi, ki se vidijo na obrazu kot komentarji tega, kar govorijo drugi, so cinični posmehi, ki pa v etičnem smislu niso najbolj zaželeni," še dodaja Zupančič.
O Erjavcu pa: "Je izkušen politik, ni se nikoli prijavil za besedo, sam si je izboril prostor."
Kaj pa novi obrazi?
Cerar je bil pred štirimi leti nov obraz, potem pa se je dve leti učil vladati. Ne moremo si privoščiti še enega učenja, meni Damjan, ki bi raje videl izkušeno koalicijo, z izkušenimi politiki, tudi če najamejo strokovnjake od zunaj.
Zupančič je prepričan, da novi obrazi ne obstajajo. Za primerjavo da nov avto - ko ga kupiš in odpelješ, ni več nov. "Šarec po moji oceni ni ostal on, ampak se je v slogu pridružil ostalim kandidatom."
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.