Slovenija

Nadaljevati privatizacijo ali jo popolnoma opustiti?

Ljubljana, 23. 11. 2011 11.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Prodati ali ne? Deleže v podjetjih namreč. Nekatere stranke menijo, da bi s prodajo deležev v Slovenijo privabili tuje investitorje, ki bi podjetjem zagotovili svež kapital. A prodati ne bi smeli vsega. Kdo bi torej prodajal, koliko bi prodal in kdo je proti privatizaciji?

Umik države iz lastništva v podjetjih je v času krize, ko se je primanjkljaj v proračunu povečal, postal še bolj aktualen. S prodajo bi v Slovenijo tudi privabili tuje investitorje, ki bi podjetjem zagotovili svež kapital. A prodati ne bi smeli vsega, potreben je seznam strateških podjetij, v katerih naj država ohrani delež.

Stranke so odgovarjale na vprašanje, ali podpirajo nadaljnjo privatizacijo. Tiste, ki so odgovorile pritrdilno, so še razložile, v katerem sektorju naj bi ta potekala in kako naj bi dosegli najvišjo ceno. Navedle so tudi podjetja, v katerih mora država ohraniti večinski delež.

SD

V strategiji upravljanja državnega premoženja bi morali določiti strateške naložbe in odgovoriti, kakšne so prednosti in slabosti prodaje državnega premoženja, menijo. Ob prodajah so za to, da država ohrani kontrolni delež v podjetju in da njegov sedež ostane v Sloveniji, nasprotujejo pa prodaji ključnih infrastrukturnih podjetij ter največjih bank in zavarovalnic.

SDS

Nadaljnjo privatizacijo podpirajo, in sicer v skladu s programom prodaje državnih podjetij iz mandata Janševe vlade. Niso za prodajo za vsako ceno, preveriti je treba perspektive v posameznih panogah in nato oceniti racionalnost prodaje. V strateških podjetjih naj država obdrži 25 odstotkov plus delnico, umakne pa se iz tekočega vodenja, kadrovanja in poslovanja.

NLB
NLB FOTO: Damjan Žibert

Zares

Privatizacije podjetij so zmeraj konkretno, in ne načelno vprašanje, pravijo. Gre za oceno finančnih in drugih učinkov morebitne prodaje, ki jo je mogoče opraviti le ob natančnih podatkih, ne pa na pamet. So za prodajo NLB, v kateri naj država ohrani kontrolni delež, s kupnino pa naj se dokapitalizira SID banko in se jo preoblikuje v razvojno banko.

DeSUS

Nadaljnjo privatizacijo podpirajo. Ker je mogoče bolje prodati dobro upravljana podjetja, ki poslujejo z dobičkom, so za zaostritev odgovornosti nadzornih svetov in upravnih odborov v državnih podjetjih. Država naj ohrani večinske deleže v gospodarski infrastrukturi, eni banki in eni zavarovalnici. V nekaterih družbah bi zadostoval 26-odstotni delež.

SNS

Privatizacije ne podpirajo na takšen način, kot je potekala do sedaj. Prodaja v obdobju recesije in s tem nizke vrednosti se jim zdijo vprašljive. Naložbe, kot so NLB, NKBM, Adria Airways, Slovenske železnice, Luka Koper itd., morajo ostati v državni lasti, a podpirajo tudi vstop strateških partnerjev.

SLS

V bankah in zavarovalnicah naj država ohrani 25 odstotkov in eno delnico. Pri družbah, ki upravljajo infrastrukturne objekte, naj infrastrukturni del ostane v 100-odstotni lasti države, upravljanje pa se podeli prek koncesije. Iz preostalega dela lastništva naj država postopoma na pregleden način izstopi, predlagajo.

LDS

Ne zavzemajo se za prodajo državnega premoženja za vsako ceno. Država naj ohrani večinski delež le v strateških naložbah, kot so električno in plinsko prenosno omrežje, električno distribucijsko omrežje, proizvajalci elektrike, ki imajo v lasti hidroelektrarne, pošta, delno Luka Koper. Podpirajo pa prodajo NLB strateškemu partnerju.

Luka Koper
Luka Koper FOTO: Miro Majcen

Demokratična stranka dela

V stranki ne podpirajo brezglave razprodaje državnega premoženja. Država mora ohraniti delež v strateških gospodarskih panogah, skladnih s kohezijskim modelom EU 2013–2020.

Državljanska lista Gregorja Viranta

Nadaljnjo privatizacijo podpirajo. V državni lasti naj ostanejo tisti javni zavodi in podjetja, ki ponujajo javne dobrine in storitve, denimo na področju železnic in energetike. Država naj vodilno vlogo ohrani tudi v zdravstvu in šolstvu, umakniti pa se mora iz lastništva v vseh gospodarskih družbah, a ni treba hiteti, menijo.

Gibanje za Slovenijo

Privatizacija da, a nikakor za vsako ceno, pravijo. Poteka naj na področjih, ki niso strateškega pomena, pri strateških naložbah pa naj država ohrani kontrolne deleže, ki omogočajo razvoj teh panog. Privatizacija naj ne bo namenjena polnjenju prazne državne blagajne, ampak naj pospešuje zaposlovalno in razvojno politiko.

Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija

Privatizaciji nasprotujejo, saj podjetij, ki poslujejo slabo, ni mogoče prodati, razen za zelo nizko ceno. V strateško pomembnih podjetjih naj država obdrži 25 odstotkov plus eno delnico. Da neko podjetje dobro posluje, ni posledica lastništva, temveč predvsem dobrega vodstva in motivacije vseh zaposlenih, poudarjajo.

Nova Slovenija

Umik države iz gospodarstva dolgoročno podpirajo, vendar bi bila prodaja državnih podjetij v tem trenutku zaradi doseganja najnižje cene neracionalna. Večinski delež mora po njihovem mnenju država ohraniti v nekaterih infrastrukturnih podjetjih, npr. hidroelektrarne, letališče, Luka Koper.

Stranka enakih možnosti

Nadaljnje privatizacije ne podpirajo. So za ohranitev kakovostnega javnega zdravstvenega in socialnega ter pokojninskega sistema.

Slovenske železnice
Slovenske železnice FOTO: Damjan Žibert

Stranka mladih – zeleni Evrope

Država mora ohraniti lastništvo nad infrastrukturo in v strateških panogah ter vzpostaviti učinkovit sistem vodenja in upravljanja, pravijo. So proti privatizaciji zdravstva in zdravstvenih zavodov. NLB naj poišče strateškega partnerja, vendar mora ostati v večinski slovenski lasti.

Stranka slovenskega naroda

Privatizaciji nasprotujejo. Zavedajo se močno izraženega interesa po dokončnem plenjenju vsega družbenega premoženja, ki poleg stabilnih delovnih mest in osnovnih dobrin, nujnih za preživetje (voda, energija, zdravstvo, telekomunikacije, prometna infrastruktura ...), skrbi tudi za socialno vzdržnost naše družbe.

Stranka za trajnostni razvoj Slovenije – TRS

Zavzemajo se za odprodajo državnih deležev v dejavnostih, ki so nasprotne načelom trajnostnega razvoja. Vztrajajo pa pri državnem lastništvu v ključnih dejavnostih za razvoj družbe kot celote – sem spadajo naravni viri, infrastruktura, banke, strateške gospodarske panoge.

Zeleni Slovenije

Država mora ostati lastnik ali pomemben solastnik gospodarskih subjektov na področju energetike ter prometnih poti in ene banke, navajajo. Med strateškimi prioritetami na področju državnega lastništva so tudi kmetijska zemljišča, voda in gozdovi. Glede bank sicer menijo, da čas za prodajo trenutno zaradi nižje tržne vrednosti ni primeren.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

 

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

galiot
25. 11. 2011 17.18
Vsi ti akterji so že zdavnaj imeli priložnost speljati te stvari,pa ni bilo nič iz tega.Zdaj pa spet poslušamo iste pravljice.Pred vsakimi volitvami je iso,po volitvah se prilimajo na stolčke in to je vse kar so nam do sedaj ponudili ,nič in še enkrat nič...
User755266
24. 11. 2011 23.54
+2
JAZ SEM TAKOJ ZA PRIVATIZIRANJE SLOVENSKEGA "ZUNANJEGA DOLGA"...TUDI, ČE GA KOMU, PRODAMO Z NEKAJ DISCOUNT-a...BOMO PAČ KASNEJE MALO VEČ KREDITOV NAJELI, PA SE BO SPET VSE ZRAVNALO...PONUDBO O ODPRODAJI BI PA OBJAVIL V KAKŠNE SEVERNO-KOREJSKEM -SAJ SAM ŠE UNE LAHKO, MORDA, NATEG.....
User474588
24. 11. 2011 19.29
+0
A JE ŠE KAJ OSTALO ZA PRIHVATIZIRAT.RDEČKOTI SO BILI NEPREMOČLJIVI V TEJ BRAMŽI.
User701559
24. 11. 2011 15.39
+6
Najprej pobrat vsem Jankovićem kar so si tujega privatizirali.
User16680
24. 11. 2011 15.30
+4
Ni mi jasn, zakaj SDS, ZARES, LDS sploh odgovarjajo na ta vprašanja. Edino vprašanje na katerega bi lahko odgovorili je: zakaj tega niso storili? To je enako kot, da te delodajlec odpusti, ker nisi dobro opravljal svojega dela ti se pa nato drugi dan spet prijaviš na njegov razpis za isto prosto delovno mesto. Le kaj bi si delodajalec mislil o tebi, verjetno, da si zrel za obisk kakšne ustanove. Enako si jaz mislim o teh treh strankah.
User16680
24. 11. 2011 18.51
-1
Pri SDS je zadnji S odveč, moja napaka pač;)
User600700
23. 11. 2011 20.50
+4
Pred volitvami leta 2004 so JANEZ JANŠA, Andrej BAJUK, Lojze Peterle in ostali postopači iz desnice prodajali isto MANTRO, namreč prišel bo v Slovenijo svež tuj kapital. In od VSEH zgodb je bila samo zgodba SIJ-a delno resnična in je država res dobila kapital iz tujine oz Rusije. VSE OSTALE ZGODBE OD Istrabenza, Merkatorja ,Pivovarne Laško, MIP-a, Dela, Merkurja, Uniona, Fructala,Večera, Splošne plovbe in tako naprej so SDS-ove,NSI-jeve in SLS-ove zgodbe o prodaji državnih podjetij BARABAM BREZ PREBITE PARE katerim je bil skupni imenovalec to, da so si bili zelo dobri z tedanjim predsednikom vlade. ZATO pa imamo tako *kot ga imamo.
User510025
24. 11. 2011 10.13
+3
DEMOS je začel z razprodajo, zaključil pa Janša z bombončki tajkunom, kdaj so ti nastali? 2004-2008 so se najbolj popitali...nikoli več belih uši ki delajo za tajkune in pope.
User463050
23. 11. 2011 16.27
+3
Država bi morala prodati ljubljansko banko ki je kriva za tajkunske kredite skupaj z *upravo in z iztrženim denarjem odkupiti Mercator.
User761137
23. 11. 2011 14.22
-5
Privatizacija ne sme biti stvar čustev, ampak ekonomsko utemeljena odločitev in trenutno je edino gospodarna odločitev prodaja, kajti čez eno leto naša "srebrnina" ne bo vredna niti toliko kot savski pesek. Če bi poslušali Bajuka in prodali državna podjetja taktat, ko so na borzi dosegala najvišje možne cene in je bilo zanje tudi realno povpraševanje, bi še danes naši prilivi v proračun zadostovali za tekočo porabo, ker nebi odpisovali nevrnjenih kreditov in vplačevali dokapitalizacij v naše banke (vreče brez dna). Danes se je za prodajo potrebno zelo, zelo potruditi in tudi cene so že skoraj nesprejemljive, jutri, ko bodo prodajali vsi, bo potrebno rešitelju teh zavoženih (zakreditiranih) podjetij še kaj doplačati, da jih bodo pripravljeni reševati.
User600700
23. 11. 2011 20.51
+4
dej ne bluzori Bajuk in njegovi so dobili kupca iz tujine za eno samo podjetje pa še to je šlo za piškavih 128 mega € to je bila Slovenska industrija Jekla.
User510025
24. 11. 2011 10.14
+4
Bajuk je bil večino mandata pijan tako da mu ni niti za zamerit.
nekdo17
23. 11. 2011 13.40
+4
(Skoraj) vse tu navedene stranke bi rade istočasno "stisnile in prdnile". Ljubčki moji, to pa vendar ne gre!
User542719
23. 11. 2011 12.44
+11
Krasti sproti in manj - ali občasno in več naenkrat - to je vprašanje, ki si ga zastavlja elita...
User776777
23. 11. 2011 12.43
-2
stop privatizaciji, ravno to hoce Jansa naresti, to je to kar zelijo nemci privatizirati vse kar imamo, koncni rezultat je da so lastniki nase drzave, STOP !
User510025
24. 11. 2011 10.15
+3
Janša še sam ne ve kaj bi moral narediti, on se uči previjat Črtomirja.
AlternativeFacts
23. 11. 2011 12.32
+7
Recimo da NLB kupi Goldman-Sachs in se odloči,da bo vsako leto banko dokapitaliziral za 2 milijardi €.Slovenija kot 25% lastnik,bi morala.če bi hotela ohraniti ta delež,vplačati torej 25% zneska.Kar bi vsako leto naneslo koliko?....Če je problem državnih podjetji,da je država slab lastnik lastnik,država oziroma politika,katera nastavlja kadre v ta državna podjetja,potem se moramo rešiti teh politikov,ter jih kazensko preganjati za povzročeno škodo.Zgleda,da je bila ta povzročena namerno,ker tako veselo ponavljajo kako je država slab lastnik.
User600700
23. 11. 2011 20.54
+0
ma ja saj jih je janša zato take nastavil, ostali pa to ponavljajo. Glih primer NLB-ja si omenil - ZAKAJ je moral oditi Draško Veselinovič ???? A mogoče zato ker je na ič ali pa mogoče zato ker je razkrinkal " radnje " nekaterih bivših vladarjev ali pa zaradi obojega ??
User568063
23. 11. 2011 12.24
+3
Jaz sem tudi za za ohranitev kakovostnega javnega zdravstvenega in socialnega ter pokojninskega sistema.
User715344
23. 11. 2011 12.20
+8
Ma te prosim kakšna privatizacija.....n sej se vidi kam so prišla podjetja z privatizacijo.... Vegrad, SCT... ja prav vse kar so privatiziralo je propadlo... klinc pa privat lastniki....
User510025
24. 11. 2011 10.16
-2
DEMOSOVCE pozaprt, ki so začeli z to štalo 91-tega.
KARENTIP
23. 11. 2011 11.49
+0
Skupni imenovalec vseh je: prodati, kar se prodati splača in obdržati kontrolni delež v strateških naložbah! Zakaj se sploh kregajo na soočenjih, če isto mislijo? Aja, morda zato, ker bo prodajalec imel nekaj od prodaje!
CtrlDelete
23. 11. 2011 11.48
+0
Končno en dober članek!