Po prespani noči po volitvah se že začenjajo analize rezultatov, sestavljanje koalicije, vlade.
Zmagovalec volitev Miro Cerar je bil gost v oddaji 24UR. Na vprašanje, kako bo obvladoval lobije in apetite, je odgovoril, da je to stvar prihodnje vlade. ''Uveljavili bomo več pravne države in počistili korupcijo, to je naša temeljna naloga, sicer ne bomo naredili nič,'' je bil jasen Cerar.
Kdo bi bil v vladi?
Cerar še ne govori na glas o svojih načrtih, kako bi sestavil koalicijo, nedvomno pa si prizadeva za čim širšo koalicijo. Že je napovedal, da se bo pogovarjal z vsemi, razen s SDS.
V pogovoru v oddaji 24UR je potrdil, da bi za svojo stranko ohranil vsaj finančni resor, ki je poleg gospodarskega, trenutno eden ključnih.
Na vprašanje voditeljice Petre Kerčmar, ali je kandidatka za finančno ministrico Milojka Kolar, državna sekretarka v času Drnovškove vlade, je Cerar v oddaji 24UR odgovoril, da je res pomagala pri finančnem programu stranke in da je kompetentna, ampak da obstaja kar nekaj kandidatov za ta resor. Med drugim se omenja več imen: od Janeza Potočnika, Mitje Gasparija do Mojimirja Mraka.
Se po volitvah takoj pozabi?
Za finančno ministrstvo bi se lahko potegovala tudi Alenka Bratušek, če bi Cerar z njo sodeloval v koaliciji. A Bratuškova je bila do Cerarja v kampanji zelo ostra. Cerar je komentiral, da bo ''počakal, da se bo z njo srečal''. Glede ostrosti kampanje in kratkega spomina po volitvah pa je dejal, da so imeli tudi mediji precej oster pristop.
''Treba je biti zrel. Politika terja, da se posvečaš interesom državljanom. Tisto, kar je možno spregledati, pač v predvolilnih bojih se zgodi marsikaj, je treba pustiti ob strani, a opozoriti, da se se to ne sme ponoviti. To je pristop, ki ga bomo uveljavili. Moramo namreč vzpostaviti čvrsto vlado, ki bo Slovenijo popeljala iz krize,'' je pojasnil Cerar.
Za Bratuškovo se sicer tudi omenja, da bi predvsem želela mesto evropske komisarke, za katerega pa naj bi bil Cerar že odločen. Če bo v vladi tudi Karl Erjavec, bi najraje ostal na zunanjem ministrstvu, s katerim pa se spogleduje tudi Cerarjev Milan Brglez. Bojan Dobovšek pa naj bi ciljal na notranje ministrstvo.
Kaj pa privatizacija?
Vroča tema je tudi privatizacija. Zaradi sklepa vlade Alenke Bratušek, da jo zamrzne, naj bi nastalo do 130 milijonov evrov škode. Kdo bi moral odgovarjati? ''To bomo začeli ugotavljati, ko bomo imeli podatke, ko bomo dobili vpogled. Odgovornost sega tudi do Alenke Bratušek, a ugotoviti je treba, ali je bila usodna. Domnevam, da ne,'' je razložil Cerar. Kerčmarjeva pa je nadaljevala, da torej že vidi dosedanjo premierko v svoji vladi. ’’Nisem tega rekel. Rekel sem le, da se bom pogovarjal.’’
Voditelj Jani Muhič je vprašal, če bi bil pripravljen sodelovati tudi z Novo Slovenijo? Cerar je dejal, da se bodo pogovarjali tudi s predsednico NSi Ljudmilo Novak.
Cerar zagovarja ''nadzorovano pametno privatizacijo'' in pri tem meni, da bodo morali z vsemi iskati kompromise.
Pojasnil je, da ''nadzorovana privatizacija'' pomeni, da ne prodamo temeljnih infrastrukturnih delov podjetij, kot sta Slovenske železnice, Luka Koper. ''Vse ostalo pa gre lahko v prodajo. Ne gre le za ceno, ampak tudi socialne elemente. Treba je preprečiti korupcijska tveganja, dober primer je Helios.'' Dokazati je treba tudi to, da je država lahko dober lastnik, je dodal Cerar.
Glede zamrznitve privatizacije je še dejal, da je treba takoj preveriti, ali gre za oškodovanje, če sklep krši pravo. Če da, je treba takoj dokončati postopke, je povedal Cerar.
KOMENTARJI (1262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.