Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je začel opolnoči in se bo končal jutri ob 19. uri, danes do 19. ure prejela 29 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka.
Za 25 obvestil je bilo že ob sprejemu ugotovljeno, da ne gre za kršitev volilnega molka oz. da je šlo za zadevo, ki jo Inšpektorat RS za notranje zadeve že obravnava.
Inšpektorat tako obravnava štiri zadeve, povezane z domnevnim kršenjem volilnega molka: dve se nanašata na predvajanje oddaje na televiziji, ena na objavo na spletnem portalu in ena na objavo sporne vsebine v aplikaciji na mobilnih telefonih.
Kakšne so globe?
Natančno ob polnoči se je pred nedeljskim drugim krogom volitev predsednika republike uradno zaključila volilna kampanja. Začel je veljati volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko bodo zaprli vsa volišča po državi.
Volilna kampanja se mora namreč v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji zaključiti najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov.
Za volilno kampanjo tako štejejo propaganda v medijih in elektronskih publikacijah, propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev, nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov, objavljanje videospotov oziroma oglasov ter pozivanje volivcev, koga naj volijo.
Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 700 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 150 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje in od 150 do 400 evrov za posameznika.