Natančno ob polnoči se je pred nedeljskimi volitvami predsednika republike uradno zaključila volilna kampanja. Začel je veljati volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi.
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka do 19. ure danes prejela devet obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka, je zapisano na spletni strani ministrstva. Večina se nanaša na deljenje letakov.
Za dve obvestili so takoj ugotovili, da ne gre za kršitev volilnega molka. Inšpektorat za notranje zadeve tako na osnovi prejetih obvestil obravnava sedem zadev.
Volilna kampanja, ki se je začela 22. septembra, se mora namreč v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji zaključiti najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov.
Za volilno kampanjo tako štejejo propaganda v medijih in elektronskih publikacijah, propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev, nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov, objavljanje videospotov oziroma oglasov ter pozivanje volivcev, koga naj volijo.
Na ministrstvu za notranje zadeve bo delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka.
Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 700 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 150 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje in od 150 do 400 evrov za posameznika.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.