Do 22.15 je Državna volilna komisija (DVK) preštela dobrih 99,93 odstotkov glasovnic in Janez Cigler Kralj je po trenutno preštetih glasovih prejel 4,35 odstotka glasov. Svoj glas je zanj po doslej preštetih glasovnicah oddalo 37.423 volivcev in volivk. Po delno preštetih glasovnicah je bila volilna udeležba 51,06-odstotna.
Če bo takšen rezultat obveljal, se bo uvrstil na šesto, predzadnje mesto med sedmimi kandidati.
Cigler Kralj sicer po javnomnenjskih raziskavah ni bil nikoli blizu preboju v drugi krog. Po zadnji javnomnenjski raziskavi Mediane se je uvrščal na 5. mesto med presedniškimi kandidati, dobil pa naj bi slabih sedem odstotkov podpore, kar je praktično identičen rezultat, kot ga je na DZ volitvah dosegla Nova Slovenija. Bo pa zanj velik uspeh tudi, če preseže rezultat svoje strankarske kolegice Ljudmile Novak, ki je na predsedniških volitvah pred petimi leti prejela natanko 7,24 odstotka glasov.
'Volivci desne sredine so se odločili za taktično glasovanje'
Vzdušje v njegovem štabu pa je bilo ob začetku štetja glasov zadržano, a pretiranega razočaranja nad delnimi izidi ni pokazal. "Volilni rezultat je odraz tega, da so se volivci desne sredine odločili za taktično glasovanje. To smo kdaj v preteklosti že videli in na nek način so sledili signalom tekmeca, ki je bil močan, dober kandidat in je hkrati uspel prepričati ljudi, da naj taktično glasujejo v prvem krogu zanj," je dejal.
Sam pa je zadovoljen, da je "v volilno kampanjo prinesel teme, ki jih drugi niso". "In še nekaj, ni se mi bilo treba in tudi v prihodnje se mi ne bo treba odpovedati svojim stališčem in svoji identiteti ob tem, ko bomo delali skupaj nove politične korake," je še poudaril.
Ob Cigler Kralju so se sicer v štabu poleg predsednika NSi Mateja Tonina zbrali tudi popredsednica stranke Vida Čadonič Špelič, poslanec Jernej Vrtovec in drugi poslanci, člani stranke in podporniki. Cigler Kralj se je zahvalil vsem volivkam in volivcem, ki so na predsedniških volitvah svoj glas namenili njemu, pa tudi svoji ženi Klavdiji in otrokoma. "Brez njih ne bi zmogel take intenzivne tekme, kmalu po izrazito intenzivnem ministrovanju in živahnem začetku mandata v Državnem zboru," je poudaril.
Zahvalil se je tudi svoji ekipi, s katero so, kot pravi, "pustili srce na igrišču". "Ključno je, da smo Novo Slovenijo v tej kampanji povezali. Hvaležen sem za podporo tako prvega predsednika osamosvojitvene vlade, Lojzeta Peterleta. Hvaležen sem za podporo nekdanje predsednice stranke Ljudmile Novak in pa predsednika Mateja Tonina. V tem trikotniku gremo zdaj povezani, okrepljeni, v novo kampanjo za lokalne volitve, ki so za Slovenijo izjemno pomembne," je dejal.
Tonin: Cilj, da je NSi in njene vrednote slišana, smo dosegli
Predsednik stranke NSi Matej Tonin je v prvi izjavi po prešteti večini glasov v prvem krogu predsedniških volitev dejal, da so cilj, da se v kampanji sliši glas njihovega kandidata Janeza Ciglerja Kralja, stranke NSi in njenih vrednot, dosegli. Kampanja je po njegovi oceni prispevala tudi k vidnosti, trdnosti in stabilnosti stranke. Tonin se je zahvalil vsem volivcem, ki so glas namenili Janezu Ciglerju Kralju in vrednotam, ki jih on predstavlja. "S kandidaturo smo predvsem ljudem želeli dati možnost, da dajo tem vrednotam svoj glas in tukaj se lahko Janezu zgolj zahvalim, da se je dal na razpolago in da je to kampanjo odlično oddelal," je povedal.
Ponovil je besede Ciglerja Kralja, da rezultat potrjuje, da so s svojim kandidatom omogočili več izbire na desni sredini. "V ničemer nismo ogrozili drugega kroga za desno sredino, tukaj smo izpolnili točno tisto, kar smo govorili, ljudem dali možnost izbire in povečali možnost desnosredinskemu kandidatu za končno zmago," meni Tonin. Dodal je, da je bila zaradi Ciglerja Kralja tudi udeležba na desni sredini večja.
S kandidaturo svojega kandidata so po Toninovih besedah Sloveniji želeli dati možnost, da se izreče o vrednotah, na katerih je zrasla in bo tudi v prihodnosti stala, ter pokazati, da ima NSi "kompetentne, energične in sposobne kadre".
Cigler Kralju so volivci namenili manj glasov kot jih je dobila NSi na zadnjih parlamentarnih volitvah. Po preštetih 99 odstotkih glasovnic je dobil 4,35 odstotka glasov, pristal pa je na predzadnjem mestu. Tonin meni, da moč stranki ne slabi, saj se je NSi v javnomnenjskih raziskavah v zadnjem tednu krepila, kar je dober obet pred lokalnimi volitvami.
Po besedah glavnega tajnika NSi Roberta Ilca so se kot stranka v kampanjo podali z namenom, da bi razširili demokratično izbiro, da so ljudje imeli možnost izbrati kandidata s svojimi vrednotami. "Veliko ljudi se je namreč pred tem obrnilo na nas, da nimajo svojega kandidata in stranka je s tem ponudila novo izbiro," je dejal.
Na volišču Cigler Kralj še optimističen
Sicer pa je predsedniški kandidat NSi in poslanec te stranke Cigler Kralj svoj glas oddal na volišču v Komendi. "Predčasne volitve kažejo na to, da bo nekaj večja udeležba. Upam, da bo res večja in da bodo ljudje vzeli odločitev v svoje roke," je ob oddaji glasu poudaril Cigler Kralj, ki je na volišče prišel z ženo. Preostanek dneva do zaprtja volišč je preživel mirno in obkrožen z družino.
Volivci danes na sedmih predsedniških v zgodovini samostojne države izbirajo novega predsednika ali predsednico republike. Med 7. in 19. uro je v Sloveniji odprtih 2999 rednih volišč in 88 volišč omnia. 30 volišč je odprtih v tujini.
Na predsedniških volitvah so kandidirali skupni kandidat SD in Gibanja Svoboda, evropski poslanec Milan Brglez, poslanec SDS Anže Logar, ki kandidira s podpisi volivcev ter izraženo podporo SDS in SLS, Janez Cigler Kralj, poslanec in kandidat NSi, poslanec in kandidat Levice Miha Kordiš, odvetnica Nataša Pirc Musar, ki kandidira s podpisi volivcev ter izraženo podporo Piratske stranke in Stranke mladih – Zeleni Evrope, kandidat Vesne in skupine volivcev, župan Kočevja Vladimir Prebilič ter kandidatka stranke Resni.ca in skupine volivcev, ginekologinja Sabina Senčar.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.