Strokovnjak za komuniciranje in marketing Miro Kline pravi, da je navdušen nad tem, da je veliko zanimanje za volitve, "saj bodo potem tudi rezultati takšni, kot jih Slovenija potrebuje". Navdušenje s samim soočenjem pa je manjše, saj meni, da je bilo odprtih preveč "napačnih tem". "Preveč je bilo preteklosti in premalo prihodnosti". Še vedno pa ostaja presenečen, ker je zanimanje precej večje, kot je bilo pred tremi ali štirimi leti.
Tudi ekonomist Simon Mastnak pravi, da je bil spektakel med soočenjem na višji ravni, kot pa so bile same teme. Na koncu so bile teme bolj relevantne, pravi, saj so kandidati govorili tudi o prodaji državnega premoženja in prihodnosti evra, kar je "ključno za prihodnost vseh državljanov", meni Mastnak.
Povedal je tudi, da bomo na čelu prihodnje vlade potrebovali zelo močno avtoriteto z jasno vizijo o prihodnosti Slovenije. "Mislim, da nas čakajo težke reforme, ki bodo od ljudi zahtevale, da se odrečejo določenim pravicam, na katere so bili navajeni zadnjih dvajset let. Da bi ljudje to sprejeli, pa potrebujejo jasna zagotovila, da denar, ki bo na ta način privarčevan, ne bo porabljen za dokapitalizacije NLB in tako za vedno zapravljen, po drugi strani pa bodo morali osebi, ki bo reforme predlagala, verjeti, da bo delala v dobro vseh državljanov in ne samo neke politične elite, kot je bilo to do zdaj," je prepričan Mastnak.
'Upam, da se pri sebi zavedajo težkega položaja Slovenije'
Na vprašanje, ali se mu zdi, da se glavni kandidati za premierja tega zavedajo, pa je odgovoril, da upa, da se vsaj pri sebi zavedajo težkega položaja, v katerem se je znašla Slovenija. Predvsem se mu zdi, da glede evra niso bili dovolj prepričljivi. "Ključen odgovor v soočenju je bil, da bo evro obstal in gremo naprej," je povzel, pri tem pa opozoril, da zadeva ni tako preprosta. "Predvsem pri levi opciji, pri gospodu Pahorju imam večkrat občutek, da je v vlogi človeka, ki pada iz 20. nadstropja in pri 10. ugotavlja, da je še vse v redu in gleda tiste v tretjem nadstropju in reče, ti so šele v problemih, čeprav so oni na terasi in kadijo," dodaja Mastnak.
Kline pa je ocenil, da je bil Virant včeraj sproščen in je "tako kot Pahor sproščeno in učinkovito komuniciral, a ko ga drugič ali tretjič poslušaš, pa ugotoviš, da je govoril zelo nejasne, nebulozne stvari, kar je seveda škoda". Je pa verjetno s čustvi prepričal veliko število ljudi, še meni Kline.
Poteza Janeza Janše, ki je šele praktično zadnji dan volilnega boja pokazal dokumente o nakupih svojih nepremičnin, je po mnenju Klineta strateško zelo dobra, saj bo to težko preverjati in mu to ne bo več škodilo. Pri tem pa Kline opozarja na nekaj drugega. Meni, da imata Pahor in Janša isti problem. "Polovico stvari izpeljeta prav, drugo pa narobe. En se lepo nasmehne in potem sproščeno pove, vendar pa pri tem nima globine in mu zmanjka argumentov in dobrih idej. Janša, ki se mu vidi, da ima daljšo kilometrino, ima veliko za povedati, vendar pa vse pove brez žara in brez pravih poudarkov, zaradi česar mu ljudje ne morejo slediti. To je tako, kot da bi nekdo pisal stavke, pa bi jih pisal brez vejic, pik in drugih ločil," je ocenil.
Bi leva vlada kadrovala politično?
Na vprašanje, kaj bi desna vlada, ki je glede na javnomnenjske raziskave najbolj verjetna, pomenila za slovensko gospodarstvo, je odgovoril, da obstaja velika uganka. To je predvsem vloga stranke SLS v tej koaliciji. Njihov program bi lahko predstavljal tri korake nazaj pri zaščiti nacionalnih interesov in prodaje državnega premoženja za vsako ceno. "Spomnimo se na zadnje, ko je bila ta opcija na oblasti, je ravno SLS preprečila prodajo Telekoma in to po ceni, ki bi bila za današnje razmere visoka, in če bodo imeli spet takšno besedo, da bodo močni z majhno večino, potem je vse mogoče. Sicer pa lahko takšna vlade, zame osebno, prinese lepo prihodnost, saj govorijo o prodaji državnega premoženja, večji svobodi za podjetniške ideje, manjka pa mi v tej smeri vizija," pravi Mastnak.
Boji pa se morebitne leve vlade. To pa zato, ker bo najverjetneje na njenem čelu Janković, ki je po njegovih besedah v kampanji s svojimi izjavami pokazal, da si predstavlja, da bo njegova funkcija nekakšnega predsednika uprave Slovenije in bo podjetjem določal, katera podjetja bodo morala prevzemati in koga zaposlovati. "In to je, mislim, da spet tri korake nazaj od tega, kjer smo zdaj. Menim, da je umik politike iz gospodarstva prava stvar in ne obratno, na žalost pa vidim, da leva opcija prinaša ravno to," zaključuje.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.