Voditeljica jih je takoj izzvala. Zakaj menite, da bi ljudje zaupali ravno vam?
Pahor: V najhujših časih je domovino varno vodil skozi čeri. Ne zaradi stranke ali sebe, ampak za domovino. Zato prosi za vnovično zaupanje.
Janša: Voli se program, ni vse odvisno od mandatarja.
Janković: Ima dobro ekipo in program. Zna delati timsko in učinkovito.
Virant: Želi narediti nekaj za državo, ima pa tudi dobro ekipo.
In konkretno: kako naj ljudje zaupajo Jankoviću, če pa je trdil, da s podjetjem Electa nima nič, nato pa se je izkazalo, da to ne drži? Zakaj je prikrival, da je lastnik hiše, v kateri živi njegov sin? Janković znova pravi, da ima čisto vest. Ves čas sem govoril, da sem Electo prodal in da so mi dolžni plačati, pravi Janković. Zakaj ni prepisal hiše na sina? Jankoviću se to ne zdi problematično.
Pahor je odgovarjal na vprašanje, zakaj je ščitil Gregorja Golobiča, ko je lagal o svojem lastniškem deležu v podjetju Ultra, ki je sodelovalo z državo? Če Pahor meni, da je v tem primeru šlo za napako in ne laž, kaj je potem za Pahorja laž? Pahor je pretehtal zadeve in se odločil, da bo na sebe prevzel odgovornost. "To je odgovorno ravnanje predsednika vlade,“ je dejal. "Šlo je za napako in laž. Ne prvo v politiki. Tudi jaz ne morem trditi, da se nikoli nisem zlagal," je dodal.
Ali se bo Janša opravičil predsedniku države Danilu Türku zaradi dokumentov v aferi Velikovec? Janša prek ovinkov odgovarja, da se ne namerava opravičiti za ta primer.
Kaj pa Virant? Odgovarjal je na vprašanje o aferi nadomestilo. Še naprej opozarja, da ni storil ničesar nezakonitega. Opozarja, da je poravnal svoj dolg in da ima visoke standarde delovanja, katerih se bo držal še naprej.
Kje bomo našli denar?
In kako bodo ti ljudje postavili našo državo na noge? Razrez javnofinančnega stanja Slovenije: 16,2 milijarde smo zadolženi, obresti na kredite se povečujejo – čez 600 milijonov letos, prav zdaj smo se zadolžili za 1,2 milijarde, banke so v tujini zadolžene za 10 milijard, v prihodnjih dveh letih zapade 5 milijard evrov dolga bank. Trend zadolževanja se povečuje … Kako naprej? Kje torej privarčevati?
Koliko bo Janša skrčil javno porabo in na čigav račun? Pravi, da bomo morali povsod varčevati. "Za deset odstotkov, povsod," poudarja. Naslednje leto bomo morali privarčevati najmanj 500 milijonov. Tudi pri funkcionarskih plačah. Zmanjševali bi tudi število ministrstev, združevali bi tudi urade in podobno.
Janković stavi na mehko odpuščanje, ključna so tudi nova dela, ob tem pa sta reforma trga dela in pokojninska reforma nujni.
Pahor pravi, da so predlagali interventni zakon, katerega še usklajujejo s sindikati. Ne računa na veliko privarčevanega denarja, a meni, da bo to dobra popotnica za naprej.
Voditeljica je predstavila izračune, po katerih je treba nemudoma privarčevati od 500 do 600 milijonov evrov. Kako bi se to dalo narediti? Virant je predstavil konkretne izračune.
Do kdaj se bomo zadolževali? Kdaj se bomo rešili kreditov? Kaj, če se bo treba še dodatno zadolževati? Janković stavi na nova delovna mesta. Treba je tudi črpati evropska sredstva. Pahor pravi, da črpamo evropska sredstva. Dodaja pa tudi, da vlagajo v znanost in tehnologijo. Opozarja, da so nekatere stranke onemogočale sprejem kriznih ukrepov, in sicer reform. Pri tem namiguje na Janšo, ki mu ne ostane dolžan. "Ni je stvari, ki je Pahor ne zna razložiti in obljubiti," mu Janša odgovarja.
Virant bi varčeval pri oboroževanju naše države. "Časi so takšni, da je preživetje ljudi bolj pomembno kot pa orožje," pravi.
Kako se bodo pogajali s sindikati?
Janković pravi, da se bo s sindikati pogovarjal tako, kot se je v času, ko je vodil Mercator in zdaj občino. Zagovarja pokojninsko reformo, ki jo je predlagala Pahorjeva vlada.
Pahor našteva konkretne korake, ki so potrebni za dobro naše države. Pokojninska reforma, delo na črno in drugo. Janša mu odgovarja, da ni pametno vsakega ukrepa poimenovati kot reformo. Pravi, da Pahorjeva vlada ni pozvala SDS k nobenemu usklajevanju. Omenil je, da se referendumov, ki bi se mu lahko zgodili s strani sindikatov, ne boji. "Bolje je, da ljudje, če so nezadovoljni s kakšnim zakonom, zbirajo podpise, kot pa da zažigajo avtomobile in trgovine, kot se to dogaja v Grčiji in drugje," je dodal.
Janković pravi, da Janša pozablja, kako je ravnal s sindikati, ko je bil na oblasti. Sam zagovarja pogovor in socialni dialog.
Virant opozarja, da je treba graditi na zaupanju. Če tega ni, se lahko vse podre. Govoril je iz svojih izkušenj, ko se je pogajal s sindikati javnega sektorja. Poudarja, da je treba po volitvah nemudoma zavihati rokave in začeti socialni dialog. "Na koncu se da vedno najti razumen kompromis," je še dodal Virant.
Kje so delovna mesta?
Janković opozarja, da imamo v Sloveniji veliko uspešnih podjetij. Treba je delati, biti uspešen, tako tudi sindikati ne bodo šli na cesto, saj za to ne bo razlogov, dodaja.
Janša pravi, da je treba gospodarstvu dati manevrski prostor, prav tako ga je tudi treba razbremeniti. Kajti vlada ne ustvarja delovnih mest, gospodarstvo pa jih, pravi Janša. Na vprašanje, kako si razlaga, da ga je podprl Boško Šrot. "Isto, kot če bi me podprl Vlado Miheljak," je dodal.
Pahor pravi, da bodo jutri podpisali dogovor o gradnji hidroelektrarne na spodnji Savi, ki bo prinesel nova delovna mesta. Pahor je tako požel val navdušenja v studiu. Pahorju je zaploskal tudi Janković.
Virant pravi, da je pomembno, da diplomacija odpira vrata gospodarstvu.
Kaj pa zunanja politika?
Janković bi to področje prepustil predsedniku države Türku.
Kako do tujih investicij? Janša pravi, da jih ne bo, če bo stanje ostalo takšno, kot je. V takšnih pogojih gospodarstvo ne bo uspevalo, zato pa tudi ne bo tujih investicij.
Preberite tudi: Ministrska ekipa? Kdo bo vodil državo?
Zadnje soočenje 1. decembra na POP TV
Vsa predvolilna soočenja si lahko volivci ogledajo tudi na VOYO in na spletni strani 24ur.com v rubriki Volitve. Aktualno volilno dogajanje, volilne programe, kakšna je volja volivcev in kam se nagiba tehtnica, lahko spremljate tudi v dnevnih oddajah 24UR in v nedeljskem TV Klubu. Prav tako na spletni strani 24ur.com, in sicer v rubriki Volitve.
Preberite tudi: Kako je potekalo prvo soočenje?
Kako pa drugo? Ali res obstajata dve pravni državi? in tudi V katero smer bi zmagovalec popeljal okoljsko in gospodarsko politiko?
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (2098)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.