Predsedniške volitve, ki so se vsaj na prvi pogled razpletle v prid Boruta Pahorja, ki pa z zbranim številom glasov nikakor ne more biti zadovoljen, zaposlujejo tudi tuje medije.
Nemški Focus piše, da je bila zmaga "Instagram predsednika", ki ima na tem družbenem omrežju že več kot 40.000 sledilcev, tesna, komiku Marjanu Šarcu, trenutnemu kamniškemu županu, pa je na volitvah uspel presenetljivo uspešen podvih. Izpostavljajo tudi, da ima predsednik v Sloveniji le malo pristojnosti in dodajajo, da slovensko gospodarstvo beleži zdravo rast.
Avstrijski Die Presse podobno kot avstrijska in nemška tiskovna agencija poudarjata, da je Pahorju uspelo ubraniti predsedniški stolček, da pa je Šarec jasnega favorita v zadnjih treh tednih precej stisnil v kot. Rezultat je bil presenetljivo tesen, pišejo. "Šarec je igral na karto anti-establišmenta in obljubljal korenite spremembe, tudi "menjavo generacij". Opazovalci so zato njegov nastop bolj videli kot kampanjo za parlamentarne volitve 2018," pravijo pri Die Presse in dodajajo, da sta na zadnjih in predzadnjih parlamentarnih volitvah pri nas zmagala politična novinca.
Avstrijski Wiener Zeitung izpostavlja, da je volilne neudeležba pri nas dosegla nov neslavni vrhunec. Glede same kampanje pa ocenjujejo, da se je obnašanje "pozitivnega populista" Pahorju tokrat vrnilo kot bumerang in mu skoraj spodneslo položaj. Izpostavljajo tudi pismo intelektualcev, ki so mu očitali otročje objave na Instagramu, in to, da naj bi položaj predsednika spremenil v vsebinsko prazno funkcijo. Prav s tem naj bi omogočil, da komik in nekdanji politični imitator Šarec postane resna alternativa. Tako je na koncu Šarec, ki ga je Slovenija še pred meseci poznala predvsem kot Serpetinška, na koncu poudarjal, da naloga predsednika ni, da zabava državljane.
Rezultat Marjana Šarca pa bo po njihovem zaposloval predvsem šefa SDS Janeza Janšo, ki si je želel, da bi zmaga na predsedniških, Šarca izločila iz boja na parlamentarnih volitvah.
New York Times piše, da so bile predsedniške volitve pravzaprav generalka pred državnozborskimi volitvami, ki bodo prihodnje leto in kjer naj bi se bitka bila predvsem med šefom opozicije Janezom Janšo in šefom SD Dejanom Židanom. Kot pišejo, populisti na moči pridobivajo tudi v Sloveniji, a trend niti slučajno ni tako močan kot v Veliki Britaniji, kjer so izglasovali brexit ali v Nemčiji, kjer je veliko pridobila Alternativa za Nemčijo. Izpostavljajo, da je Pahor močno zakoreninjen v tradicionalni strankarski sistem in je del evropske socialne demokracije vse od sesutja komunizma v tem delu Evrope. In prav to je bila voda na mlin Šarca, ki je pridobival v skladu s trendom, ki je že dlje časa viden po Evropi - naklonjenost volivcev pridobivajo "kandidati z obrobja" in novi obrazi.
Da je Pahorju uspelo ubraniti položaj piše tudi hrvaški dnevnik.hr, ki izpostavlja, da je staremu-novemu predsedniku že čestitala hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović. Prepričana je, da bosta krepila sodelovanje, prav tako ga je povabila na obisk v Zagreb.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.