"Gre za izjemno redko najdbo, tako za Izrael kot ves svet," je po poročanju časnika Jerusalem Post dejala arheologinja Lee Perry Gal. "Jajčne lupine so vedno zelo zanimive, a so dokaj pogosta najdba. Popolno jajce pa je resnično edinstveno. Med arheološkimi izkopavanji pogosteje najdemo antična nojeva jajca, ki se ohranijo zaradi debelejše lupine."
Jajce je po besedah arheologinje in vodje izkopavanj Alle Nagorsky tako dobro ohranjeno zaradi pogojev, v katerih je ležalo več stoletij. Našli so ga v greznici, na arheološkem najdišču, ki sega še v bizantinsko dobo. "Celo dandanes se jajca redko ohranijo. Neverjetno je pomisliti, da gre za 1000 let staro najdbo."
Ker je lupina nekoliko razpokana, je večina vsebine jajca stekla ven, v njem pa se je vseeno ohranil del rumenjaka, ki ga bodo v prihodnje podrobno preučili. Ko so jajce odstranili iz arheološkega najdišča, se je dodatno razpokalo, a so ga kasneje v laboratoriju Izraelskega urada za starine IAA povrnili v prvotno stanje.
"Kokoši so v jugovzhodni Aziji udomačili pred približno 6000 leti, a kar nekaj časa je trajalo, da so jih vključili tudi v prehrano. Prej so jih uporabljali v druge namene, na primer za petelinje boje, veljale so za lepe živali, darovali so jih celo kraljem," je dodala Perry Galova. V poznejših stoletjih so postale pomemben del prehrane. Kokoši iz teh obdobij so bile po njenih besedah manjše kot dandanes.
Na istem mestu kot jajce so arheologi našli tudi druge predmete iz istega obdobja, med drugim tri lutke iz kosti.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.