Znanost in tehnologija

20 let 'lova' na neznana nebesna telesa v bližini Zemlje

Washington, 18. 08. 2018 08.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Nasin Center za študije objektov, ki potujejo blizu Zemlje, stopa v tretje desetletje. V tem času so v bližini našega planeta odkrili več kot 18.000 objektov - večinoma asteroidov in kometov. A povod za ustanovitev centra je bilo pravzaprav napačno interpretirano sporočilo, da nas bo zadel eden od asteroidov.

11. marca 1998 so astronomi po vsem svetu, ki se ukvarjajo z raziskovanjem nebesnih teles, še posebej asteroidov, prejeli nekoliko nenavadno in zastrašujoče sporočilo. "Novi podatki kažejo na to, da bi lahko nedavno odkriti asteroid z imenom 1997 XF11, premera skorajda kilometer, leta 2028 zadel Zemljo," se je glasilo. Poslano je bilo iz Središča za male planete (Minor Planet Center) v ameriški zvezni državi Massachusetts, kjer strokovnjaki preučujejo in določajo orbite asteroidom, pojasnjujejo v Nasi.

In čeprav je bilo sporočilo v prvi vrsti v želji po opazovanju gibanja asteroida in pridobivanju dodatnih informacij posredovano le manjši skupini znanstvenikov, se je novica kot blisk razširila po svetu. Številni mediji so v nepoznavanju astronomije Zemljo celo obsodili na pogubo.

Asteroid 4 Vesta je drugi največji asteroid v glavnem asteroidnem pasu s premerom 530 kilometrov.
Asteroid 4 Vesta je drugi največji asteroid v glavnem asteroidnem pasu s premerom 530 kilometrov. FOTO: AP

Na srečo se je izkazalo, da 1997 XF11 našega planeta nikoli sploh ni ogrožal. Ko so astronomi po daljšem opazovanju natančneje preučili njegovo orbito, je takratni vodja Nasine skupine za študije premikov znotraj našega Osončja Don Yeomans skupaj s kolegom Paulom Chodasom sklenil drugače. "Napovedi in predvidevanja so se izkazala za nemogoča," pravi Chodas, danes direktor Nasinega Centra za študije objektov, ki potujejo blizu Zemlje (Center for Near-Earth Object Studies - CNEOS), ki deluje znotraj Laboratorija za reaktivni pogon v Pasadeni. "Kljub temu pa nas še danes mnogi zaskrbljeni sprašujejo o možnostih trka tega asteroida z Zemljo," dodaja Chodas in zagotavlja, da pa resnično ni prav nobene možnosti, da XF11 zadane Zemljo; ne leta 2028 ne nadaljnjih 200 let.

Center za študije objektov, ki potujejo blizu Zemlje spada pod Nasin Laboratorij za reaktivni pogom (Jet Propulsion Laboratory - JPL), ki je sestavni del Urada za planetarno obrambo.

Da je vodja centra s tolikšno gotovostjo prepričan v to, se gre zahvaliti izključno izredno natančnim izračunom orbite, po kateri potuje asteroid. Te omogoča prav CNEOS, in sicer na podlagi podatkov o gibanju asteroidov in kometov, ki jim jih pošiljajo drugi centri za astronomijo z vsega sveta.

V zadnjih 20 letih so ti izračuni Nasi omogočili, da je na tem področju osvojila absolutno prvo mesto, sploh kar se tiče opazovanja in spremljanja gibanja nebesnih teles v bližini Zemlje.

"Zelo natančno lahko izračunamo orbite asteroidov in kometov, ter določimo njihovo trenutno pozicijo. Prav tako lahko izrišemo njihovo dosedanjo in nadaljnjo pot po zemljevidu našega Osončja, hkrati pa na podlagi tega ocenimo njihov vpliv na Zemljo," pojasnjuje Chodas. Vsi pridobljeni podatki jim tako omogočajo izris najbolj natančnega vesoljskega zemljevida, ki vključuje orbite še tako majhnih nebesnih teles.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

XF11 nakazal potrebo po natančnem izrisu vseh nebesnih 'nevarnosti'

Množični preplah in medijska megla, ki se je leta 1998 razbohotila okoli asteroida XF11 pa sta vodila do vsaj ene pozitivne posledice – pokazala se je namreč potreba tako po večji jasnosti v komuniciranju z javnostjo glede tovrstnih raziskav oziroma napovedi, hkrati pa po vzpostavitvi institucije, ki bi takšne podatke dodatno in zelo natančno preverjala.

Kot objekte oziroma nebesna telesa blizu Zemlje (angleško 'Near-Earth Objects' oziroma kar NEO-ti) štejemo asteroide in komete, ki se Soncu približajo na 195 milijonov kilometrov, Zemljini orbiti pa na 50 milijonov kilometrov.

Prvotna namera ameriške vesoljske agencije je sicer bila izpolnitev zahtev ameriškega kongresa iz leta 1998, da v roku desetih let odkrijejo in popišejo vsaj 90 odstotkov vseh nebesnih teles, premera najmanj kilometer, ki se približujejo Zemlji. Nasa je v želji po doseganju tega cilja takrat za sodelovanje zaprosila Laboratorij za reaktivni pogon. Ta je ustanovil nov urad, za katerega so načrtovali, da bo razpolagal s podatki opazovanj Središča za male planete glede gibanja asteroidov in kometov, hkrati pa usklajeval delo opazovalnih institucij znotraj ZDA ter sodeloval z ameriškimi zračnimi silami, je razbrati s spletne strani Nase.

Poleti 1998 je Nasa tako vzpostavila posebni program za opazovanje nebesnih teles v bližini Zemlje. Leta 2016 se je preimenoval v Center za študije objektov, ki potujejo blizu Zemlje (CNEOS), ki v sodelovanju z Uradom za koordinacijo planetarne obrambe (Planetary Defense Coordination Office – PDCO) deluje na sedežu Nase v Washingtonu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Že 20 let center tako velja za najpomembnejšo ustanovo za natačno določanje lokacije vseh znanih Zemlji-bližajočih-se objektov.

Predvidevanja bližnjih 'srečanj' in vplivov s sistemoma Sentry in Scout

Prvi in najpomembnejši korak pri ocenjevanju možne nevarnosti vpliva asteroida ali kometa na življenje na Zemlji, je ugotavljanje, ali bo njegova orbita sekala Zemljino. Nadalje strokovnjaki CNEOS-a skušajo ugotoviti, kako blizu Zemlje bo objekt dejansko prišel. V Laboratoriju za reaktivni pogon so uspeli zelo natančno določiti orbite vrsti nebesnih teles sicer še pred vzpostavitvijo CNEOS-a , s sodobnejšo opremo pa v zadnjih dveh desetletjih ponujajo še natančnejše ocene njihovih položajev in 'tirnic', po katerih se bodo gibala.

Ob splošni paniki, ki je svetovno javnost zajela ob (napačnih) napovedih trka asteroida XF11 1997 z Zemljo, se je pokazalo, kako zelo pomembno je tovrstne podatke, preden ti 'pricurljajo' v javnost, dodatno preveriti.

Observatoriji po vsem svetu s pomočjo digitalnih fotografij neba zaznavajo točke svetolobe, ki predstavljajo komet ali asteroid. Fotografije snemajo več dni, tednov, mesecev ali celo let zapored, o njihovem položaju - glede na statično ozadje zvezd - pa nato poročajo Središču za male planete. "Več meritev kot je opravljenih, bolje lahko napovemo njegovo nadaljnjo pot," pripoveduje član CNEOS-a Steve Chesley.

CNEOS vse pridobljene podatke nato preuči in zelo natančno izračuna orbito objekta, s tem pa napove njegovo predvideno gibanje v prihodnje, tudi za več let vnaprej. Hkrati raziskujejo tudi možen vpliv teh nebesnih teles na Zemljo, njihove lune in druge planete v okolici.

Na centru so v pomoč tovrstnemu raziskovanju razvili tudi poseben sistem, imenovan Sentry, ki se denimo osredotoča na iskanje vseh možnih objektov, ki bi v prihodnjih 100 letih lahko na kakršen koli način vplivali na naš planet. Pri tem uporablja najnovejše modele določanja orbit, razultate pa sproti objavlja kar na spletu, kjer se tudi shranjujejo. V večini primerov je verjetnost, da bodo ti objekti dejansko imeli vpliv na Zemljo sicer zelo majhna, v drugih primerih pa so ti objekti relativno majhni – velikosti manj kot 20 metrov. V tem primeru bi – tudi če bi prišli v Zemljino atmosfero – namreč skoraj zagotovo razpadli.

"Če pa Sentry vendarle zazna morebitne vplive, ki bi jih lahko določen objekt imel na naš planet, ga dodamo na 'seznam tveganj'. Znanstveniki ga nato obravnavajo oziroma proučujejo prednostno," pripoveduje Chesley, sicer tudi glavni razvijalec Sentry-ja. "V večini primerov dodatne meritve nato pokažejo, da objekt lahko odstranimo s seznama tveganj. Negotovosti na njegovi orbitalni poti je s tem namreč manj, prav tako se lahko izključi tudi številne potencialne vplive," dodaja strokovnjak.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V zadnjem času pa so v CNEOS-u razvil še sistem Scout (Izvidnik), ki zagotavlja skorajda takojšnje samodejne analize poti zadnjih odkritih objektov, še preden neodvisni observatoriji po svetu potrdijo njihovo odkritje. Scout tako ne samo da o zaznavi novega objekta obvesti astronome, pač pa podatke o njegovem morebitnem neposrednem vplivu na Zemljo pošlje tudi Uradu za koordinacijo planetarne obrambe. Zadnje tovrstno 'poročilo' je Scout denimo poslal za manjši asteroid, imenovan 2018 LA, ki bi lahko imel neposreden 'vpliv' na Bocvano.

Čas za še več 'lova'

Zahvaljujoč izdatnemu financiranju, ki ga Nasa v zadnjih letih namenja programu za raziskovanje Zemlji-bližajočih-se objektov, je trenutno znanih že več kot 18.000, v povprečju jih vsak teden na novo odkrijejo še dodatnih 40.

Center za študije objektov, ki potujejo blizu Zemlje (CNEOS) že 20 let napoveduje dosedanjo in nadaljnjo pot nebesnih teles ter ponuja najbolj zanesljivo oceno njihovega potencialnega vpliva na naš planet, vse pridobljene informacije pa nato posreduje tako astronavtom po svetu, kot tudi širši javnosti.

Čeprav je bil prvotni cilj kongresa iz leta 1998 že zdavnaj presežen in je bil v zadnjih 20 letih na področju odkrivanja in sledenja asteroidom in kometom dosežen izjemen napredek, pa delo CNEOS-a  na tem področju še zdaleč ni končano. Leta 2005 je ameriški kongres namreč začrtal še ambicioznejši cilj, ki predvideva da bi do leta 2020 odkrili 90 odstotkov objektov v okolici Zemlje, premera manj kot 140 metrov.

Ti manjši asteroidi sicer ne predstavljajo večje grožnje in se njihov morebiten vpliv na Zemljo ne bi odražal kot globalna katastrofa, bi pa njihov padec na naš planet lahko še zmeraj povzročil opustošenje na regionalni ravni, še posebej v bližini zelo naseljenih območij pa bi lahko terjal tudi številna življenja.

CNEOS zato še naprej venomer izboljšuje orodja za analize orbit in orodja za njihove slikovne in grafične predstavitve, hkrati pa ves čas posodablja svojo spletno stran, da le najhitreje astronomom in javnosti zagotovi najnovejše informacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Supervillain
24. 08. 2018 22.54
-11
In komentatorji spet bolj pametni kot NASA in strokovnjaki haha.Lp
antilevi?ar
23. 08. 2018 13.48
+31
Bla bla bla,.18000 zaznanih nebesnih teles, 30.000 satelitov,na destisoče kosov odpada,. vse to šiba z neverjetno hitrostjo, ampak čudežno ni trkov, ni nesreč, vse se sinhronizirano giblje-nisem vedel, da vsak kamen ima svoj gps. Vse leti in se giblje v "nečem kar ne obstaja", in vse te kante čudežno premagujejo temperaturna nihanja, čudežna gravitacija vse na zemlji drži prizemljeno, obenem je pa izbirčna še povrh,.očitno lune ne mara preveč,.našo atmosfero gravitacija tako močno drži, da jo ne posesa prostor kjer ni ničesar, zaradi gibanja žemlje 1600km/h vse tekočine se ne premaknejo niti za milimeter, z lahkoto pošiljamo sondo na sonce, ne moremo pa skozi termosfero in van alenov obroč, sama nasa trdi, da to morajo prej raziskat preden pošljejo ljudi gor. Buzz govori, da nikoli niso bili na Luni. Armstrong je govoril o "protective layers" obveščanja javnosti, še ne znajo kako ta naša žemlja sploh izgleda (flat, votla, konkavna, sferoid, geoid, pearshape, pizza, patatoshape, hologram) važno, da je kocka borgov pristala v Meki, krščanska eneterprize pa ne zna kako bi človeštvo rešila pred asimilacijo borgov,.poslala bo satanista Spocka kot ambasadorja dobre volje in upajo, da ne bodo nanj kričali alah akbar
gozdar1
23. 08. 2018 17.38
-30
Tolk neumnosti na kupu ne prebereš vsak dan, Vsak kamen ima svoj tir podobno kot avto na avtocesti, in kdo pravi da ni trkov med nebesnimi telesi? Nenavadno ane, sploh ker v vakuumu ni konvekcije. Gravitacija ni nič izbirčna, se ravna po znanih pravilih. Zakaj bi se tekočine kamorkoli premikale? Nasa ne trdi nič takšnega, vir vseh nenavedenih dezinformacij so razni ravnozemljaški videi. Javnost že ve kakšne oblike je zemlja, in to že dolgo.
antilevi?ar
24. 08. 2018 12.41
+30
Ti si res en gozdar, pridi že enkrat ven iz tega gozda saj zaradi dreves ne vidiš sveta
antilevi?ar
24. 08. 2018 12.58
+32
temperaturo v termosferi so nekako izmerili, kajne? In, če so jo izmerili kaj ima s tem kondukcija, konvekcija, radijacija? Res,.ni izbirčna? Stotine ton vodne mase v oblakih? Zaradi sile, ki se ji reče centrifugalna sila. Preveri izjavo Kelly Smitha nasinega inžinirja preden karkoli izjaviš. Javnost prav nič ne zna, oziroma je sistematično indoktrinirana od malih nog. Vsak kamen ima svoj tir, hahah, tir v čemu? Kateri medij? Če trdite, da je to brezračen prostor, oziroma prostor, kjer so molekule česarkoli redke, kjer je vakum v kao vesolju torr 10 na 27-to. Vakum, ki ga na zemlji ne moremo poustvariti, astronavti pa v bazenu počnejo kaj? Morda znajo, da je voda gor, kajne?
gozdar1
24. 08. 2018 16.58
-32
Koliko ton zraka je šele v atmosferi pa? Že slišal za Coriolisovo silo, in razlog zakaj se cikloni vrtijo v določeno smer. Sem poslušal, govoril je o orion-u ki je še ne testiran, spacexova kapsula je npr. certificirana za pot do lune. Sicer je pa to že stokrat prežvečena in pojasnjena tema pa se vas ne prime. Bolj je problem , da določen del populacije neznanje nadomešča s teorijami zarot. Zakaj bi potreboval medij, tudi svetloba ne potrebuje medija. Bazen je na zemlji najbližja stvar breztežnosti, saj veš tista sila vzgona ki deluje v nasprotni smeri od teže.
Nezemljani
18. 08. 2018 12.07
+25
Bla,bla,bla, še sanja se nam ne kaj vse prikrivajo!
gozdar1
18. 08. 2018 14.41
-24
ivan res grozni
20. 08. 2018 13.13
-14
Od kod vam ideja, da nekdo nekaj prikriva? Vas tudi zasledujejo neznanci?
ivan res grozni
22. 08. 2018 08.27
+26
Sanjate? Tudi vi verjamete, da niso bili na Luni in daje Zemlja ploščata?
kmet#1
18. 08. 2018 10.45
+29
Iščemo nezemljance zunaj vesolja a imamo jih v parlamentu
Ramzess
19. 08. 2018 11.57
-6
Baje da celo predsednika ZDA varujejo nezemljani, vsaj posnetki kažejo tako, lahko da so lažni, ampak ...
ivan res grozni
20. 08. 2018 13.14
+0
ivan res grozni
20. 08. 2018 13.15
+2
Mislim, da je kar on vesoljec. Ničesar ne razume, dela neumnosti ...
spidman
18. 08. 2018 09.04
+4