Športni zvezdnik nove generacije: Mihael Mehle iz Čušperka na Dolenjskem je pred tremi leti, ko je štel 17 let, starše prepričal, da so mu dovolili, da se poda v Nemčijo in postane profesionalni igričar v League of Legends. Po absolutni nadvladi je pred dnevi v finalu svetovnega prvenstva nepričakovano izgubil in s tem zapravil priložnost, da bi kot prvi na svetu osvojil izmuzljivi 'grand slam', vse največje pokalne lovorike v eni sezoni. Mehle je kljub temu največji zaslužkar med slovenskimi e-športniki, saj je v žep pospravil več kot 130.000 evrov. A njegova dosedanja življenjska pot osupne.
Pred slavo, uspehi, zmagami, lovorikami in nabito polnimi dvoranami so na vrsti preizkušnje. "Vsi so govorili, da mi ne bo uspelo," se spominja Mehle. "Da ne bom nikoli postal profesionalec, da sem preslab in podobno. Ampak mi je uspelo."
21-letni Mehle prihaja iz dolenjske vasice Čušperk, ki šteje okoli 400 prebivalcev. V večstanovanjski hiši je živel s starši, dvema sestrama in bratcem. "Naše finančno stanje je podpovprečno, bi lahko rekel. Včasih sem sedel na lesenem stolu z dvodelnim naslonjalom. Mislim, da se mi od njega še vedno poznata dve črti na hrbtu," pripoveduje.
Na starem stolu je nepretrgoma sedel več let, vihtel miško in udrihal po tipkovnici. Prvi računalnik, na katerem je igral League of Legends, je njegov oče dobil brezplačno, bil je izjemno počasen.
"Moji prvi spomini na Mikyxa (njegov vzdevek v svetu računalniških iger - op. p.) so, da je trajalo celo večnost, da se je pridružil igri. Kadar koli je sodeloval v igri, če je bil v moji ekipi ali ne, je trajalo od 10 do 15 minut, da se je pridružil igri zaradi zastarelega računalnika," pa razlaga njegov soigralec Martin Larsson.
Pobeg od resničnosti je postal posel, ko so ga odkrili mednarodni izvidniki, ki novačijo mlade talente. Zanimanje e-športnega kluba Fnatic, ki ga je v svojem moštvu želel kot rezervo, se je izjalovilo, posledično ga je odkril Splyce. "Bil sem tako vesel, da sem kričal. Uresničile so se mi sanje," pove.
Da bi sanje tudi živel, bi moral pustiti šolo in se preseliti v Berlin. Starša sta mu dejala, da mora najprej končati šolo. Tedaj je bil namreč star 17 let in posledično je potreboval njun podpis. Po dolgih tednih prepričevanja sta popustila. "Govoriti moram z menedžerjem. Povej mi vse - kje boš stanoval, kje boš spal, kdo ti bo kuhal ... materinske skrbi," pravi Mihaelova mama Maja Mehle.
S soigralci si delijo hišo. Na voljo imajo trenerja, športnega psihologa, kuharja, čistilko. Mihael pa denarja ne zapravlja zase, večino ga da staršem.
V dolenjsko družino je pred tremi leti zarezala žalost. Najmlajši bratec je moral prestati številne operacije na srčku. "Preden sem odšel (v Nemčijo), so zdravniki rekli, da se lahko zgodi kar koli, da se lahko zgodi najhujše. Bilo je zelo težko igrati," pove 20-letnik.
Bolečino je zadrževal zase. Soigralcem se ni zaupal, ker ni želel, da mislijo, da zgolj išče izgovore za slabe predstave za računalnikom. Bratec je nedavno prestal zadnjo operacijo, zdaj je bolje.
Po vmesnem prestopu v ekipo Misfits je Mehle novembra lani pristal v trenutnem moštvu G2 Esports in začel svoj pohod proti svetovnemu vrhu. Še prejšnji vikend je pred rekordnim številom gledalcev v Madridu nadvladal najboljšega igralca vseh časov. Absolutno zmagoslavje v League of Legends pa mu je nato preprečil poraz proti kitajskemu klubu FPX.
KOMENTARJI (343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.