Letalo Beluga XL je te dni končalo nekaj ključnih testov, ki so bili potrebni, da bo dobilo dovoljenje za redno uporabo. Čeprav je videz letala nenavaden, se Beluga po pričevanjih pilotov v zraku obnaša kot vsako drugo letalo. Leta 1995 v zrak na osnovi letala Airbus A300 poleti prva Beluga, zadnja leta pa so razvijali različico Beluga XL, ki temelji na večjem in zmogljivejšem letalu A330. V redno uporabo, če bodo vsi testi potekali brez problemov, bo letalo Beluga XL stopilo v letošnjem letu.
Belugo Airbus uporablja za prevoz letalskih delov, ki jih je po cesti težko prevažati. Krila, deli trupa, ki jih izdelujejo v različnih državah v Evropi, tako po koncu izdelave romajo po zraku do tovarne v Toulousu v Franciji, kjer letala dokončno sestavijo.
Zaradi povečanih potreb po prevozih in preobremenjenosti starih A300 Belug je Airbus že leta 2014 začel razvoj novih Belug XL, ki bodo dopolnjevale potrebe in omogočale, da bo produkcija letal v Airbusu potekala nemoteno naslednja desetletja. Letalo Beluga XL bo imelo za 30 odstotkov večjo kapaciteto kot sedanje Beluge in bo lahko prepeljalo dve krili Airbusa A350XWB, namesto enega, ki ga je lahko prepeljala stara različica, je zapisano na strani Airbusa.
Airbus je pred kratkim oznanil konec proizvodnje ikoničnega A380
Airbus je pred kratkim sporočil, da bo do leta 2021 ukinil proizvodnjo največjega potniškega letala na svetu, modela A380. Odločitev podjetja je bila pričakovana, potem ko je letalska družba Emirates znižala naročilo letal tega modela. Drago letalo, ki sprejme tudi do 850 potnikov, sicer že dlje časa izgublja bitko z manjšimi in bolj učinkovitimi letali. Airbus prav tako domneva, da bo njihova flota Belug imela veliko dela v prihodnjih letih, saj bo kljub izpadu proizvodnje letal A380 treba izpolniti povečana naročila za druga letala, med drugim A350 in A330.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.