Ameriška vesoljska agencija NASA je delila fotografije Zemlje, posnete med obiskom mednarodne vesoljske postaje (ISS). Na njej je poleg nočnega pogleda na azijsko celino mogoče opaziti tudi dva nenavadna modra 'mehurčka'. Na prvi pogled namreč ni jasno, kaj sta. Prvi se je pojavil nad tajskim polotokom, drugi pa že skoraj ob horizontu nad južnim delom Kitajskega morja. Kljub temu da sta si med seboj podobna, sta nastala povsem zaradi različnih vzrokov. Tisti nad Tajsko zaradi nevihte, drugi pa zaradi Lune.
Čeprav gre za naravna in pogosta pojava, so predvsem nevihte, ki divjajo nad našim površjem, z vesolja malokrat vidne. Bliskanje strel načeloma prekrivajo oblaki, a tokrat so bili med seboj nekoliko oddaljeni, zaradi česar se je svetloba prebila skozi meglico.
"V tem primeru se strela vidi zaradi vrzeli, ki je nastala na vrhu oblaka," je povedal finski znanstvenik, ki se specializira v raziskovanju atmosferskih pojavov, Tero Mielonen. Dodal je, da je šlo verjetno za strelo, ki ni dosegla tal, kakršna je večina.
Drugi vir modre svetlobe je Luna. Zemljin naravni satelit je v času nastanka fotografije ravno pokukal izza obzorja, zato je bila med njim in ISS atmosfera. Ta je zaradi učinka sipanja oz. razprševanja svetlobe nekoliko spremenila Lunino barvo. Zaradi istega učinka je tudi nebo modre barve, piše Live Science.
Finski raziskovalec je za Newsweek še pojasnil, da močne nevihte sicer lahko proizvedejo celo vrsto različnih električnih pojavov, med katerimi so najpogostejše t. i. sprite. Gre za svetlobni pojav, ki nastane istočasno kot strela oblak–zemlja, le da se ta pojavi nad oblakom. Svetloba je modre barve, razširi pa se skozi manjše luknje v oblaku, tako da ustvarijo pahljačast videz. Lahko se razširijo tudi do višine 100 kilometrov nad oblakom, a so kljub temu redkokdaj vidne s prostim očesom, je povedal Mielonen.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.