Prvič v zgodovini opazovanja vesolja se je tako zgodilo, da so navdušenci med luninim mrkom zaznali trk meteorita. Na to so opozorili uporabniki družbenih omrežij, ki pa so bili sprva prepričani, da gre za napako. A ko je na Twitterju Nizozemec Christian Froschlin objavil animacijo dogodka, je bilo jasno, da gre za edinstven primer.
Froschlin, sicer ljubiteljski astronom, je s svojo opremo ujel potencialno najbolj jasne podobe trka.
Trk pa je podrobneje opazoval tudi astronom Jose Maria Madiedo iz španske univerze v Huelvi. Za revijo New Scientists je dejal, da je med opazovanjem mrka zbral osem teleskopov z namenom, da bi ujel tovrstne prizore. Madiedo naj bi pri tem uporabil programsko opremo za zaznavanje morebitnih utripov na fotografijah, ki so jih zbrali njegovi teleskopi.
Nekateri astronomi so medtem že ocenili velikost meteorita, katerega oblika spominja na nogometno žogo, in sicer naj bi tehtal okoli dva kilograma
V ponedeljek je bilo od 4.30 zjutraj mogoče opazovati prvi popolni lunin mrk v letu 2019, ko se je luna obarvala rdeče. Takrat so namreč Sonce, Zemlja in Luna v njeni senci povsem poravnani. Kljub temu pa del sončne svetlobe v Zemljini atmosferi Luno vseeno doseže, pri čemer se večina modre svetlobe zaradi kisika in ozona v ozračju razprši, ostanejo pa večinoma odtenki rdeče barve. Od tod torej poimenovanje krvava.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.