Australotitan cooperensis, kot so poimenovali novo vrsto, je živel med 92 in 96 milijoni let v preteklosti, bil je rastlinojed. Spada v družino titanozavrov, ki sodijo med savropode in veljajo za največje od vseh vrst dinozavrov. Novoodkriti dinozaver je tako v dolžino meril med 25 in 30 metri, zgolj od tal do boka pa je meril od pet do 6,5 metra v višino. Imel je zelo dolg vrat in rep ter bil tako po videzu podoben bolj poznanim dinozavrom, kot sta brahiozaver in apatozaver, poroča Guardian.
Ostanke nove vrste dinozavra, ki je dobil nadimek "Cooper", so prvič odkrili leta 2007, paleontologi iz muzeja v Queenslandu in naravoslovnega muzeja Eromanga pa so šele zdaj objavili znanstveni prispevek o novi vrsti. Odmaknjena lokacija, velikost ter krhkost najdenih kosti so prispevale k temu, da je trajalo dolgo časa, da so lahko potrdili, da gre za popolnoma novo vrsto dinozavra, je za Guadian povedala paleontologinja Robyn Mackenzie. "Trajalo je leta, da smo pripravili in očistili tako krhke kosti." Glede na najdene kosti ter samo velikost dinozavra predvideva, da je Cooper tehtal približno 67 ton. Na nekaterih kosteh Cooperja so paleontologi našli znake drobljenja, zaradi česar sklepajo, da so ga po smrti pohodili drugi savropodi.
V zadnjih letih so našli že druge ostanke dinozavra Australotitan – Georgea. Bil naj bi še večji kot Cooper, a so bile najdene kosti tako razdrobljene, da jih je težko preučevati.
Največjega znanega titanozavra, Patagotitan, so našli v Južni Ameriki. Medtem so na območju današnje Avstralije živele tri vrste savropodov, sorodne novi vrsti.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.