V novo nastajajoči dunajski soseski Seestadt Aspern so začeli z gradnjo 24-nadstropne stolpnice iz lesa, ki bo s 84 metri višine najvišja lesena stolpnica na svetu. Predvideni stroški gradnje znašajo 65 milijonov evrov, končana pa naj bi bila jeseni 2018, so sporočili z Dunaja.
Največji izzivi pri gradnji tako visoke lesene stavbe so predvsem statika, požarna zaščita in višji stroški od običajne betonske gradnje. Investitor, skupina Kerbler, bo za gradnjo stolpnice, v kateri bodo pisarne, hotel, restavracija in wellness, namenil 65 milijonov evrov.
Čeprav bo lesena gradnja kar za deset odstotkov dražja od konvencionalne betonske, je lesena mnogo bolj okolju prijazna. Kar tri četrtine celotne stavbe so narejene iz lesa, razen betonske konstrukcije na sredini in dvigala. Na ta način bodo po napovedih arhitektov prihranili 2.800 ton izpustov ogljikovega dioksida v primerjavi s stolpnico iz betona. To je toliko, kot če bi se naslednjih 1300 let vsak dan z avtomobilom peljali 40 kilometrov, še navajajo. V primerjavi z lesom, ki med rastjo drevesa iz zraka absorbira ogljikov dioksid, proizvodnja betona namreč povzroča visoke ravni izpustov CO2.
V Sloveniji najvišja stavba meri v višino 89 metrov
Za primerjavo navedemo, da je trenutno najvišja stavba v Sloveniji Kristalna palača v ljubljanskem BTC, ki je visoka 89 metrov. Na Bavarskem dvoru poteka gradnja hotela InterContinental, ki naj bi ob koncu z vsemi inštalacijami in ograjami na vrhu v višino meril 81 metrov, s čimer bo postal najvišja stavba v središču Ljubljane.
Ljubljanski Nebotičnik, ki v višino meri 70 metrov, že dolgo časa ni več najvišja stavba v Ljubljani, saj ga je prehitela Situla ob železniški postaji, ki je visoka 72 metrov, za en meter pa je od nebotičnika višja tudi stavba na Tivolski cesti, ki bo neposredna soseda od novega hotela InterContinental.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.